„Vadí nám, že chybí zdůvodnění. Proto jsme sepsali stížnost na postup, kterou odešleme v nejbližších dvou týdnech," sdělil na středeční tiskové konferenci Josef Šedlbauer (ZpL). Ten smlouvu mezi libereckým dopravním podnikem a společností BusLine dlouhodobě kritizuje.

Podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže probíhal celý postup naprosto standardním způsobem.

„Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v tomto případě v souladu se správním řádem poskytl stěžovateli standardní odpověď o výsledku šetření podnětu," vysvětlil Martin Švanda, mluvčí antimonopolního úřadu. Podle něho není důvod k zahájení správního řízení.

„V rámci šetření podnětu pouze zjišťujeme, zda v dané věci existují důvody pro zahájení správního řízení. Po přezkoumání dokumentace dospěl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže k závěru, že nikoliv. O této skutečnosti byl stěžovatel informován," doplnil Martin Švanda.

Změna přesto trvá na tom, že by měla být stejně jako veřejnost informována o tom, podle čeho antimonopolní úřad rozhodoval.

„Chceme, aby úřad svůj postup zdůvodnil. Pokud úřad nezahájil správní řízení, musel přijmout nějaký důvod pro obejití výběrového řízení. Pro porozumění skutečnému stavu věcí ale musíme my, dopravní podnik a občané Liberce vědět, o jaký důvod či důvody šlo."

Změna se už delší dobu snaží napadnout postup vedení dopravního podniku při podpisu smlouvy se společností BusLine. Smlouva byla podepsána bez výběrového řízení na deset let ještě minulým vedením dopravního podniku.

„Bez výběrového řízení byla uzavřena smlouva za bezmála jeden a půl miliardy, přitom se z větší části jedná o peníze z veřejných rozpočtů," poznamenal Šedlbauer.