Vize současného vedení Liberce pro letošní rok je jasná. Z představenstev ryze městských společností musejí zmizet političtí zástupci, kteří ve firmách dosud pobírají slušné odměny. Nahradí je na slovo vzatí odborníci. Sníží se počet členů.

„Představenstva by měla být složená z kompetentního managementu těch jednotlivých firem. Politici usednou pouze do dozorčích rad městských společností. Ty budou mírně rozšířeny, aby tam byl prostor jak pro koaliční, tak pro opoziční zastupitele," tvrdí náměstek primátora Jan Korytář (Změna).

„Obdobný model úspěšně funguje například v liberecké nemocnici. Formálně tam byl zaveden už dříve, ale teprve předloni se podařilo provést reálné výběrové řízení na ředitele a odstranit z představenstva a managementu firmy politicky dosazené osoby," říká radní a zároveň předseda dozorčí rady KNL Josef Šedlbauer (Změna).

V tuto chvíli si vedení radnice dosadilo do představenstev spřízněné lidi. Například do technických služeb vyslalo zastupitele za Změnu Jaromíra Baxu. Jedná se ale prý jen o přechodný stav, než dojde ke změně stanov. Posléze by se měl zmiňovaný Baxa přesunout do dozorčí rady, aby kontroloval management a vlastnické zájmy města.

„Ve společnostech proběhnou standardní audity. Začnou se připravovat výběrová řízení na ředitele těch společností. Není vyloučeno, že někde může být novým ředitelem ten stávající," doplnil Korytář.

Technický náměstek Tomáš Kysela (ANO) v souvislosti s chystanými výběrovými řízeními zdůraznil, že se nejedná o žádné čistky.

„Není naším záměrek jakkoliv privatizovat městské společnosti. Chceme je stabilizovat a vyslat jasný signál i zaměstnancům těch společností, že dál budou pokračovat a je to jen o efektivitě práce," dodal Kysela.

Opozice souhlasí

Proti krokům vedení krajského Liberce nic nenamítá opozice, která ovšem tento týden ostře kritizovala delegování politiků do představenstev společností s minoritním podílem města (např. Teplárna Liberec). Deník o tom informoval.

„Zastupitelé města podle mého názoru do představenstva vůbec nepatří, protože se dostávají do schizofrenní situace, kdy na jedné straně musí na svém zákazníkovi, tedy městu, vytvářet co největší zisk a na straně druhé jako volený zastupitel musí usilovat, aby služba byla co nejkvalitnější a přitom levná," uvedl pro Deník zastupitel Jaroslav Zámečník (SLK).

„Zastupitelé by si měli vybrat, buď být politikem města nebo podnikatelem s městem, vykonávat dobře obě role se vylučuje," dodal Zámečník.

Hrubé měsíční odměny pro členy představenstev tří akciových společností města:

LIS: 8.000 korun

TSML: 10.000 korun

SAJ: 10.000 korun předseda, 7.000 korun místopředsedové a

6.000 korun členové představenstva.