Může za to další velký úspěch zákupské radnice. Vedení města, které patří k nejúspěšnějším v získávání dotací na Českolipsku, se podařilo vybojovat státní podporu i pro rozsáhlé zateplení kulturního domu.

Zákupy navíc společně s žádostí o dotaci pro kulturní dům sháněli státní příspěvek také na zateplení místního Domu s pečovatelskou službou v Nových Zákupech a i v tomto případě uspěli. Do Zákup tak nyní ze Státního fondu životního prostředí zamíří zhruba 14 milionů korun, pět z nich pro kulturní dům, zbytek seniorům do „dépéesky".

Zákupskou městskou kasu přijdou oba projekty dohromady podle předběžných odhadů na čtyři až pět milionů korun, tedy v podstatě jen na třetinu nebo méně než třetinu oproti státní dotaci.

„Letos bychom chtěli začít minimálně s výměnou topné soustavy v kulturním domě, ke které by mělo dojít přes zimu, aby mohla nová soustava fungovat už pro nadcházející plesovou sezónu. Během ní bychom chtěli nový systém vyzkoušet," uvedl pro Deník starosta Zákup Radek Lípa.

Doteď byl v kulturním domě pouze plynový kotel a náklady na vytápění, nebo jenom na temperování, byly obrovské. „Jsou tam velmi silné trubky, jimi se valí obrovské množství vody, která se musí ohřát. Ale ve chvíli, kdy se to vytopí, tak voda za chvíli vychladne," nastínil problém současného vytápění zákupský starosta.

Zákupy neuvažují o rozsáhlejším využití kulturního domu, až bude opravený.

„Můj názor je takový, že bychom kulturní dům jako celek neměli pronajímat. Budeme ho mít zrekonstruovaný, přednostně by ho mělo využívat město, naše organizace a místní spolky. Ale líbí se mi možnost pronajímat kulturní dům krátkodobě na akce jako jsou svatby. Takto to funguje v řadě dalších měst a obcí," dodal starosta.