Tedy v případě, že se občanskému sdružení JEŠTĚD 73 podaří to, co si usmyslilo. „Naším cílem je rekonstrukce salonku a jednotlivých kusů nábytku tak, abychom ho vrátili do původní podoby," potvrdila předsedkyně sdružení Milena Lánská.

Kovové židle s hnědým polstrováním nahradí původně navržená kožená křesla s nerezovou konstrukcí. První z nich se na Ještěd už vrátilo. „Je to velmi zdařilá replika, křeslo je téměř totožné s těmi původními. I měkkost a pohodlnost odpovídá," pochvaloval si autor původního nábytku na Ještědu architekt Otakar Binar.

Obnoví i jídelní stůl

Kromě křesel, kterých bude v první vlně vráceno do salonku dvanáct, se dočká obnovy i jídelní stůl. Ten sice na rozdíl od křesel, které zmizely neznámo kam, v salonku zůstal, jeho stav je ale žalostný. „Až jeho restaurace skončí, bude opět krásný s černou dýhovanou deskou s imitací ebenu a lemováním z přírodního masivního jasanu," ujistila Lánská.

Návrat křesel i oprava stolu přijde podle sdružení JEŠTĚD 73 na 350 tisíc korun. Po sto tisících daly České radiokomunikace (současný majitel, pozn.red.) a Liberecký kraj. Zbytek zaplatí provozovatel hotelu a restaurace. Možnost podílet se na obnově salonku má ale i široká veřejnost.

„Díky nově otevřené veřejné sbírce může přispět na obnovu salonku kdokoli. Byť třeba jen stokorunou. Každá koruna pomůže, protože ještě chystáme třeba výměnu koberců nebo výrobu dalších replik křesel. Aby jich bylo zase osmnáct jako před 40 lety," vysvětlila Lánská. Prozradila také, že pokud by chtěl někdo přispět na celé jedno křeslo, tedy 24 tisíc korun, může na něm mít svou jmenovku. „Štítek bude samozřejmě na zadní straně křesla přidělán tak, aby nebyl na první pohled vidět a nerušil. Kdo chce si ho ale bude moci najít," řekl jednatel hotelu Ještěd Petr Šmaus.

Hotel a vysílač Ještěd patří k nejoriginálnějším architektonickým dílům v Česku, stavba získala i prestižní Perretovu cenu.

Chce do UNESCA

V roce 2006 se stal národní kulturní památkou, České radiokomunikace navíc usilují o jeho zapsání na seznam UNESCO. Výrazně také investují do jeho obnovy. Prozatím okolo 50 milionů korun.

Oslavy výročí proběhnou na Ještědu 21. září. Do té doby si lidé mohou historii symbolu Libereckého kraje připomenout třeba výstavou v Severočeském muzeu.

Architekt Binar: Do černobílé kombinace bych šel znovu

Liberec - V sedmdesátých letech navrhl mimo jiné interiér salonku v horském hotelu Ještěd. Letos pomáhá s tím, aby se do něj vrátily přesné repliky nábytku a aby salónek vypadal jako před čtyřiceti lety. Architekt Otakar Binar.

Když jste salónek navrhoval, měl jste volnou ruku?

Kupodivu měl, i když to byla jiná doba. Všechno, co jsem si vymyslel, mohlo nakonec být, i když se to často jevilo jako problém. Navíc ještě žili různí řemeslníci, kteří dostali příležitost ukázat, co umějí, tak se to podařilo.

Otakar BinarKombinace černá bílá, to jste měl od začátku v hlavě?

To bylo tak. Tady u samotné budovy byly použity materiály, které nebyly na tehdejší dobu úplně běžné. Plasty a tak dále. Nebyla to taková tradiční stavební technologie cihla, dřevo. Takže to dřevo by, alespoň se mi to tak jevilo, bylo cizím prvkem. Pokud jsem už použil dřevo, tak černé. A kombinace s kontrastní bílou se mi moc líbila.

Přiklonil byste se k ní dneska zase?

Přiklonil. Ale dneska už se na to nedá dívat jako tehdy. Tenkrát to bylo něco výjimečného, i materiály nebyly obvyklé. Třeba plast. Dneska už je tenhle typ nábytku úplně běžný. Stejně jako použití plastu a kontrast.

České radiokomunikace chtějí, abyste pomohl navrhnout nábytek i do dalších částí hotelu. Budete se držet dál toho, co na Ještědu bylo?

Rozhodně. Chci sem vrátit prvky, které tady byly. Mám tady vybavit služební byt a chci, aby to byla podoba standardního hotelového pokoje. Ale třeba s pohodlnější pohovkou a trochu jinou postelí.