V Libereckém kraji nachází přes tři sta šedesát studánek. V okrese jich je pak něco málo přes sto. Uvádí to server estudanky.eu. Odborníci ale varují, že ne ve všech studánkách je voda vhodná ke konzumaci.

Kvalita se mění každý den

„Kvalita vody závisí na vydatnosti zdroje, jejím umístění a také jak je zabezpečená proti kontaminaci z okolí.
U studánek se kvalita vody může měnit ze dne na den," vysvětlila Jana Kučerová, vedoucí odboru hygieny obecné a komunální, z Krajské hygienické stanice v Liberci a dodala, že by konzumenti měli raději zvolit jiný zdroj pitné vody, kde je kvalita pravidelně kontrolována. Krajská hygienická stanice totiž kontrolu vody ze studánek neprovádí. Pokud přeci jenom lidé chtějí okusit vodu ze studánky, měli by si vybírat takovou, kde voda vytéká trubkou, prameniště je zakryté bez přístupu a studánka má vydatný zdroj.

To, že voda ze studánek nepodléhá žádné kontrole potvrdil i Karel Pop, vedoucí odboru vodního hospodářství Libereckého kraje. „Studánky jsou tak specifické, že
v nich kvalitu vody nezjišťujeme," informoval. Je tedy pouze na konzumentech, zdali chuť na vodu přebijí možné zdravotní obtíže.

Pozor na zdraví

Konzumace vody, jejíž kvalita není známá, totiž může v některých případech vést až k vážným zdravotním potížím. „Nákaza z vody hrozí spíše
u infikovaných studní, pokud do nich prosakuje například septik nebo byly zasaženy povodní. V takových případech konzumentům může podle kontaminace hrozit průjmové onemocnění, žloutenka typu A, a v případě povodní třeba i leptospiróza," uvedla mluvčí Krajské nemocnice Liberec Barbora Silná. Nemocnice
v poslední době naštěstí neřešila žádný případ otravy vodou ze studánek ani žádné zdravotní komplikace způsobené konzumací vody z horských pramenů. „Kvůli mikrobiálnímu znečištění vody může pití nejakostní vody ze studánek vyvolat až infekční průjmová onemocnění," doplnila Jana Kučerová.

Studánky jsou hit

Mezi lidmi se stává čerpání vody z veřejně přístupných pramenů čím dál více oblíbené. „Vodu ze studánky piji už mnoho let a zdravotní obtíže
z pramene mě ještě nepotkaly. Spíše je to naopak. Nemůžu si ho vynachválit," řekla Ladislava Jeitnerová, která si přišla napustit láhev ke Zdislavině studánce. Jana Kučerová však apeluje na lidi, kteří zdroje veřejně přístupné vody využívají, aby dodržovali alespoň pár základních zásad. „Voda by měla být uchovávána v chladu a spotřebována do 3-4 dnů," poradila.

O tom, aby se studánky dostaly do podvědomí široké veřejnosti, se starají lidé z veřejně prospěšného spolku Mladí ochránci přírody. „Našim hlavním cílem je zviditelnit studánky. O lokálních studánkách obvykle vědí jen místní obyvatelé, což je chyba. Zavedli jsme národní registr studánek, který turistům poradí, kam se vydat
v okolí destinace, kde tráví dovolenou, za studánkou," sdělil Deníku Michal Kulík
z Mladých ochránců přírody.

Nejpopulárnější studánka leží pod zámkem Lemberk

Přímo pod zámkem Lemberk se nachází jedna z nejznámějších studánek Liberecka – Zdislavina studánka. Jméno dostala podle Zdislavy z Lemberka, která se v Podještědí proslavila jako léčitelka všech chudých. Studánka je vyhlášená po celém okolí. Dokonce se k ní sjíždějí i turisté z Německa a dalších zemí. Traduje se, že má léčivé účinky. Studánka je totiž spjata s legendou o sv. Zdislavě, která pomocí přírodního pramene ze studánky vyléčila spousty nemocných.

Studánka ve Zdislavě.

Denně se u Zdislaviny studánky zastaví desítky lidí, aby si nabrali vodu do svých domovů. Mezi nimi je i obyvatelka Lvové, kde se studánka nachází. „Vodu ze studánky piji už od narození. Slyšela jsem, že spousty lidem pomohla, vyléčila třeba kožní nemoci nebo oční potíže. Dokonce sem dříve každé ráno chodila jedna paní, která se svlékla donaha a celá se v té studené vodě omývala," vylíčila Deníku úsměvnou historku Ladislava Jeitnerová.

Nabírat vodu ke studánce chodí i průvodkyně ze zámku Lemberk Drahomíra Šťastná, která ovšem léčivým účinkům studánky moc nevěří. „Chuťově mi přijde podobná vodě z vodovodního kohoutku. U studánky je napsaný i rozbor vody, ale tomu moc lidí nerozumí. Avšak podle jedné znalkyně nemá studánka žádné léčivé účinky. Jsou to jen legendy, co se o ní praví," řekla průvodkyně na blízkém zámku Lemberk Drahomíra Šťastná. O tom, jestli má studánka opravdu zázračné účinky, se musí přesvědčit každý sám.

zpracoval Martin Bláha