V chrastavské rodině se po dovolené v cizině objevila žloutenka typu A. Dítě z rodiny nakažené touto infekční chorobou navštěvovalo tamní mateřskou školku, která proto musela zavést přísná hygienická opatření. „Karanténa potrvá do 17. července 2014. Všechny děti a dospělí se musí povinně dostavit k odběru krve, kde bude zjištěn případný další výskyt. Omezen je pohyb všech osob, kterých se opatření týká. To znamená, že se nesmíme zúčasnit žádných akcí a nikdo nesmí ani k nám," potvrdila ředitelka MŠ Chrastava Helena Hochmanová a dodala: „Jak pro děti, tak i pro rodiče a personál jsou tato opatření nepříjemná, ale věříme, že se vše podaří zvládnout."

Možnost očkování

Proti žloutence typu A je možné se nechat očkovat. Odborníci doporučují vakcinaci zvláště v době letních cest. Virová infekce jater hrozí zejména lidem, kteří v zahraničí, ale i v tuzemsku konzumují potraviny studené kuchyně upravované na ulici. Zahrávají si také ti, jež venku pijí nebalenou vodu. Žloutenka rovněž ohrožuje dobrodruhy žijící v úzkém styku s obyvateli v rozvojových zemích.

Mezi rizikové potraviny patří saláty ze syrové zeleniny, neloupané ovoce, nedostatečně tepelně upravení mořští živočichové, maso – zvlášť kuřecí. Žloutenka typu A se vyskytuje na celém světě, průmyslově vyspělé země nevyjímaje.

Během 2 až 6 týdnů od kontaktu s virem se obvykle objeví příznaky podobné chřipce. U dospělých pak většinou dojde ke žlutému zbarvení kůže a očního bělma. V některých případech ale může žloutenka typu A probíhat bez viditelného zežloutnutí.

V ohrožení pak mohou být lidé v blízkém okolí nemocného, kteří se běžným denním kontaktem s infikovaným mohou nakazit. Pro tento typ žloutenky je typický tzv. fekálně-orální přenos. Virus se z organismu vylučuje stolicí a může být přenesen přímo, např. špinavýma rukama od člověka k člověku, nebo nepřímo kontaminovanou vodou, potravinami či dalšími znečištěnými předměty.


V současné době hygienici v Libereckém kraji evidují téměř dvě desítky nakažených žloutenkou typu A. „Všichni nemocní i jejich okolí jsou pod lékařským dohledem, který trvá 50 dní od zjištění poslední nákazy," potvrdila vedoucí protiepidemického odboru KHS v Liberci Jana Prattingerová. Nedávno se žloutenkou nakazilo také několik turnovských zastupitelů, o epidemii ale nejde.