Hubert s krásnou Dianou na koních, lovecký doprovod, sokolníci, psovodi, trubači a přátelé myslivosti. Ti všichni byli v pátek dopoledne součástí průvodu v Hejnicích, kde se konaly tradiční Svatohubertské slavnosti.

„Na počest Huberta připravit dejte sál, zaplaťte hudbu, ať je bál. Všichni jste zváni, nemeškejte, radostí světa užívejte," vyzval Hubertův „mluvčí" mimo jiné i starostu Hejnic Jaroslava Demčáka.

Starosta uctil družinu stylově. Myslivcem

„Vážená, ctná bohyně Diano, věhlasný svatý Huberte, družino. Jsme velice potěšeni vaší opětovnou návštěvou zdejších krajů. Na jeden den a jednu noc vám přiděluji právo konání vašich oslav a tradic a symbolicky vám předávám vašeho kolegu ve stavu tekutém, který jistě odemkne všechny brány a zámky ve městě. Pamatujte však, že i zde platí nařízení zemská a zákony Koruny české, které ani svatý Hubert a jeho družina nemají právo překročit," uvítal průvod lahví pálenky starosta.

Sokolníci

Nadšení vzbudily před hejnickou bazilikou ukázky sokolníků. „Tu čepičku, kterou má dravec na hlavě, nemá kvůli tomu, že by mu byla zima na hlavu. Je to z toho důvodu, že ten pták je daleko klidnější, odbourá se tím stres, protože dravec vidí až na dvanáct kilometrů holuba," vysvětlil přihlížejícím sokolník těsně před tím, než opeřence vypustil do oblak. „Leť. Doufám, že se vrátíš," žertoval s vábničkou v ruce.

Svatohubertská mše

Posledním zastavením hejnické svatohubertské jízdy byla bazilika Navštívení Panny Marie. Zde každý rok vyvrcholí slavnosti Svatého Huberta troubenou a zpívanou mší, jejíž součástí je i pasování mysliveckých adeptů do mysliveckého stavu.

Tradice

Svatohubertské slavnosti se v Hejnicích konají díky Střední škole hospodářské a lesnické Frýdlant a hejnickému Mezinárodnímu centru duchovní obnovy.

Cílem akce, kterou Hejničtí poprvé uspořádali již v roce 1992, je v duchu tradic poděkovat za práci všem, kteří se starají o přírodu, les i lesní zvěř. „My učitelé i celé naše žactvo ve vás spatřujeme symboly české myslivosti a jejich tradic. Tobě, svatý Huberte, který jsi patronem všech myslivců, přeji hojnost lovné zvěře a dobrou mušku. Ať se vám plně daří dodržovat myslivecké tradice a zvyklosti," pronesl během oslav k početné družině vedoucí lesnické školy Jan Vachel.

Historie: Kdo byl svatý Hubert. Hubertova jízda

Svatý Hubert žil na přelomu 7. a 8. století. Pocházel ze šlechtické rodiny v Akvitánii. Jeho největší zálibou byly hony. Oženil s Floribannou, dcerou Dagoberta a byl v manželství šťasten. Podle legendy jeho manželka zemřela na Velký pátek při porodu syna.

Hubert z toho byl nešťastný, a aby na to nemusel myslet, vyjel si ještě toho dne na lov. V lese spatřil velkého jelena, jemuž mezi parohy zářil kříž a uslyšel hlas, varující ho, že je na cestě vedoucí do pekla.

Na Huberta zjevení mocně zapůsobilo, rozhodl se obrátit se na lepší cestu a stát se knězem. Huberta má za svého patrona a také za vzor myslivecký řád, který v roce 1695 založil František Antonín hrabě Špork.

Hubertova jízda. Pořádá se na konci jezdecké sezóny v listopadu. Název dostala podle sv. Huberta, patrona jezdců, který má svátek právě v listopadu.

Rozdíl mezi Hubertovou jízdou a honem je především v tom, že Hubert se jezdí bez smečky psů a mohou se jej zúčastnit i děti. Závěr honu i Hubertovy jízdy se nazývá HALALI, kde dojde na chycení „lišky".

Způsobů je více. Někdy se pořádá závěrečný dostih, kdy je vítěz ten, kdo se dostane na úroveň jezdce „lišky", nebo ten, kdo utrhne jezdci liščí ocas z ramene, anebo se halali zakončuje utrhnutím liščího ocasu zavěšeného nad hlavami jezdců.

Diana je římská panenská bohyně lovu a měsíce, ochránkyně žen a rodiček a zajišťovala také pokračování rodu, zejména královského.