Zahraniční studenti vysokých škol navštívili v rámci projektu Edison základní školu v Kamenickém Šenově. Studenti zde pobudou týden a budou seznamovat žáky školy s kulturou, ze které pocházejí.

„Vizí projektu je tolerance a příznivé společné soužití české společnosti s různými kulturami a národy, a to na základě jejich porozumění a omezení předsudků a stereotypů," říká Michaela Rolfová, koordinátorka projektu.

Sedm studentů z Brazílie, Číny, Egypta, Gruzie a Indonésie bude celý týden přednášet žákům základní školy o zvycích, kultuře a zajímavostech jejich rodných zemí. Součástí přednášek jsou debaty o odlišnostech jiných národů a poučné hry. Navíc vše probíhá v angličtině, a tak mají žáci možnost procvičit si tento světový jazyk.

„Děti jsou dnes ovlivněny šířením strachu z cizích kultur, který pochází z médií či od jejich rodičů. Chtěli jsme poukázat hlavně na to, že cizinci jsou stejní lidé jako oni," říká k programu ředitel šenovské základní školy Martin Karhan.

Škola hradí zahraničním návštěvníkům mimo jiné ubytování. Původní vizí bylo, že budou bydlet v hostitelských rodinách, ale vzhledem k nezájmu občanů bydlí většina z nich v pensionu U skály, který škole poskytl výhodné finanční podmínky.

Líbí se mi české vynálezy. Třeba kostky cukru

Studentka žurnalistiky Tinanin Begvadze, jinak též Atina, nám poskytla krátký rozhovor.

Jak na vás působí Češi?

Všichni, se kterými jsem se setkala, jsou velice přátelští. Pokaždé, když něco potřebuji, ihned pomohou a postarají se o mě. Také se mi líbí české vynálezy jako kostky cukru nebo kontaktní čočky.

Jak se vám líbí v Kamenickém Šenově?

Líbí se mi, jak je město usazené uprostřed hor a okolní příroda. Chtěla bych se v průběhu týdne vypravit na výlet po okolí.

Co byste chtěla říct Čechům?

Chtěla bych říct „děkuju" za všechno, vaše kultura je krásná, architektura, umění, všechno. Líbí se mi snad vše, na co jsem zde narazila. Děkuji za přátelský přístup všech lidí, které jsem potkala.