Letos poprvé bude celé rekonstruované náměstí sloužit obřímu tržišti. „Přihlásilo se 97 stánkařů, takže jsme prodejní plochu rozvinuli poprvé na celé náměstí. Je symbolické, že na trhovce bude z piedestalu shlížet Albrechtova socha," poznamenala mluvčí frýdlantské radnice Alena Švejdová.

Co Valdštejnské slavnosti ve Frýdlantu spojuje napříč roky, je velkolepá bitva. Letos se podařilo sehnat 500 bojovníků v historických uniformách, kterým bude vévodit tradiční a lidmi oblíbený představitel Albrechta z Valdštejna Miroslav Kněbort, který se narodil ve stejný den jako slavný vévoda, jenom o 380 let později. „Letos budou diváci opravdu překvapeni, neboť bojovníci vezmou ztečí pevný objekt," naznačuje starosta Frýdlantu Dan Ramzer (ODS).

 Valdštejnské žezlo, které drží v ruce starosta města Dan Ramzer, je vykované speciálně pro frýdlantské slavnosti.SOUTĚŽ O VSTUPENKY

Hrajte o 2 VIP lístky na Valdštejna!
Chcete dostat 2 VIP vstupenky, které vám umožní během Valdštejnských slavností absolvovat všechny možné atrakce, setkat se se všemi účinkujícími a budou pro vás propustkou na všechna místa?

Pak nejpozději do čtvrtka 12.00 pošlete na adresu liberecky@denik.cz svůj tip, kolik váží Valdštejnské žezlo, které na snímku vlevo drží starosta Frýdlantu Dan Ramzer. Odhad nejbližší realitě vyhrává!

Pokud budou dva stejné odhady, rozhoduje druhé desetinné číslo. Hodně štěstí!

Lákadlem má být i premiérová ukázka cviků a kejklí italských vlajkonošů a bubeníků, pro které už se připravuje 300 pochodní na sobotní večerní průvod. Vše završí obří ohňostroj. V pátek naopak zaujme multižánrový festival lokálních kapel.

Koho tlukot bubnů a světla ohňostrojů unaví, může hledat odpočinek v historické budově Špitálku nebo vylézt na zpřístupněnou radniční věž.

Aby se vůbec všechny atrakce daly navštívit, rozhodla se radnice udělat letošní slavnosti třídenní. Věří, že přiměje lidi vracet se do Frýdlantu pravidelně. Mnozí návštěvníci totiž objevili kouzlo města právě díky slavnostem. „Jsme pokaždé jiní a přece stejní. Mění se sice aktéři, ale lidé se vždycky dočkají průvodu, bitvy a tržiště. To jsou tři věci, které Valdštejnské slavnosti každoročně spojuje," zdůraznila Alena Švejdová a dodala, že řada hostů slavností jezdí do Frýdlantu pravidelně, aby opět zažili neopakovatelnou atmosféru.

Festival cílí i na klientelu z nedalekého Německa a Polska. Akci podpořil žitavský primátor, v německých i polských městech visí propagační billboardy a radnice očekává, že podíl cizinců na akci bude rovněž rekordní. „Kvůli usnadnění orientace a komfortu budou v centru města na každé lampě veřejného osvětlení trojjazyčné informační desky," doplňuje starosta.

Valdštejnské slavnosti jsou po Benátské noci největší akcí Libereckého kraje. Jen loni je navštívilo 30 000 lidí, návštěvnost dlouhodobě neklesá pod 25 000 lidí. Akce letos vyjde na 1,5 milionu. Peníze město sehnalo od sponzorů.