Na každém setkání s občany, které už letos proběhlo, zmiňoval primátor města Petr Beitl problém, s nímž se musí město vypořádávat. Jablonec stejně jako i další města a obce dostávají od státu méně na daňových příjmech, než se plánovalo.

„My hospodaříme, jak jsme byli historicky zvyklí. Problém je v tom, že jsme rozpočet sestavili tak, že jsme na stranu daňových příjmů dali částku loňské skutečnosti. To je dokonce ještě méně, než nám doporučovalo ministerstvo financí. Pravda je ovšem taková, že za první čtvrtletí nám nedoputovalo řádově zhruba 18 milionů korun," vysvětlil ekonomický náměstek primátora Miloš Vele.

Chybí zdůvodnění, prozatím se čeká

Pro město je tento výpadek poměrně zásadním problémem. Ohroženy jsou totiž dopředu plánované akce, a pokud se situace s příjmovou stránkou rozpočtu nezlepší, může to vyvrcholit i restriktivními opatřeními. „Zatím nám k tomu nedoputovalo ani žádné rozumné zdůvodnění, abychom věděli, jak se máme postavit vůči dalšímu kvartálu a následujícímu období," přiznal Vele.

Zda se příjmy během roku vyrovnají, proto není nikdo na jabloneckém magistrátu schopný říci. Zatím se dohodlo pouze zmražení rezervy města. „Tím budeme částečně kompenzovat tento výpadek a samozřejmě budeme i dále celou situaci monitorovat a čekat," dodal ekonomický náměstek. Osobně Vele věří, že alespoň část financí, které měly doputovat, získá město v dalších obdobích.

Počítané opravy se z rezervy provedou

V této fázi zmražení rezervy neznamená pro občany nic kritického. Jedna z rezerv je určena pouze na mimořádné výdaje. Druhá je určena na opravy městského majetku. „Ta bude zmrazena v podstatě pouze částečně. Běžné opravy, s nimiž jsme již počítali, z ní budou hrazeny," řekl Vele.

Z hlediska investic docházelo v prvním čtvrtletí roku zejména k úhradám doplatků za akce realizované v loňském roce. Na plánovaných a probíhajících akcích typu Integrovaného plánu rozvoje města Žižkův vrch a revitalizace Jablonecké energetické by se výpadek neměl podepsat.