Důležitou výjimku k obnovení těžby čediče na kopci Tlustec získali od Libereckého kraje těžaři. Sdružení na záchranu kopce Tlustec s rozhodnutím úřadu nesouhlasí a odvolá se.

Krajský odbor životního prostředí už výjimku z ochrany zvlášť chráněných živočichů a rostlin jednou vydal, ministerstvo životního prostředí (MŽP) ale rozhodnutí zrušilo a vrátilo případ k novému projednání. Souhlasné stanovisko vydal kraj i tentokrát.To se ale sdružení nelíbí.

Podle jeho předsedy Tomáše Řízka nepostupoval kraj v souladu s pokyny ministerstva. „Krajský úřad přímo v textu rozhodnutí o udělení výjimky sám konstatuje, že sice není splněna podmínka ministerstva životního prostředí provedení požadovaného komplexního průzkumu fauny a flory na Tlustci, ale přitom současně konstatuje, že to referátu životního prostředí vlastně nevadí, protože situaci prý zná, a proto souhlas s výjimkou uděluje," uvedl Řízek.

Podle něj není z rozhodnutí ani patrné, v čem obnovení těžby převažuje nad zájmem ochrany přírody. „Podle veřejně dostupných informací jsou to zájmy ryze ekonomické, a to soukromého subjektu těžaře," míní Řízek.

Kraj: Chybí argumenace

Liberecký kraj své rozhodnutí brání a k výtkám od sdružení se nechce vyjadřovat. „Jedná se o pouhá konstatování bez potřebné argumentace," uvedl mluvčí úřadu Jiří Langer.

Podle něj v rámci řízení mohou jen posuzovat daný záměr v rozsahu předloženého projektu. „Nemůžeme předjímat jakési obavy, které vyjadřuje sdružení, a opírat se o jakousi úvahu o potenciální možnosti pozdějšího rozšíření těžby na celý dobývací prostor," dodal Langer. Upozornil také, že se jedná o prvoinstanční rozhodnutí, proti němuž je možné se odvolat.

Aktivisté: selhání státní správy

To podle Řízka sdružení také udělá. „Z vyjádření našeho právního zástupce plyne, že se udělením této výjimky jedná opět o případ selhání státní správy," uvedl. Míní, že kraj se s podmínkami pro uložení výjimky nevypořádal podle zákona.

„Pochybil jak pokud jde o vyhodnocení charakteru zamýšleného zásahu, tak i při poměřování tohoto veřejného zájmu na uchování kopce a jeho rostlinného pokryvu a soukromopodnikatelského těžebního záměru," upřesnil předseda.

Na Tlustci se čedič těžil od roku 1988, protesty proti těžbě začaly v roce 1994, kdy lom patřil dnes už zkrachovalé firmě Beron. Lidé z okolí si stěžovali na vysokou prašnost, provoz aut, hluk a otřesy při odstřelech, které ničily jejich domy. Těžbu čediče o čtyři roky později zastavilo ministerstvo životního prostředí. V letech 2003 a 2004 byla těžba kamene krátce obnovena.

Politici míní, úřad mění

Rozvojové dokumenty kraje s obnovením těžby na Tlustci počítají. Na druhou stranu však patří kopec k dominantám krajiny, jež je turisty velmi oblíbená i proto, že je spjata se svatou Zdislavou.

Při nedávných oslavách Dne Země ve Velkém Valtinově se proti těžbě ve svém veřejném proslovu vyjádřil například hejtman Martin Půta (SLK). Ten podpořil i místní obecní samosprávy, kde zastupitelé usnesením těžbu čediče odmítají. Dlouhodobě s těžbou čediče nesouhlasí ani radní pro životní prostředí Josef Jadrný (Změna pro LK).

„Udělení výjimky ve svém důsledku závažným způsobem znevěrohodňuje programové prohlášení současné vládnoucí krajské koalice. Jedním z bodů totiž je, že nepřipustí obnovení těžby na Tlustci. Udělení výjimky by však mohlo vést právě k opačnému výsledku znovuobnovení těžby na kopci Tlustec," dodává Tomáš Řízek.

Plány na obnovení těžby představil předloni vlastník lomu společnost Chlup, která je majetkově spjatá s firmou Kamenolom Brniště. V záměru se počítá s roční těžbou až 840 tisíc tun kamene. Těžaři už získali souhlas MŽP, který ale platí jen při splnění určitých podmínek. Udělení výjimky od kraje je jednou z nich.