„My teď chystáme v rámci zákona o zdravotnické záchranné službě plán plošného pokrytí. Ten nám určí jednotlivá místa, odkud budeme vyjíždět, tak, abychom všechny okrajové části kraje pokryli do dvaceti minut. Plus nám zákon ukládá uzavřít mezikrajské smlouvy se záchrankami," uvedl ředitel liberecké záchranky Stanislav Mackovík.

Do začátku dubna tedy liberecká záchranka uzavře smlouvy o spolupráci s Ústeckým, Královehradeckým a Středočeským krajem.

„Největší spolupráce bude asi s ústeckou záchrankou. Kdy si vzájemně vypomůžeme například s Rumburkem nebo Kamenickým Šenovem. Ústecký vrtulník zasahuje například často na Českolipsku," dodal Mackovík.

Protože liberecká záchranka má stejného provozovatele vrtulníků jako má ústecká, dispečeři snadno uvidí, kdo kde lítá.

„Podobně to chystáme i s královehradeckou záchrankou. V terénu to velmi pomůže. Například když by se stalo nějaké neštěstí na okraji kraje, tak sousední kraj neviděl, kde my máme vozy a podobně. Museli jsme se navigovat na zemi. Teď se vše usnadní. Dispečer jen přepne čudlík a uvidí, kde se kdo pohybuje," podotkl Mackovík.

Vyjádření ředitele ústecké záchranky se nám nepodařilo získat. Ředitel nechce s médii mluvit.

„Vše je ve fázi příprav. Více o projektu zatím nevím," řekl dispečer ústecké záchranky.

Z průlomové novinky jsou lidé nadšeni.

„Nikdy by mě nenapadlo, že se na dispečinku vzájemně nevidí. Je dobře, že se to zajistí. Zachrání to jistě mnoho životů a velmi usnadní práci záchranářům. Jen mě trochu zaráží, že se to řeší až teď, jak to, že se touto otázkou nezabýval už někdo dříve?" míní Petr Horký z Liberce.

Součástí mezikrajské dohody bude i to, že k okrajovým místům, kde má jedna záchranka třeba delší dojezdový čas, pojede ta, která to bude mít blíže.