U nádoru prostaty se počet nových případů zvýšil ze 184 v roce 2008 na loňských 227. U této diagnózy se lékaři navíc setkávají s čím dál mladšími muži.

Zatímco u těchto dvou nádorů je při včasném záchytu léčba poměrně úspěšná, u jiných typů, například u rakoviny žlučníku či slinivky, jsou naděje na vyléčení takřka mizivé. Kromě typů nádorů se nemoc liší i výskytem. Například rakovina prsu je nejrozšířenější ve vyspělém světě. Podle lékařů na tom může mít podíl nízký počet porodů a krátká doba kojení. „Mléčná žláza zahálí a je větší pravděpodobnost, že se vytvoří prostor pro zhoubné bujení,“ vysvětlil lékařský ředitel Krajské nemocnice Liberec Jan Mečl.

Rozhovor o náročné práci v onkologickém centru a o nádorových onemocněních s primářem centra MUDr. Jiřím Bartošem čtěte ZDE.

Ženy jsou větší bojovnice

Lepšími pacientkami jsou podle něj právě ženy. „Jsou větší bojovnice,  mají pro co žít. Nedávno jsem měl na svém oddělení pacientku s rozsáhlým nádorem močového měchýře. Váhal jsem, zda to ještě operovat. Pacientka mě ale přesvědčila.  Má vnoučata a chce si je ještě užít,“ dokreslil lékařský ředitel.

Na zvyšující se počet onkologických onemocnění má paradoxně vliv i kvalita poskytované péče. Lidé se díky ní dožívají vyššího věku, na druhou stranu mají větší „šanci“ se rakoviny dožít.  „Dokonce i člověk, který byl před lety úspěšně vyléčen, se může dožít dalšího nádoru,“ potvrdil  přednosta oddělení Komplexního onkologického centra Jiří Bartoš.

Hlavním faktorem úspěšné léčby je čas. V těch případech, kdy je to možné, by proto lidé neměli zanedbávat preventivní prohlídky. „Pokaždé, když onemocní nějaká známá osobnost, okamžitě to je znát. Když to řekne celebrita, slyší na to lidé víc, než když slovo prevence zazní ode mě. Markantní to bylo v případě kampaně zpěvačky Anny K,“ ilustruje přednosta oddělení.

Jen za poslední rok vydalo Komplexní onkologické centrum liberecké nemocnice na léčbu 150 milionů korun. O deset milionů víc než v roce předchozím. Léčba jednoho pacienta přitom může vyjít až na 750 tisíc ročně. Záleží samozřejmě na každém jednotlivém případu, rozsahu onemocnění a formě nádoru.

„Nejjednodušší je objevit nádor včas a vyříznout ho, jenže mnoho pacientů se k nám bohužel dostane až ve stavu, kdy už potřebují drahou a nákladnou péči,“ popsal realitu lékařský ředitel. Ačkoliv onkologická léčba patří k těm nejnáročnějším a lékaři mnohdy musí zvažovat, kdy má smysl radikální řešení a kdy už jen léky na zmírnění utrpení, nemocní dostanou v liberecké nemocnici vždy tu nejlepší  možnou péči.

„Pacient má právo dostat i přes omezené prostředky vše, co je v dané chvíli v onkologické léčbě dostupné. Na druhou stranu je potřeba si uvědomit, že i přes obrovské peníze, které se na léčbu vynakládají, rakovina stále zabíjí,“ konstatoval lékařský ředitel.  Lidé podle něj bohužel často podléhají iluzi, že každý typ rakoviny se už dnes dá léčit. „Nemocnice není hypermarket, kam si lidé chodí pro zdraví a my jim ho musíme vrátit. Tak to bohužel není,“ dodává.

„Někteří pacienti jsou v naší péči léta a díky lékům mohou normálně žít i pracovat. Na druhou stranu jsou lidé, u nichž drahou léčbu ordinujeme, ale vidíme, že i přes maximální snahu nejsme úspěšní,“ doplnil přednosta Jiří Bartoš.

„Důležité je ovšem tuto nemoc odtabuizovat. Mluvit s pacienty. Vysvětlit jim, jaké mají šance na vyléčení i to, kdy je nemoc v takové fázi, kdy neusilujeme o vyléčení či prodloužení života, ale o zachování co nejlepší kvality zbývajícího života,“ dodal. „Nemocní mají právo nejen na dostupnou léčbu, ale i na informace. Na to,  slyšet pravdu, aby v případě, že jim nezbývá mnoho života, dokázali včas uspořádat svůj život. I to je důležité. Nejhorší je, když pacient odchází ze světa neusmířen,“ zdůraznil lékařský ředitel, urolog Jan Mečl.

Komplexní onkologické centrum KNL

Je součástí sítě odborných center na specializovanou péči v léčbě zhoubných nádorů. Tvoří jej radiační onkologie a oddělení klinické onkologie. Radiační onkologie se zabývá ozařováním. Klinická onkologie především systémovou léčbou od chemoterapie přes tzv. hormonoterapii až po biologickou léčbu. Oba tyto obory jsou úzce provázány a o léčebném postupu se rozhodují lékaři společně. Centrum vzniklo před šesti lety.