„Dne 5. března 1945 těsně před polednem přeletělo nad obcí Víska od jihovýchodu s velkým rámusem v malé výšce obrovské letadlo. Vzápětí na druhé straně obce narazilo do země a začalo hořet. Byl to spojenecký čtyřmotorový těžký bombardér B-17, přezdívaný létající pevnost. Hned jak se letadlo objevilo nad obzorem, vyskočil z něj parašutista. Padák se mu ale nestačil otevřít a on dopadl tvrdě na kraj lesa u malé pískovny nad obcí. Zemřel na následky svých zranění," tak končí příběh z druhé světové války, ke kterému se letos rozhodli vrátit ve Vísce na Frýdlantsku.

Osud bombardéru objasněn

Osud letadla a jeho posádky byl dlouho neznámý. Ještě před pár lety neměl o tragické nehodě ve Vísce nikdo ani tušení. „Díky nezměrnému úsilí Vladimíra Laciny, kdy pátrání vedl i v USA, je let bombardéru objasněn. Občanské sdružení Víska se rozhodlo postavit ve Vísce pomník na počest památky statečných amerických letců nasazujících vlastní život za možnost žít život v míru," vysvětlil František Tuhý ze sdružení, které za vydatné pomoci Obce Višňová postaví pomník uprostřed osady Víska u hlavní silnice.

Ve Vísce vzniká nový pomník.Projekt pietního místa vypracoval Karel Kocman. Stavba pomníku bude podle Františka Tuhého financována z příspěvků a darů různých organizací, institucí a firem. „Občanské sdružení zřídilo pro tento účel speciální bankovní účet 2000649677/2010, z kterého bude výstavba hrazena. Uvítáme jakoukoli finanční podporu. S dárci bude uzavřena darovací smlouva a též obdrží Upomínkový certifikát," vysvětluje Tuhý možnost financování stavby pomníku. Sdružení by rádo získalo 60 až 100 tisíc korun, ze kterých by zaplatilo stavbu.

Impuls k bádání

První impuls k vyšetření nehody a získání dalších relevantních historických zdrojů přišel přímo od obyvatel Vísky. Později se začalo se pátrat ve frýdlantském okresu. Částečně pomohlo i Muzeum Frýdlant. „V České republice bylo velice přínosné jednání s Michalem Plavcem, kurátorem leteckých sbírek NTM. Proběhlo i jednání na Ministerstvu obrany. Zdrojem byly i publikace z Národní knihovny v Praze. V současné době se domlouvá jednání se zástupci Velvyslanectví USA v Praze," popisují průběh pátrání organizátoři.

Jediným žijícím členem posádky havarovaného letadla je Američan I. W. Boxer. Iniciátoři pomníku jsou také ve spojení s potomky velitele letadla a pilota R. W. Kittla a potomky navigátora J. E. Watkinse.

Nový pomník bude umístěn u zdi bývalé fabriky Herm. Pollacks Sohne v řadě stávajících stromů. „Místo je dobře viditelné i přístupné z hlavní silnice, která prochází obcí a v tomto smyslu je i důstojné myšlence svého vzniku. Pomník bude situován tak, aby byl přístupný od východu po chodníku z asfaltové silnice, která prochází obcí," vysvětlil Tuhý.

Pomník bude po dokončení výstavby předán do vlastnictví obce Višňová. Občanské sdružení Víska by se ale nadále o pomník staralo a rádo by u něj pořádalo pietní akce i v budoucnosti.

Slavnostní odhalení

Slavnostní odhalení památníku je plánováno na den výročí, to je 5. března 2015, přesně po 70ti letech. Pozváni by měli být potomci jednotlivých členů posádky i pracovníci Velvyslanectví USA nebo představitelé Libereckého kraje. Pokud se vše stihne, bude ve Vísce příští rok rozhodně důvod k oslavám.

Ve Vísce vzniká nový pomník.