„Prosíme o trpělivost, na likvidaci se podílejí hasiči, dobrovolníci i městské lesy, ale několik dnů to ještě potrvá. Opravy majetku měsíce," vzkázala starostka Doks Eva Burešová do Starých Splavů jen několik hodin po úterní ničivé vichřici, která si doslova nebrala servítky.

Vítr místy dosahující rychlosti až 110 kilometrů v hodině neušetřil starý Starosplavský jacht klub, v cestě mu stálo několik lodí i jachet a desítky stromů padly k zemi na Lázeňském vrchu. „Škody jsou obrovské. Snad už nic obdobného nepřijde," doufá starostka. Ve stejném duchu hovoří i další představitelé měst a obcí Českolipska, kteří nyní sčítají škody.

Řada z nich se navíc kromě likvidace následků bouřlivého počasí potýkala s dlouhodobým výpadkem elektrického proudu. Na více než 12 hodin se bez elektřiny ocitli lidé v obci Zahrádky. „Devatenáct let jsme nic takového nezažili. Elektřinu vypnuli v úterý okolo šesté hodiny večer a pustili až druhý den v poledne. Nešlo nic, byli jsme zcela odříznutí od okolního světa," líčí Ladislav Chvojka, starosta obce Zahrádky, odkud lidé na tísňovou linku hlásili popadané stromy na silnicích i hořící sloup elektrického vedení.

„Zvládli jsme to, ale je to díky hasičům"

Spadlé stromy zatarasily cestu u Mimoně.„Dráty elektrického vedení spadly přímo do zahrady oznamovatele a stále jiskřily," uvedla mluvčí policie Vlasta Suchánková. Škoda na domech v Zahrádkách není podle starosty příliš vysoká, popadané stromy pro obec nevyčíslitelné. „Spíš jde o nervy a těžkou práci," doplnil Chvojka.

Jsou to ale především hasiči, komu nyní města a obce vděčí za pomoc. Ochránci zdraví a majetku lidí na Českolipsku zasahovali prakticky nepřetržitě od úterního odpoledne až do pozdních nočních hodin. Zásahy si vyžádaly některé události ještě během včerejšího dne. „V těchto krizových situacích by to bylo bez hasičů velmi složité. Skutečně to bylo dosti silné a my jsme znovu velice ocenili, že zde jednotku máme," nešetřila chválou starostka Dubé Zdeňka Šepsová.

Doporučení Lesů ČRVzhledem k silnému větru, podmáčené půdě a těžkému sněhu, který padá do větví stromů, hrozí nebezpečí, že stromy nápor nevydrží a vyvrátí se. Lesy ČR doporučují občanům, aby v několika následujících dnech nevstupovali do lesa. 

Napilno měli i dobrovolní hasiči v Novém Boru, kteří likvidovali popadané stromy na silnicích. Vítr poškodil mimo jiné střechu obvodního oddělení policie a zlomená větev poškodila auto městských strážníků. „Celkové škody jsme nesčítali, zachraňovalo se, co šlo," popsal starosta Boru Jaromír Dvořák.

Jako sirky padaly stromy i na Mimoňsku, kde podle tamního velitele dobrovolné jednotky Jaromíra Plívy byla situace nejhorší u viaduktu a na silnici mezi Mimoní a Dolní Krupou. „Tam padaly největší stromy. Během pár hodin jsme vyjeli k devíti zásahům. Prakticky jsme odněkud odjeli a za chvilku jsme zase vyjížděli. Naposledy jsme něco podobného zažili před lety při orkánu Kirill," okomentoval situaci Plíva.

Kvůli silnému větru na Českolipsku energetici vyhlásili od úterní 20. hodiny kalamitní stav. Obnovit dodávky elektřiny se ještě během úterka podařilo ve větších městech. Večer a noc se svíčkami ale strávili lidé v Dubé, Srní, Provodíně, Zahrádkách a Polevsku, kde energetici dodávku obnovili teprve včera během dopoledne.

Meteorologická stanice na libereckém letišti naměřila v úterý nejsilnější náraz větru přes 102 kilometrů v hodině. Včera byly nejsilnější nárazy do 60 kilometrů v hodině. Rekord naměřili na letišti v Liberci v listopadu 1984, kdy rychlost větru v nárazech přesáhla 134 kilometrů za hodinu.

Podle krajské mluvčí hasičů Zdenky Štrauchové se hasiči v Libereckém kraji od pondělí nezastavili. Do včerejšího rána evidovali 278 událostí, jen v úterý vyjížděli 165krát. Včera do 14 hodin měli dalších 45 výjezdů. Rušný den zažili v úterý na policii, počet telefonátů předčil Silvestra. „V běžném dni přijímáme v průměru 110 událostí za 24 hodin. Úterní den byl ale výjimečný, přijali jsme 330 oznámení, kterými jsme se museli zabývat. Podotýkám, že jde o události jako takové. Telefonátů bylo dvakrát tolik, neboť některé události nám oznamovalo i více občanů najednou," zhodnotil den na operačním středisku Luboš Odcházel.

Vítr napáchal nemalé škody také v areálu jachtklubu ve Starých Splavech.

Při odklízení následků silného větru mohou pomoci nezaměstnaní, nabízí úřad práceStarostové obcí, které se potýkají s následky silného větru, se mohou obrátit na úřad práce. Všechna jeho kontaktní pracoviště v dotčených regionech úzce spolupracují a jsou připravena vyjít jim maximálně vstříc. Popadané stromy, větve nebo poškozené střechy trápí řadu regionů. Úřad práce je připraven pomoci jak starostům obcí, tak i firmám, které na odstraňování škod velmi intenzivně pracují. „Jsme schopni zajistit zejména městům, obcím a dalším zaměstnavatelům v rámci veřejně prospěšných prací vhodné zaměstnance a maximálně zkrátit řízení, která s touto agendou souvisejí. Mohou nás kontaktovat emailem, telefonicky i osobně," vysvětlila Kateřina Sadílková, pověřená řízením Úřadu práce ČR.