„Milí rodiče, připravili jsme pro Vás a Vaše děti publikaci, která by měla být v knihovně každé domácnosti…" Praktikou takzvaných šmejdů zavání hned úvodní věta na lístku, který základní a mateřská škola v Okrouhlé u Nového Boru poslala rodičům prostřednictvím jejich dětí domů.

Spolu s lístečkem žáci donesli i konkrétní knihu, a to s tím, že buď ji druhý den vrátí, nebo jim rodiče publikaci zakoupí za 230 korun, údajně zvýhodněnou cenu pro školu. Školy i školky nabízejí publikace běžně v rámci školy. Zaslání knihy prostřednictvím dětí, aniž by o ni předem kdokoliv stál, většina rodičů ovšem absolutně odsoudila a jednání vedení školy označila za kšeftování a podporování nekalé obchodní praktiky.

„Přijde mi to jako vydírání, celou cestu domů jsem poslouchala dceru, že knihu chce. Zavání to agresivní obchodní praktikou, jakou praktikují na nás dospělé zasíláním nevyžádaného zboží," uvedla matka jedné žákyně z Okrouhlé.

„To je to samé, jako kdyby dali děcku do ruky hračku, která je zrovna „in", ať si s ní pohraje a když ji nebude chtít, tak ji jednoduše vrátí," reagoval v diskusi na sociální síti Facebook Pavel Kohout z Českolipska. Podobných komentářů se u příspěvku objevily v závěru minulého týdne desítky.

Podle slov Petry Matysové, ředitelky základní a mateřské školy v Okrouhlé, se rodiče měli obrátit na vedení školy. „Nelíbí se mi, že to rodiče zveřejnili na facebooku. Přijde mi to směšné, hloupé a slabošské," řekla Deníku ředitelka školy. Ze situace, která vznikla po nabídnutí publikace přímým způsobem, si prý vzala ponaučení. „Příště, až nám někdo bude nabízet knihu, tak to hned odmítneme. Ať si je rodiče klidně koupí v knihkupectví s přirážkou," vzkázala ředitelka.

Žáci v Okrouhlé si domů ze školy nesli knihu s názvem Otevřený svět poznání. Jak dále stojí na průvodním lístku, jde o publikaci, která hravým a snadno zapamatovatelným způsobem děti uvede do poznávání tří nejžádanějších témat, jako Země vesmír, lidské tělo či divy a objevy světa.

Informace na 135 stranách by pak žákům měly pomoci rozšířit znalosti v přírodopise, zeměpise a dějepise.

Ani toto poselství se rodičům příliš nezdá. „Moje osmiletá dcera ještě neumí ani pořádně počítat do dvaceti, a tak nepotřebuje vědět, co je audiometr, kdo je neurolog a co je nukleární fúze. Rozhodně pro starší ročníky, když už by nic jiného nebylo," komentovala Soňa Nováková Gelnarová.

Kuriózní na publikaci za více než dvě stě korun, kterou škola doporučila ke koupi rodičům žáků, je mimo jiné jazykově nesjednocený název publikace v zápatí stran.

V Boru letí vitaminy

Do půlky se totiž kniha jmenuje „Otvoreny svet poznania", na dalších stránkách pak konečně objevíme nápis v češtině.

Na obdobnou praktiku jako v Okrouhlé upozorňují také rodiče dětí, které navštěvují základní školu U Lesa v Novém Boru. Odtamtud žáci zase nosí letáček avizující možnost nákupu vitaminů Ferda mravenec za zvýhodněnou cenu, zhruba o pětikorunu levnější než v lékárně. „Zaplatila jsem částkou dvakrát 60 korun, protože je dcera „chtěla mít". Teď už dlouho čekáme na to, kdy vlastně budou," komentovala Katka Brabcová.

Vitaminy „musela" koupit své dceři také Helena Hromádková. „Docela mi to začíná vadit, protože to je nabízení zboží přes děti a ty, jak neustále víme, škemrají, že danou věc nutně potřebují. Vitaminy jsem musela koupit, protože už se to nedalo vydržet. A letáky s knížkami? To už snad ani nekomentuju. Proč to ta škola dělá, proč ty lidi, kteří to nabízí, rovnou nevyhodí," ptá se matka žákyně základní školy.

Propagaci vitaminů pro děti prostřednictvím letáku vedení základní školy U Lesa nepopřelo. „Dělá se to tak každým rokem už dlouho a nevidíme na tom nic špatného," řekla Deníku zástupkyně ředitele školy. Podle jakého klíče škola vybírá dodavatele vitaminů, zda se škola zajímá o jejich opravdový účinek na zdraví dětí, však nevysvětlila.

V souvislosti s vitaminy a jejich účinkem Deník oslovil novoborskou lékařku Zdeňku Šepsovou. Podle ní by škola více než propagovat vitaminy měla apelovat na rodiče, aby svým dětem připravovali zeleninu a ovoce. „Je divné, že tohle školy dělají. V tomhle případě bych se zeptala školy, kolik jim za propagaci dávají," naznačila lékařka.