Velké okresní město? Čtyřicetitisícové město? Ne. Tohle označení už pro Českou Lípu neplatí. Město trpí velkým odlivem obyvatel. Ještě na počátku tisíciletí žilo v České Lípě čtyřicet tisíc lidí. Po úbytku v dalších letech město tuto hranici vyhlíželo. Mělo se za to, že znovu ji „pokořit" nebude složité.

A optimisté doufali, že město dokonce začne šlapat na paty i v krajském měřítku druhému největšímu městu Jablonci, kde žije okolo 45 tisíc obyvatel.

Všechno je jinak. Jen během roku 2012 „zmizelo" čtyři sta Českolipanů a k 1. lednu letošního roku se počet obyvatel zastavil na čísle 36 733. Pokud by tento trend vydržel nebo ještě narůstal, za tři roky se může počet obyvatel propadnout pod hranici 35 tisíc .

Pro Českou Lípu má úbytek obyvatel negativní důsledky. „V momentě, kdy městu ubývají obyvatelé, obecně dostává méně peněz. Starat se ale musí o stejné množství silnic, chodníků či budov. Takže negativní finanční dopady to má. Navíc, pokud ve městě nejsou lidé nebo postupně stárnou, město nežije a to také samozřejmě není dobře," říká starostka České Lípy Hana Moudrá.

Podle ní nebude mít úbytek obyvatel zatím významný dopad na peníze, které město dostává od státu v rámci takzvaného rozpočtového určení daní. „Na něj má vliv několik faktorů. Kromě počtu obyvatel je to i katastrální území, počet žáků v MŠ a takzvaný koeficient postupných přechodů. Výrazné změny by v rozpočtovém určení daní pro město nastaly tehdy, pokud by počet obyvatel klesl pod třicet tisíc," objasnila českolipská starostka.

Fenomén „domky"

Jedním z faktorů, který „odebírá Českolipany" může být velká nezaměstnanost a hlavně malá nabídka pracovních míst. „Chápu každého, kdo se za prací odstěhuje jinam. Vysoká nezaměstnanost mě trápí," přiznává Hana Moudrá.

Podle ní ale může za úbytkem stát ještě další faktor stěhování obyvatel do rodinných domků v obcích okolo České Lípy. „Stavět domy na vesnicích je nyní moderní, pozemky jsou v menších obcích levnější, je tam větší klid a navíc v České Lípě momentálně moc ploch ke stavění už není," míní starostka.

Její domněnku navíc potvrzují statistická data. Třeba v Horní Libchavě, asi nejbližšímu „satelitu" České Lípy, se počet obyvatel za posledních 15 let více než zdvojnásobil. V obci ještě v roce 1998 žilo zhruba 300 lidí, teď jich je sedm stovek. O tři stovky lidí „nakynula" také Skalice u České Lípy. A nárůst lze vysledovat i v Zahrádkách či v Sosnové.

Odchod obyvatel do satelitů by nyní mohl pomoci zbrzdit nový územní plán České Lípy. „Máme tam připravené hned čtyři nové lokality určené k bydlení," upozorňuje starostka Hana Moudrá. A lepší časy vyhlíží i s ohledem na nezaměstnanost. „Dvě z velkých místních firem totiž staví nové haly a přibude tak několik desítek nových pracovních míst."

S nástroji města, které by pomohly zabrzdit odchod obyvatel, je to složité. Je jich hodně, jsou spíš nepřímé a těžko říci, který z nich je účinnější. „Pokud chceme, aby lidé v České Lípě bydleli, musíme se snažit o to, aby byli spokojení," myslí si českolipská starostka.

„To zejména závisí na tom, zda jsou zde pracovní příležitosti. Neméně důležitými faktory jsou ale služby, které město svým obyvatelům poskytuje, to, zda je tu bezpečno, pořádek, dostatek míst v MŠ, kvalitní školství a bohaté kulturní a sportovní vyžití. Snažíme se, aby lidé všechno toto měli."