Jak se ale projevují v dalších částech globalizovaného světa, kde se stírají rozdíly nejen v ekonomice, ale i pojetí oslav? Advent a předvánoční přípravy zažila v Pekingu Jana Janečková, marketingová specialistka z Liberce, která tam dlouhodobě žije.

Svátky malých dárků

„Vánoce se začínají pomalu, ale jistě zakořeňovat i v Pekingu, a to hlavně mezi mladými. Začíná to docela nevinně, Vánoce slaví tak, že si vzájemně dávají malé dárky. Například jablko nebo čokoládu zabalené jako vánoční dárek. Od 23. do 25. prosince chodí společně nakupovat, nebo ještě raději jdou společně na jídlo. Společné jídlo je tu ostatně velmi oblíbená forma zábavy. Číňané se rádi zvou, rádi se smějí, vyprávějí, baví. Nikdo nechodí jíst sám. Proto tu Vánoce tak, jak je známe, mají velkou šanci na úspěch, protože Číňané oslavy všeho druhu milují," dává se do vyprávění.

Svátky obchodních center

Zatímco starší generaci nechávají Vánoce klidnými, protože vlastních svátků mají během roku spoustu a umí si je podle Jany Janečkové jaksepatří užít, mladší generace je přejímá s nadšením. „Velká nákupní centra už několik týdnů před svátky nazdobila své vánoční stromky a musím uznat, že většinou i velmi vkusně. V supermarketech mají „shang dan ťje de" (=vánoční´) regály s ryze vánočními dekoracemi. Seženete tu vše od stromečků až po hvězdu. Zdejší děti milují obrázky Santy a všechno s tím spojené.

Nazdobený vánoční stromeček jako symbol něčeho krásného pro každé dítě zde dříve či později uspěje, protože každý pravý Číňan pro dětské oči udělá cokoliv. Tím se nejvíc lišíme, zde jsou děti středobodem všehomíra," nechává nahlédnout do čínské mentality.

Svátky slev a randění

Vánoce zde začínají zakořeňovat především ve velkých městech. Velká obchodní centra poskytují slevy už před Vánocemi a v době svátků. Vánoce jsou tu hlavně svátkem nakupování a také svátkem randění.

„Číňané totiž Vánoce vnímají jako svátek, kdy jeden druhému může vyjádřit náklonnost třeba malým dárkem, ale hlavně romantickou večeří anebo návštěvou kina. Na to se místní ženy a dívky velmi okázale vyšňoří. Ženu nebo dívku v tmavém nebo černém tu téměř nepotkáte. Číňané milují barvy, pestře tu chodí oblečení i starší lidé. Rušno je ale v celém městě.

„Spousta firem, a to nejen těch západních, má 24.12. výroční oslavu. V ten den je také v Pekingu večer pořádná dopravní zácpa. Křesťané, kteří tu také žijí, jdou do kostela," líčí své zkušenosti z Číny.

„Vánoční pohádky v televizi nenajdete, zato vánoční hudba zní všemi obchodními centry. Mladí mají Vánoce rádi, je to pro ně veselý a krásný západní svátek, a to i když o Ježíškovi nic moc netuší… Všude se na vás z výloh obchodů i restaurací smějí samolepky Santa Klause. A rozsvícený stromek přesně zapadá do jejich představy o kráse, protože milují barvy a světla. Proto tu také spousta věcí svítí a bliká skutečně celý rok," uzavírá svou vánoční