A budou tu umírat lidé… Tím však výčet negativ končí. Bývalý sirotčinec projde v příštích dvou letech razantní proměnou a stane se z ní hospic zařízení pro nevyléčitelně nemocné. Liberecký kraj je společně s Karlovarským jediný, který podobné zařízení ještě nemá.

„Zachováme jenom stěny a stropy a některá vzácná původní okna, i ty ovšem repasujeme. Bude to totální rekonstrukce," potvrzuje architekt Martin Rössler z ateliéru Prostor 008, který navrhl podobu budoucího hospice.

Umřít v pokoji

Jak připomněl, budova z přelomu 19. a 20. století se dočká ještě dvou moderních přístaveb ze strany, kde budou další pokoje. Celkem má hospic umožnit pobyt 28 pacientům, podkroví umožní ubytování také jejich rodinných příslušníků.

Na rekonstrukci domu bude v příštích letech vyčleněno 80 milionů korun z rozpočtu kraje. Provozní náklady se podle radního pro sociální věci Pavla Petráčka budou dělit napůl mezi Liberecký kraj a jeho obce a města. Ta mají přispívat alikvotní částku podle počtu obyvatel, nejvíce by tedy platila města Liberec, Jablonec a Česká Lípa.

Budova kamenného hospice, jak bude vypadat po rekonstrukci.

Lékař z oddělení klinické onkologie Krajské nemocnice v Liberci Marek Sochor uvedl, že se podle zahraničních zkušeností počítá s pěti hospicovými lůžky na 100 tisíc obyvatel, a to by liberecký hospic splňoval.

Hospic bude do jisté míry suplovat současnou náplň léčebny dlouhodobě nemocných, odkud by se lidé navzdory skutečnosti měli vracet domů. Bohužel zde úmrtnost dosahuje až 75%. Lidé nevyléčitelně nemocní, například onkologičtí pacienti, již nebudou končit v LDN, ale právě v hospici.

„Našim posláním je doprovázení těžce a nevyléčitelně nemocných klientů a jejich rodin prostřednictvím zdravotní, sociální, psychologické a duchovní podpory. Respektujeme jedinečnost člověka a dbáme, aby byl vždy zachován individuální přístup. Přání a nároky pacientů a jejich rodin jsou pro nás na prvním místě," dodala Taťána Janoušková, ředitelka Hospicové péče sv. Zdislavy, která bude hospic provozovat.