Lepší život mezi běžnou populací se snaží svým handicapovaným klientkám zajistit vedení Domova Sluneční dvůr v Jestřebí. Často však naráží na skepsi a nevoli ze strany obyvatel a zastupitelů měst, do kterých by se měly mentálně postižené ženy přestěhovat.

Nedůvěřivě se zatím k celému projektu staví také v Oknech. Realizátoři projektu vnímali obec zpočátku pouze jako náhradní lokalitu, nyní je ale pro ně velmi důležitá. Přestěhovat by se do Oken mohlo celkem 12 žen.

„Byli jsme na středečním zastupitelstvu vysvětlovat, jak by celá akce měla v Oknech proběhnout. Zájem máme o jednu z jejich stavebních parcel. Původně jsme měli některé klientky přestěhovat do Stráže pod Ralskem, tam ale celý projekt zastupitelé smetli ze stolu. Proto jsou nyní Okna pro nás důležitá,“ vysvětlil ředitel Domova Sluneční dvůr v Jestřebí Pavel Kos.

Žily by jako ostatní

Zajistit postiženým život, který by se v maximální možné míře přiblížil životu, který mají lidé z běžné populace, je cílem pilotního projektu transformace sociálních služeb. V rámci něj by se klienti s postižením z vybraných zařízení přestěhovali do domků rodinného typu do měst a obcí a žili by pospolu s ostatními obyvateli.

Organizátoři si od toho slibují, že handicapovaní lidé se poté naučí větší samostatnosti a budou žít v důstojném prostředí.

„Budovy, ve kterých sídlíme, jsou staré a ve špatném technickém stavu. Navíc jsou domy v dosti odloučené lokalitě, obklopuje nás les a do centra Jestřebí to máme dobré tři kilometry,“ vyjmenoval Pavel Kos důvody, proč zrovna Sluneční dvůr byl v rámci Libereckého kraje zařazený do projektu transformace.

Téměř sto let je stará jedna z budov, ve které jsou v prvním patře byty pro ty klientky, které se umí o sebe postarat. Samy si uklízí, vaří, perou.

Ty, které už potřebují více pomoci, bydlí v druhé budově. V ní je také vývařovna, jídelna a hromadná koupelna. Okachlíkovaná je starými modrými obklady, rozvodové trubky trčí ze stěny, jednotlivé sprchy od sebe oddělují jen žluté závěsy. Navíc se přes ní chodí do šatny a ven z budovy.

Chtějí mladé rodiny

„Lidé ze Slunečního dvora by chtěli stavět na jedné z našich stavebních parcel, do jejího okolí se nám ale nyní stěhují mladé rodiny s dětmi, což je pro obec důležité. Chtěli bychom totiž Okna omladit, abychom měli děti do naší školy a školky. Pokud by tu klientky Slunečního dvora byly, obávám se, že parcely by pak mohly být už neprodejné,“ upřesnil svůj prozatím negativní postoj k celé věci starosta Oken Stanislav Havlín.

Zároveň však doplnil, že před tím, než zastupitelé rozhodnou, uspořádají mezi lidmi z Oken anketu, aby věděli, co si o případném stěhování handicapovaných žen do obce myslí. „Rozhodnout bychom se pak měli na dubnovém zastupitelstvu,“ doplnil Stanislav Havlín.

Na vážkách jsou také zatím zastupitelé v Zákupech. Tam čekají na cenu, kterou jim Liberecký kraj za jejich pozemky nabídne. Naopak obce, kde je vše na dobré cestě, jsou Zahrádky a Staré Splavy. Zde budou realizátoři projektu kupovat pozemky a budovy od soukromníků. „Jednat budeme ještě také v České Lípě,“ informoval ředitel Pavel Kos.