To je výrazně nad průměr kraje," nešetřil prezident úsměvy na setkání se zaměstnanci Kamaxu. „Také vím, že tu máte problémy s Rohozeckým okrašlovacím spolkem, to je vskutku překrásný název pro někoho, kdo tu odmítá takhle perspektivního zaměstnavatele."

Prezident Zeman narážel na fakt, že Rohozecký spolek aktivně vystupuje proti plánovanému rozšíření výroby Kamaxu v průmyslové zóně Vesecko, kam se má přesunout dosavadní výroba z Nudvojovic a postavit další kalicí linky, celkem jich má být sedm.

Firma Kamax Německá nadnárodní společnost, vyrábí vysokopevnostní šrouby pro automobilový průmysl. V Turnově zaměstnává asi 500 lidí, do budoucna chce nabrat dalších 300. V r. 2013 postavil Kamax na Vesecku halu, kterou prezentoval jako sklad. Až dodatečně ji nechal zkolaudovat jako výrobní halu. Kamax působí kromě Evropy také v Asii a v Americe. Roční obrat má 600 milionů euro.

Spolek se obává zvýšené kamionové dopravy a hlavně zhoršené kvality ovzduší. „To je nesmysl, my tu žádné ovzduší neznečišťujeme, všechno je to čisté," nesouhlasil jeden ze zaměstnanců, kteří přišli na setkání s prezidentem. Jméno si ale nepřál zveřejnit.

Proti Kamaxu mělo výhrady i město Turnov. Důvody byly stejné, doprava a kvalita ovzduší. Veškeré námitky se sešly u ministerstva životního prostředí, které nakonec minulý týden vydalo s rozšířením výroby souhlasné stanovisko. Měření ovzduší vloni na podzim navíc prokázalo, že škodliviny jsou zatím pod limitem. „Jsem rád, že kauza povolovacího řízení se blíží ke konci, vzniknou tu nová pracovní místa, samozřejmě ale za dodržení všech ekologických předpisů, které v naší zemi platí," řekl při setkání se zaměstnanci hejtman Martin Půta. Prezident Zeman si ale rýpl i do vedení města. „Vedení Turnova si moc nepřálo, abych do Kamaxu chodil, ale já si nenechám diktovat, kam smím a kam ne. Kamax nabízel Turnovu, že postaví zdarma dětské hřiště, ale oni to odmítli, to je první město, kde se s tímhle setkávám."