Zatímco dřív se ve Skaláku lezlo bosky, dnes se tam nikdo nevydá bez speciálních lezeček. I o tom vypráví zajímavá výstava, kterou právě dnes zahájí v Muzeu Českého ráje v Turnově. Expozice s přiléhavým názvem Jistíš mě? ukáže návštěvníkům horolezecký sport v celé jeho šíři, či spíše výši.Od vrcholků velehor až po pískovcové skály Českého ráje. A seznámí návštěvníky s historií sportu i jeho současností.

Muzeum už za rok

„Výstava je vlastně takovou předzvěstí dlouholetého plánu na vytvoření stálé horolezecké expozice v našem muzeu," přiblížila Alžběta Kulíšková, která společně se svým kolegou Davidem Markem výstavu připravila.

Pomocí této ochutnávky turnovské muzeum sondovalo, jak je téma horolezectví nosné a kolik se podaří získat vůbec exponátů, které by horolezecký sport mapovaly v celé historii. V depozitářích muzea totiž nebyl téměř žádný.

Boty pro Himálaj

Díky spolupráci s veřejností, ale především s Českým horolezeckým svazem se podařilo nashromáždit značné množství exponátů od horolezeckých bot po výstroj, cepíny, karabiny, lana či vrcholové knížky.

Množství exponátů pro výstavu v turnovském muzeu poskytl nebo zajistil Vladimír Procházka, jehož otec vedl první úspěšnou československou himálajskou expedici na Annapurnu IV. Řada českých horolezců totiž na pískovcových skalách začínala. Poté, co v Českém ráji nabyli zkušenosti, se přesunuli dál, do Tater, Alp na Kavkaz nebo do Himálají.

Vedle vybavení, které si lezci a horolezci vyráběli i doma, budou návštěvníci výstavy moci obdivovat například i speciální plstěné boty ušité pro úspěšnou himálajskou expozici. Porovnat je mohou s obuví, kterou používají horolezci dnes.

Texty a fotografie

Nosnou část výstavy ale představují texty a fotografie. „Z nich se návštěvníci dočtou vše od počátku tohoto sportu, ale i některé zajímavosti o jeho současné podobě," vysvětluje kurátorka Alžběta Kulíšková. Mohou si tak porovnat, jak se leze na pískovcích Českého ráje, s tím, jak vypadá horolezectví ve své vrcholové podobě. I to, jak se liší vybavením.

Připomene i některé významné osobnosti. Josefa Rakoncaje nebo Radana Kuchaře vyhlášeného českým horolezcem 20. století.

Velkým tahákem výstavy je 18 snímků fotografa hor a velehor Viléma Heckela, které muzeu přivezla jeho dcera a které jeho autora řadí mezi přední české, ale i světové fotografy.

Výstava je určena nejen samotným horolezcům, kteří si mezi vystavenými exponáty jistě zavzpomínají a objeví nečekané poklady, ale i pro nejširší, laickou veřejnost.

„Chceme fenomén, který do Českého ráje patří, přiblížit úplně každému návštěvníkovi, ať už horolezcem je či není," uzavírá Alžběta Kulíšková a slibuje, že stálá horolezecká expozice by mohla v turnovském muzeu vyrůst možná už v příštím roce. První část bude zatím otevřena do konce září letošního roku. Slavnostně bude v Muzeu Českého ráje v Turnově zahájena dnes v 16.30.