V minulém týdnu dostalo poslední potřebná povolení nejen od Krajské veterinární správy a tento týden mohlo Zvířecí krematorium Česká Lípa otevřít dveře prvním zákazníkům.

Zvířecí krematorium se sídlem v českolipské průmyslové zóně Dubice je jediným v Libereckém kraji a celkově čtvrtým v České republice. Krematorium je určené ke spalování zvířat ze zájmových chovů a pomáhá majitelům v těžkých chvílích, kdy je opoustí zvířecí kamarád. Služby jsou identické jako u pohřbu lidí, obřady jsou ale bez řečníka.

„Veškeré služby nabízíme přímo v krematoriu, poradíme s výběrem zvířecí urny, šperků na popel či památečního skla se zataveným popelem," říká Dalibor Novák, zakladatel společnosti Memory Crystal s.r.o., která zvířecí krematorium v České Lípě provozuje.

Většina uhynulých psů, koček či papoušků nyní končí v kafilériích, jelikož vyhláška zpřísnila podmínky pro jejich pohřbívání na soukromých pozemcích. Další možností je právě kremace. Cena pohřbu v České Lípě se odvíjí od váhy zvířata, základní sazba je od 1800 do 8450 korun. Při započtení doplňkových služeb může kremace stát i přes 10.000 korun.

Kremační pec je schválena pro zvířata do 90 kg. „Pec, kterou jsme instalovali, je vybavena nejmodernějšími technologiemi zaručujícími precizní zpopelnění. Všechny kremace budou prováděny individuálně a bude-li mít majitel zvířátka zájem, může celý proces samostatné kremace sledovat přes kameru umístěnou nad pecí.

Pro zajištění nezaměnitelnosti zvířete nebo popela používá krematorium přívěsek s unikátním kódem, který zvíře provází od okamžiku převzetí až po vsypání popela spolu s přívěskem do vybrané urny. Je vyroben ze speciální keramiky, která odolá i vysoké teplotě při kremaci.

Českolipské krematorium zprostředkovává i možnost pohřbít zvíře na zvířecím hřbitově v obci Niměřice u Mladé Boleslavi.

Novákova firma se zabývá také výrobou památečních skel s popelem zesnulých, to samé nyní nabízí i majitelům uhynulých zvířat. „Výroba památečního skla je námi patentovaná technologie, při které se malé množství kremačního popele zataví do skleněného předmětu. Vzniká tak neobyčejně krásná a jemná kresba ve spojení s průsvitným křišťálem," popisuje majitel firmy.