„Je potřeba brát v úvahu, že je to index. Je to určitý poměr. Určitě nejde brát, že je Liberec druhé nejnebezpečnější město," uklidnila po tiskové konferenci po Radě města primátorka Martina Rosenbergová.

Posílení kamerového systému, osvětové akce nebo preventivní radar. Tím chce město bojovat proti stále narůstající kriminalitě. Zatímco v roce 2010 musela policie řešit 5 297 trestných činů na území Liberce, o rok později bylo číslo o téměř 340 případů vyšší.  „Překvapují mě lokality, kde je velký nápor trestné činnosti a nebo naopak světlá místa, kde trestná činnost téměř není. Je zajímavé, že méně kriminality je třeba ve Vratislavicích nebo na Kunratické, kde jsou sídliště," doplnila primátorka.

Mezi nejproblémovější lokality patří podle statistik třeba Králův Háj nebo třída 1. máje. „Budeme žádat o dotaci Ministerstva vnitra. Ta by nám pomohla zajistit dvě kamery v rámci prevence. Jedna by byla umístěna právě na Králově Háji a druhá na Kunratické," vysvětlila mluvčí městské policie Daniela Bušková.

Podle ní by měl být městský kamerový systém i tak v letošním roce posílen o čtyři kamery v Rochlici. „Obecně nás trápí vysoká míra násilné kriminality, krádeže dvoustopých vozidel a kriminalita u dětí a mladistvých," doplnila Daniela Bušková.

Podle statistik policie je nárůst kriminality v Liberci znatelný. Mravnostních trestných činů přibylo meziročně o osmašedesát procent a násilných trestných činů o čtvrtinu. „Nejvíce takových činů způsobují kapsáři a drobní zloději," dodala liberecká primátorka.