„Máme v nájmu trochu zvláštní budovu, kde s pronajímatelem obtížně komunikujeme o nutných opravách. Proto hledáme nové stanoviště,“ vysvětlil Stanislav Mackovík, ředitel ZZS Libereckého kraje.

Vedení ZZS se nyní po Tanvaldu, ale i okolních městech a obcích porozhlíží po nové vhodnější budově. „Jsme v jednání i s Velkými Hamry,“ přiblížil zájem Mackovík. Podle jeho slov se ale jedná o spíše sondování možných vhodných objektů.

ZZS LK se zajímá o možnosti využití bývalé hasičské zbrojnice ve Velkých Hamrech, která zůstala prázdná po odchodu profesionálních hasičů do nového objektu v Tanvaldu. „Podmínkou musí být stavební úpravy,“ přiblížil Mackovík. Jednání mezi ZZS LK a městem potvrdila i zdejší radnice. „Jednání vedeme, nic ale není zdaleka uzavřené,“ sdělil Jaroslav Najman, starosta Velkých Hamrů.

Obyvatelé Tanvaldu jsou na přítomnost záchranky již zvyklí. „Určitě nechci, aby se stěhovala někam jinam. Bojím se, že by nemusela dorazit včas,“ vysvětluje oslovený třiapadesátiletý Jan. „I kdyby nastala situace se stěhováním do Velkých Hamrů, můžu zaručit, že dojezdovou dobu to neprodlouží,“ ujistil Mackovík.

Za minimálně zvláštní považuje současný postup ZZS kraje tanvaldská radnice. „I k nám se oklikou dostala informace, že vyjednávají s Velkými Hamry. Mrzí mne, že se něco takového děje, nelíbí se mi způsob, protože s námi nové vedení záchranky přestalo úplně komunikovat. Jsme stále připraveni na jednání o dalších variantách,“ popsal Petr Polák, starosta Tanvaldu, který považuje město za strategicky nejlepší místo pro dojezd sanity, například i do Harrachova, které spadá do okruhu zdejší stanice ZZS LK. „Tanvald prostě je centrem regionu,“ doplnil Polák.

Právě v Tanvaldu měla přitom podle několik let starých plánů vyrůst zbrusu nová stanice záchranky. Město dokonce od Pozemkového fondu vykoupilo pozemek vhodný ke stavbě. „Město stál pozemek šest set tisíc korun, byl připraven i projekt, ale ZZS místo odmítla, protože se nachází v záplavovém pásmu dvousetleté povodně. Ale to by se snad musela protrhnout přehrada,“ popsal starosta Polák. Částečně za rozhodnutím ZZS LK stály i škrty ve financování.

Město navíc v minulosti přispívalo na nájem, který záchranka platila a stále platí v objektu patřící Nemocnici Tanvald, částkou jednoho sta tisíc korun ročně. „Poté, co s námi nové vedení ZZS přestalo komunikovat, jsme příspěvek ukončili,“ řekl Polák. „Nebudeme s případným stěhováním souhlasit, myslím, že se město v případě ZZS angažovalo s velkým úsilím,“ doplnil tanvaldský starosta.

Jasno o tom, kam vůbec se bude stanice ZZS LK Tanvald stěhovat, by mělo podle Mackovíka padnout v horizontu několika měsíců. I s tím, že další varianty řešení bude hledat i přímo v Tanvaldu.