Jinde končí na skládkách

Původní Clam-Gallasovské dláždění objevili na frýdlantském náměstí před čtyřmi lety archeologové při historickém průzkumu. „Jde vlastně o kameny, které sloužily jako povrch náměstí. Je na nich vidět, jak jsou z jedné strany krásně ochozené, hladké. Dohromady je jich kolem pěti stovek," říká archeolog Severočeského muzea Petr Brestovanský.

PUZZLE. Složit na pět stovek kamenů do dlažby pomáhají čísla. Díky nim bude vše tak, jak dláždění archeologové před čtyřmi lety našli.

Přesto jde jen fragment, zhruba 3x3 metry. „Víc jí tam nebylo. Vzala za své při přestavbě z první republiky nebo při stavbě kanalizace v 70. letech minulého století. Jsme rádi, že se podařilo ve Frýdlantu ten poslední kousek zachránit a znovu poskládat. I když na jiném místě. Jinde takové věci končí na skládkách," poznamenal Brestovanský.

Nové odpočinkové místo

U hradeb je dlažba skládána podle přesného plánku. Tak, jak byla nalezena. Každý kámen má své číslo, místo. „Je to s podivem, protože jsme kameny před čtyřmi lety narychlo zachraňovali před povodní. Vozili je do garáží a podobně. Je vlastně malý zázrak, že se čísla zachovala," podotýká archeolog.

O novém umístění kamenů rozhodli zástupci Frýdlantu. „Přišlo nám logické, dát tyhle historické věci k sobě. Hradby teď procházejí díky penězům z programu regenerace městských památkových zón restaurováním a dlažba tam bude další zajímavostí," řekl starosta Frýdlantu Dan Ramzer. Podle něj se místo dočká i úpravy okolí a nasvícení. Ve Frýdlantu tak vznikne další odpočinková zóna.

Podle archeologů ukrývalo frýdlantské náměstí ve spodních vrstvách i starší kusy dláždění. „Našli jsme například to z redernovské doby. To ale novému projektu nijak nepřekáželo a tak zůstalo ukryté pod novým dlážděním náměstí," uzavřel Brestovanský.