Zatímco první část festivalového programu bude patřit místním pěveckým, tanečním a hudebním souborům, v odpoledním Galaprogramu bude k vidění souvislé pásmo vystoupení českých a polských amatérských folklorních souborů. Z těch polských se představí Jeleniogórzanie z Jeleniej Góry, Cisowianki z Henrykowa, Jarzębina z Zawidowa a Marysieńki z Radostowa. Za českou stranu budou účinkovat soubory Nisanka, Malá Nisanka a Šafrán z Jablonce nad Nisou, Jizerka a Jizera z Liberce.

„Budeme mít možnost vidět vedle sebe tradice a zvyky naše i našich polských sousedů. Žijeme nedaleko od sebe, ale dělí nás hory. A tak můžeme porovnat, jak se naše kultury vyvíjely, zda zaznamenáme stejné nebo podobné prvky," uvedla Lenka Hudcová, manažerka tříletého projektu Setkávání – tradice, kultura a život v česko-polském pohraničí.

Farmářské trhy

K festivalu už tradičně patří i oblíbený Farmářský den. A jak bude vypadat letos? „Ve třiceti stáncích na náměstí před Eurocentrem a v okolí Letní scény budou stánkaři nabízet krajové speciality a ručně zhotovené výrobky," naznačila hlavní organizátorka Farmářského dne Hana Popelková z Eurocentra.

Zábava pro děti

Na své si při festivalu přijdou také děti. Řadu her a zábavy pro ně chystá Mateřské centrum Jablíčko, a to ve stanu, který vyroste u Výstavního pavilonu. Dětský program chystá také Ekoncetrum. Malí návštěvníci festivalu budou moct zavítat do vlněné dílny, vyzkoušet si poznávání a mletí obilí a v neposlední řadě se budou moct podívat na živá zvířata, jako kozu, králíka nebo kuřata.

Folklorní festival je spolufinancován z Evropského fondu pro regionální rozvoj a vstup na něj i na Farmářský den je pro všechny návštěvníky zdarma.