Kdo z Tanvalďáků by zapomněl, že 1. září letošního roku vyhořel takzvaný Četnický dům na výjezdu na Železný Brod. Vždyť toho dne večer u požáru zasahovalo devět hasičských jednotek!„Škoda byla na základě dnešního došetření stanovena na dva miliony korun, hasičům se podařilo svým zásahem uchránit hodnotu čtyř milionů korun. Příčinou byl otevřený plamen," přiblížila Zdeňka Štrauchová, mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje.

Jak ukázalo vyšetřování, požár byl prokazatelně způsoben dětmi z okolních domů, které na půdě domu manipulovaly s otevřeným ohněm.

Při záchraně obyvatel domu hasiči využili výškovou techniku. S její pomocí zachránili šest osob. Celkem muselo bytový dům opustit třináct dospělých a sedm dětí.

Po požáru bylo nutné celý bytový dům vyklidit. Dům je ve vlastnictví TABYS s.r.o., která je vlastněna městem Tanvald. „Všichni nájemníci domu měli nájemní smlouvu na dobu určitou a dnes již bydlí jinde," přiblížil starosta Tanvaldu Vladimír Vyhnálek. Dům byl postaven v roce 1895 stavební firmou pana Karla Pekárka jako bytový dům pro tanvaldskou přádelnu.

Co dál?

Dům je, stejně jako další majetek města, pojištěn. Škoda po požáru byla zjištěna znalcem. Výše pojistného plnění závisí na tom, co s domem dál bude, zda bude zbourán nebo opraven a rekonstruován. „Zprvu převládala myšlenka dům zbourat. Nyní ale zvítězil názor dům zachovat, provést komplexní rekonstrukci a dům smysluplně využít," sdělil Vyhnálek.

O polovinu domu projevila zájem stavební firma, která chce spolu s TABYS s.r.o. provést celkovou rekonstrukci domu s tím, že prostory v polovině domu použije pro své provozní potřeby. V domě kromě kancelářských prostor a případných bytů ve vyšších podlažích vznikne i služebna Městské policie Tanvald. Městská policie tak bude sídlit téměř v centru města a v lokalitě, kde jsou problémy.

„Mezi občany panují určité obavy, aby se do prázdného, bezprizorního domu nenastěhovali takzvaně nepřizpůsobiví občané. Tyto obavy občanů rozhodnutím o rekonstrukci domu již nejsou na místě. S konečným rozhodnutím, jak s domem naložit, nebylo již možné na začátku zimního období otálet, aby nedošlo k dalším škodám na objektu," doplnil Vyhnálek.