Jeden z nejvýznamnějších českých básníků Vladimír Holan se sice narodil v pražských Holešovicích, ale dětství strávil právě v kraji pod Bezdězem, kam se s rodiči v šesti letech přestěhoval. Sám často vzpomínal na své vycházky na hrad, kam chodíval sám. „Tenkrát jsem však ještě vůbec nic nevěděl o české básnické hvězdě Máchovi," přiznal významný umělec.

Téma vězeň

Několik literárních inspirací probudily dramatické scény ze zcela rané existence hradu: eskortování a věznění královny Kunhuty a malého Václava II. Ostatně psali o tom i staří kronikáři či dějepisci jako František Palacký.

„Na vysokém onom hradě držáni jsou pod krutou stráží Němců cizozemců a bylo jim prý tam trpěti až i hrubé nedostatky sotva třem osobám domácím a známým dovoleno jest obsluhovati je co do nejnutnějších potřeb osobních," napsal slavný český historik. Bezdězské dny Václavovy inspirovaly také Svatopluka Čecha k napsání slavné básně Vězeň na Bezdězi.

Z žijících autorů se dá za „bezdězského rezidenta" s troškou nadsázky označit dokský spisovatel a autor historických bestsellerů Vlastimil Vondruška, jenž ostatně nebude na Bezdězu v rámci víkendových oslav chybět. Bezděz se stal také komiksovou kulisou slavného Čtyřlístku Jaroslava Němečka.

Hašler i Voskovec

Mluví-li se o Bezdězu jako o kulise, dalo by se zatoulat i do oblasti filmu. Nejstarším dochovaným záběrem Bezdězu v české kinematografii je údajně snímek kabaretiéra a písničkáře Karla Hašlera České hrady a zámky z roku 1914.

Druhým filmem byla až po dalších dvanácti letech Pohádka máje z roku 1926, ve které se mimo jiné objevil mladý Jiří Voskovec.

Víkendové oslavy 750 let hradu

Hradní kaplí zazní duchovní zpěvy v podání Tria Mamael; skupina Vem Camará Capoeira MB ukáže unikátní kombinaci tance, akrobacie a netradičního boje.

Skupina Historica sehraje skeč o příchodu Přemysla Otakara II. a podepsání zakládací listiny. Sám Přemysl Otakar II. se zúčastní místního šermířského vystoupení.

Za doprovodu jazzového tria vystoupí pěvecké duoTomáš Savka a Markéta Procházková.

Večer hraje Mandragora z Jablonce nad Nisou a nakonec odpálí v obci pod hradem ohňostroj.

V neděli budou vyhlídkové lety nad hradem.