Po dohadech ohledně umístění krematoria, které se táhly více než čtyři roky, dala nakonec loni provozu zařízení zelenou Česká Lípa. Krematorium bude stát v průmyslové části Dubice. Před lety neprošel návrh na umístění v Sosnové ani ve Svoru, obyvatelé se obávali znečištěného ovzduší. Majitel firmy Dalibor Novák se ale brání jasnými argumenty „Krematorium není kafilerie. Mezi tím je obrovský technologický i etický rozdíl. Kremační pec nekouří a nezapáchá," upozornil již dříve Novák.

Krematorium bude součástí společnosti Memory Crystal. Sklářské studio se zaměřuje na umělecké sklo v oblasti svítidel a hlavně na výrobu skleněných uren. „Krematorium pro mazlíčky by mělo být hotové snad do června tohoto roku, nyní doděláváme ještě nějaké stavební práce," uvádí pracovnice společnosti Memory Crystal.

Rozšířit firmu o zvířecí krematorium napadlo majitele už před několika lety. Z údajů, které firma oznámila úřadům, také vyplývá, že část popela ze zvířat bude sklárna využívat jako vstupní surovinu pro výrobu skla. „Další část popela je plněna do uren a předávána klientům spolu s vyrobenými památečními předměty," stojí mezi údaji, se kterými pro své rozhodnutí loni pracoval Krajský úřad v Liberci.

„Za mě je to už trochu moc, ale lidé, kteří nemají kde pohřbít své mazlíčky, tak to určitě ocení," uvádí Veronika Dubenová, chovatelka domácích mazlíčků.