Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zámek v Zákupech naposledy otevírá své brány o adventu

Zákupy - O předvánočních víkendech nabízí zámek v Zákupech prohlídku vánočně vyzdobených interiérů někdejší císařské habsburské rezidence.

20.12.2015
SDÍLEJ:

Zámek v Zákupech se návštěvníkům otevřel během adventu poprvé v roce 2014 a o vánoční prohlídky bývá velký zájem.Foto: Zámek Zákupy

Poslední letošní šanci k návštěvě mají lidé o následujícím víkendu.

Zákupský zámek byl letní rezidencí a císařská rodina slavila Vánoce ve Vídni. V Zákupech se rozhodli ukázat návštěvníkům, jak se slavily svátky nejen v císařské rodině, ale také třeba na panovnických dvorech v carském Rusku, viktoriánské Anglii nebo Japonsku. „Zájem o adventní prohlídky rok od roku stoupá," řekl kastelán Petr Weiss.

Státní zámek Zákupy patří k nejcennějším památkám Libereckého kraje. V Česku je to ojedinělá ukázka císařské habsburské rezidence. Sídel, která v zemi tomuto panovnickému rodu patřila, je sice více, přístupných je jich ale minimum. Nebo, jako třeba Pražský hrad, prezentují spíše jiná období a Habsburky připomínají jen okrajově. Dnešní podoba zákupského zámku i jeho interiéry odkazují hlavně na druhou polovinu 19. století, kdy v nich pobýval poslední korunovaný český král Ferdinand I. Dobrotivý.

Právě do tohoto období se vrací zámek v Zákupech svou vánoční výzdobou. „Je zajímavé, že na rakouském i na anglickém dvoře se zvyk slavit Vánoce v tom dnešním smyslu slova ujal až v polovině 19. století," řekl Weiss. Tradice přišla z protestantského Německa, v případě Velké Británie ji přinesl manžel královny Viktorie princ Albert. „Na rakouském císařském dvoře se o novou tradici zasloužila císařova teta, arcivévodkyně Henrieta, která na začátku 19. století tento zvyk do habsburské monarchie přinesla. I my jí tak vděčíme za to, že si zdobíme vánoční stromečky," doplnil průvodce Vladimír Tregl.

Třeba v Anglii vánoční stromky stávaly původně nikoli na zemi, ale na bohatě prostřených stolech a kolem byly vystavovány dárky. „Ty se tehdy nebalily, tento zvyk k nám přišel až v první polovině 20. století z Ameriky. Dárky se začaly balit proto, aby napětí z toho, co kdo dostane, vydrželo co nejdéle," uvedl Tregl. V Rusku se zase slavily Vánoce veřejně s celým carským dvorem. „Oslavovaly se v jízdárně, což byl největší prostor, kam se všichni vešli. Byly tam stoly obložené jídlem a pitím a carevna s carem nadělovali dárky," dodal.

Zákupský zámek byl letním sídlem, celoročně v něm žil jen zámecký personál. Ani dnes není podle Weisse možné areál otevřít návštěvníkům celoročně, jako je tomu například na Sychrově. „Rádi bychom nabízeli i tuto variantu, historický interiér ve druhém patře je ale náročný, musí se hlídat klima a v jarních měsících není možné tam vodit skupiny, protože se netemperuje," řekl kastelán.

Sobotní prohlídky program obohatí trh, živý betlém a vánoční koncert.

Další tipy na víkend z Českolipska

PŘEDVÁNOČNÍ POHODA V PODZÁMČÍ
19. prosince od 10.00, Eduard Held Muzeum Zákupy

Od 10 hodin pro děti dílničky, kde si mohou vyrobit vánoční ozdoby, jmenovky k dárkům, ozdobné papíry na balení dárků nebo namalovat medvědí masky výroba svých vánočních dobrot a zdobení perníčků vánoční čtení dospělých dětem. V 15.15 odchod dětského „medvědího průvodu" na zámek.
Od 10 do 21 hodin pro dospělé posezení u kávy a vánočního čaje ve vlastních šálcích či hrníčcích po babičce soutěž o nejhezčí šálek, dále ukázky výroby vánočky a vánočního cukroví, předvánoční bazárek s dárky na poslední chvíli.
Od 18.30 hodin beseda St. Mitáče a Nikoly Jandové o Tchien-šanu s promítáním fotografií.

10 až 14 hodin „Vánoční panenky aneb Panenky na zámku slaví Vánoce" - - výstava starožitných panenek a hraček v retrostylu
v 15.30 předání přání a vánočních dárků medvědu Medouškovi
v 16.00 živý betlém na 2. nádvoří v podání herců DS Havlíček
v 17.00 adventní koncert akordeonisty a prof. Pražské konzervatoře Josefa Hřebík
od 15 do 17hodin můžete získat od zákupských skautů Betlémské světlo
na 2. nádvoří prodej výrobků chráněných dílen, cukrářských výrobků a horké medovi

ČEKÁNÍ NA JEŽÍŠKA
19. prosince od 10.00, Vlastivědné muzeum a galerie Česká Lípa

S malým předstihem před Štědrým dnem proběhne mezi 10. a 16. hodinou v budově Vlastivědného muzea a Galerie v České Lípě 9. ročník programu určeného zejména rodičům s dětmi s názvem Čekání na Ježíška. V rámci celého dne bude návštěvníkům nabídnuto množství tvůrčích a výtvarných tematicky zaměřených dílen např. zdobení medových perníků, výroba dárkové krabičky, andělů, tisk historickými potiskovacími formami na látkové pytlíčky, zdobení stromku pro zvířata a další.

