„Jsme moc potěšeni, že lidé před Vánoci myslí i na ty, kteří žijí v nouzi,“ pochvaluje si Jiří Hána výsledek sobotní akce v rámci projektu Potraviny pomáhají. V Jablonci měl jako koordinátor Naděje na starosti sběrné místo v Kauflandu.

Do Potravinové banky mohli lidé přispět také v českolipském Albertu a v obchodních centrech v Liberci.

Je smutným faktem, že v České republice se na hranici chudoby, nebo sociálního vyloučení, pohybuje téměř jeden a půl milionu lidí. Jedná se zejména o seniory, matky samoživitelky, pěstounské rodiny a děti z dětských domovů a jiné humanitární organizace. Právě pro ně je pomoc prostřednictvím Potravinové banky, která spolupracuje s 12 organizacemi v kraji, určena.

„Vůbec jsme nemuseli nikomu nic vysvětlovat," poznamenal Hána s tím, že s informováním pomohli roznosem letáků i dva jablonečtí „elitní" bezdomovci. „Někdo se zastavil a dal třeba jen lahev oleje, ale stalo se, že nám přivezli celý košík s nákupem za sedmnáct set korun," popsal koordinátor Naděje.

Právě největší sdružení v kraji Naděje se stará o tisíc dvě stě lidí. Předseda Potravinové banky Liberec Jiří Cerman uvedl, že největší zájem je o základní potraviny cukr, sůl, mouku, ale i těstoviny, luštěniny a další. A konzervy, ta vydrží nejdéle.

Národní potravinová sbírka se v Česku konala teprve podruhé. V celé zemi se do zapojilo více než 380 obchodů. Jen v jabloneckém Kauflandu lidé na dobročinné účely věnovali 750 kilogramů trvanlivých potravin. „Dali jsme si cíl čtyři sta kilo a jsme velmi mile překvapeni. Vše už je roztříděno a přerozděleno," dodal v neděli Hána.