Další střediska čekají na ochlazení, aby mohly sjezdovky dosněžit. Předpověď ale minimálně do Vánoc není příznivá.

„Potřebovali bychom ještě jednu mrazivou noc k dosněžení vršku. Spodní část máme dobrou," uvedl starosta krkonošských Vítkovic Milan Rychtr. Jeden den mrazů potřebuje lyžařský areál v Liberci na Ještědu, aby se dalo lyžovat aspoň na jedné sjezdovce. „Jsme připraveni, ale moc nevěřím, že se tak do konce roku stane," uvedl ředitel ještědského areálu Jan Svatoš.

Největší areál v kraji, který je v Rokytnici nad Jizerou, potřebuje k zahájení provozu dva až tři dny mrazů. Stejně tak nedaleký Harrachov. Dostatečná není ani sněhová pokrývka v Rejdicích, kde se dalo lyžovat na přelomu listopadu a prosince. „Potřebujeme dosněžit vršek. Měly by být ještě tak dva dny s minusovými teplotami, výhled ale není dobrý," uvedl majitel areálu Martin Martínek. V nedohlednu je i zahájení provozu na Tanvaldském Špičáku, Bedřichově či Severáku v Jizerských horách.

Lyžaři tak mohou vyrazit jen do Desné, kde Černá Říčka zahájí v sobotu sezonu. Lyžovat se zatím dá na hlavní, asi půlkilometrové červené sjezdovce. „Je na ni v průměru půl metru sněhu," uvedl za areál Martin Lauer. Středisko připravilo na zahájení sezony doprovodný program s několika závody včetně retro sjezdu s vybavením vyrobeným do roku 1989. Křtít se bude také kniha o začátcích českého snowboardingu a k vidění bude i zlatá olympijské medaile Evy Samkové, přiveze ji její trenér Jakub Flejšar. Středisko bude v provozu v sobotu a neděli a poté zřejmě od středy 23. prosince.