Unikátní hotel a televizní vysílač mají lidé spojen hlavně se jménem hlavního architekta Karla Hubáčka. Lidí, kteří se na stavbě podíleli a kterým Ještěd vděčí za svoji podobu, bylo ale víc. A právě připravovaná kniha přinese vzpomínky šesti z nich. Konkrétně jde o Otakara Binara, autora původních ještědských interiérů a Václava Bůžka, stavebního projektanta. Ještěd je mimořádný i díky originálnímu vybavení, o kterém vypráví jeho tvůrce Karel Wünsch. O uměleckých dílech na Ještědu povídají i Jaroslava Brychtová či Marie Rychlíková a o své zážitky se podělil i Miroslav Jirásek, zodpovědný za dílčí dodavatele. „V hotelu jsou krásná houpací zavěšená křesla. V té době jsme měli už hotová křesla, potahy i řetěz, ale chyběla nám karabina na zavěšení, která nebyla k dostání. Horolezci ji kupovali vždycky někde z Tuzexu, takže ti nám ji nechtěli dát a normálně se koupit nedala. Naštěstí jsem měl známého u hasičů, tak jsem za ním zašel a ten nám ty potřebné sponky dal. To byla jedna z nejlevnějších částí vybavení Ještědu," vzpomíná v knize Miroslav Jirásek.

A podobných zážitků a historek je v knize spousta. „Ještěd totiž není jen stavba, byť unikátní a obdivuhodná, jsou také lidé, jejich osudy a příběhy. Proto jsme se rozhodli vzpomínky těch, kteří stáli u zrodu Ještědu vydat," říká předsedkyně spolku Ještěd 73 Milena Lánská.

Publikace bude v prodeji od ledna pouze v recepci hotelu Ještěd. Rozhovory vedli s pamětníky studenti Gymnázia Jeronýmova pod vedením učitele dějepisu Jana Diviška.

Vydání knihy se může uskutečnit díky sbírce, která probíhá na internetovém portálu Katalyzátor. „Vybráno je zatím přes 19 000 korun, potřeba je ale 35 000," říká Lánská. Sbírka běží na Katalyzátoru do soboty 5. prosince. Část peněz poskytlo i město Liberec prostřednictvím svého Kulturního fondu.