K vánoční pohodě přispějí ochutnávky tradičních pokrmů a voňavého cukroví, tentokrát to budou vánoční dobroty z kynutého těsta (ořechová vánočka, sladké podvodnice, ořechové kytičky, kvasnicová srdíčka a kynuté věnečky). Návštěvníci se seznámí s některými starodávnými vánočními tradicemi a za zpěvu koled si budou moci prohlédnout vyzdobenou budovu VMG včetně jejích expozic a vystavených Betlémů. Ti nejmenší se mohou těšit na divadlo Krtek z Liberce a Cirkus plný pohádek ve 14 hodin v klubovně muzea.

BETLÉMSKÉ SVĚTLO V NÁHLOVĚ
19. prosince od 14.00, Muzeum vystěhovalectví Náhlov

Spolek historie Mimoňska zve již po osmé na předvánoční posezení do Náhlova, kde budete mít možnost si po kulturním programu zažehnout a odnést domů světlo, které k nám doputuje z Betléma. Doporučujeme vzít s sebou dobrou náladu a záložní svíčku.

VÁNOČNÍ PŘÁNÍ
19. prosince od 15.00, Jiráskovo divadlo Česká Lípa

Zbrusu nová vánoční pohádka. Už od podzimu mají rodiče plno práce s přípravou letošních Vánoc. V tom shonu si dospělí ani nestihli všimnout, že pro ně děti chystají velké štědrovečerní překvapení, s jehož přípravou jim pomáhá také dobrý duch Vánoc.

VÁNOČNÍ KONCERT
19. prosince od 16.00, kostel svatého Jana Křtitele Kamenický Šenov

Zpívat bude hudební soubor Davida Ebena - Schola Gregoriana Pragensis. Vstupné dobrovolné - na provoz kostela.

WOHNOUT + VYPSANÁ FIXA
19. prosince od 19.00, Kulturní dům Crystal

Vypsaná fiXa je opět na společném turné s Wohnouty. Naposledy se obě kapely setkaly na turné V + W předloni, letos se rozhodly úspěšnou spolupráci zopakovat. Nabídly fanouškům dvanáct koncertů napříč Českem a poslední ze zastávek bude už v sobotu v České Lípě. Koncert nabídne více než tříhodinovou smršť hitů od obou kapel. Každá zahraje plnohodnotný set a ve dvou hitech se protnou. Márdi (fiXa) dá s Wohnouty jejich Gastrosexuála, Matěj Homola s fiXou oblíbenou Mažoretku.

ČESKÁ MŠE VÁNOČNÍ JAKUB JAN RYBA
19. prosince od 19.00, Městské divadlo Nový Bor

Orchestr složený z učitelů okolních ZUŠ, amatérských i profesionálních hráčů, žáků ZUŠ a ze členů Rumburského komorního orchestru: sbory Babiny di Doksy, Pěvecký spolek Václavky (Václav Filip), Českolipský pěvecký sbor (Jaromír Ehrenberger), Camella (Jiří Štrobl), sóla: Soprán Lucie Martinková , alt: Naděžda Kovářová , tenor : Vít Šantora, bas: Vladimír Müller.

VÁNOČNÍ KONCERT NA ZÁMKU
20. prosince od 16.00, zámek Doksy

Město Doksy Vás zve na Vánoční koncert do Rytířského sálu na zámku Doksy. Koncert zahájí žáci ZUŠ Doksy. Účinkující: varhany - Adam Viktora, zpěv - Gabriela Eibenová

Autor: Redakce, ČTK

20.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vladimír Říha, Pražská strojírna
1

Exředitel Pražské strojírny bral 10 let plat na neplatnou smlouvu

Christian Lindner, šéf FDP
18

Opoziční smlouva v Německu? Sociální demokraté uvažují o CDU

AUTOMIX.CZ

Tesla každou minutu prodělá 170 tisíc korun. A někteří už věští datum konce

Zakladatel Tesly Elon Musk je sice vizionář se snahou zachránit planetu, ale podle některých není právě ukázkovým prototypem schopného byznysmena. Myslí si to přinejmenším Bob Lutz, který má v automobilovém průmyslu desítky let zkušeností.

Ano bude předsedat sedmi výborům. Demokratický blok čtyřem

Podle dohody sněmovních stran bude mít hnutí ANO předsedy sedmi výborů, Demokratický blok tvořený ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN čtyř výborů. Po dvou výborech povedou Piráti, SPD a KSČM, předsednictví v jednom získá ČSSD. O obsazení komisí budou strany podle šéfa komunistického poslaneckého klubu Pavla Kováčika znovu jednat příští týden ve středu.

AKTUALIZUJEME

Stahují se nad vrahem z roku 1997 mračna? Jeho obětí byla dvacetiletá Lucie

Na první pohled zoufalý pokus, ve skutečnosti geniální tah. I takto se dá zhodnotit krok moravskoslezské policie, která ve čtvrtek svolala krátkou tiskovou besedu k případu vraždy z roku 1997. Tehdy 14. prosince neznámý pachatel uškrtil v Ostravě dvacetiletou dívku – Lucii V. Policisté se domnívají, že někdo jméno vraha může znát. 

Odejde z Moravského krasu? Rys Kryštof se poohlíží po samici

Rys Kryštof možná odejde z Moravského krasu. Obávají se toho zoologové, kteří šelmu dlouhodobě sledují. „Blíží se zima, což je u rysů období říje. Samci si hledají partnerku. V Krasu ale žádná samice není. Může se ji proto vypravit hledat,“ vysvětlil zoolog z Mendelovy univerzity v Brně Martin Duľa.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT