V liberecké ZOO se děti i dospělí dozvědí, jaké jsou možné způsoby využití přírodních zdrojů energie. Pomůže jim k tomu nově vybudovaná Sluneční stezka a vzdělávací program Divizny.

„Na stezce vzniklo šest zastavení, do budoucna přibudou ještě dvě nebo tři," popsala vedoucí Střediska ekologické výchovy Divizna při ZOO Liberec Aleš Kočí.

Sluneční stezka vznikla ve spolupráci se ZOO v nedaleké Žitavě a financovala ji Německá spolková nadace pro životní prostředí.

„Díky této spolupráci jsme mohli zakoupit elektromobil, kterým rozvážíme potravu pro zvířata a odvážíme odpadky. Oproti běžnému autu ušetříme na každém kilometru zhruba dvě až tři koruny," řekl Kočí.

Pořízení elektromobilu nebylo hlavním účelem projektu, tím byla instalace různých zařízení, která slouží k ukázce využitelnosti zdrojů obnovitelné energie.

Na jednom zastavení je znázorněné srovnání izolačních vlastnosti srsti zvířat s obvyklými materiály používanými ve stavebnictví.

„U pavilonu plameňáků mají jednoduchou demonstraci skleníkového efektu, v blízkosti expozice tučňáků je malá vodní elektrárna," doplnil Kočí.

Některá zastavení mají i praktický účinek. Díky slunečním kolektorům na střeše bufetu Gibon si mohou návštěvníci umýt ruce teplou vodou. Pokud by někdo přijel elektromobilem, mohl by využít nabíjecí stanici, která je napájena fotovoltaickými panely, stejně jako stánek s upomínkovými předměty.

Na stezce se podíleli i studenti Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické a Vyšší odborné školy Liberec.

„Zadání bylo vyrobit tabule, které budou srozumitelných způsobem měřit fyzikální vystup. Takže například u solární elektrárny máme tabuli, která pracuje v podstatě jako elektroměr s tím rozdílem, že ta naše ukazuje nejen celkové množství energie, ale znázorňuje i kolik energie se zrovna vyrábí," popsal Vojtěch Brodský.

Sluneční stezku už využívá Divizna i při svém výukovém programu pro žáky 7. až 9. třídy základních škol. Zájem o něj je veliký, ale jelikož jsou pracovníci Divizny značně vytížení, mohlo ho využít jen 20 tříd.

„Za jediný den byly obsazené všechny na celý školní rok. Bez dalších lektorů nejsme schopni jejich počet navýšit," konstatoval Kočí.