Kraj proto usiloval o to, aby pacientům s akutní bolestí pomohl. Dlouho se ale potýkal s nezájmem z řad stomatologů, kteří noční služby vesměs odmítali. „Oslovili jsme pět subjektů, zda by o provozování noční pohotovosti neměli zájem, ale vyšlo to naprázdno," přibližuje situaci ekonomický náměstek hejtmana Marek Pieter. Na začátku ledna přesto vypsal kraj výběrové řízení, nakonec se do něj přihlásili dva zájemci. „Podmínky byly takové, že zájemci musí mít vlastní ordinaci, která bude v době noční pohotovosti obsazena lékařem a sestrou. Provoz pohotovosti bude od 18 hodin večer do 6 hodin do rána," dodal Pieter.

Ze soutěže vyšla jako vítěz ordinace MUDr. Ahmada Abu Bakera, který nabídl kraji její provoz za 1,2 milionů korun ročně. Druhý zájemce, Liberecká dentální, byla o pět set tisíc dražší. Od dubna tak bude noční zubní pohotovost fungovat na adrese Boleslavova 1136, Liberec Rochlice.

Pacienti ji ale budou moci využívat jen v sobotu a neděli a o státních svátcích. „Pohotovost ve všední dny zatím neplánujeme, nejsou na to prostředky a navíc nám od stomatologů přišla odpověď, že bolest zubů není nemoc, jen zanedbaná péče," říká Pieter.

Systém zubní pohotovosti tak bude v kraji od 1. dubna fungovat následovně. Pohotovost v Krajské nemocnici Liberec zůstává i nadále, tak jak byla. Tedy o víkendech a státních svátcích v dopoledních hodinách od 8 do 12 hodin.

Odpoledne pohotovost nebude, až potom od 18 do 6 hod v ordinaci zubaře Ahmada Abu Bakera, který se ve službách bude střídat ještě s dalšími dvěma kolegy. Lidé za návštěvu pohotovosti zaplatí 90 korun, což je zdravotnický poplatek, který vláda nezrušila. Na Semilsku a Českolipsku pak zubní pohotovost budou nadále zajišťovat jednotliví zubní lékaři ve svých ordinacích podle rozpisu, který je k dispozici na stránkách stomatologické komory. Jde ovšem jen o dopolední hodiny.

„Jsem rád, že můžeme občanům Libereckého kraje nabídnout noční zubní pohotovost alespoň ve víkendovém režimu, aby nemuseli v případě náhlých zdravotních potíží jezdit do Prahy. Ordinaci doktora Bakera mohou navštívit pacienti z celého kraje i ti, kteří náhodně navštíví Liberecko jako turisté a přepadne je v noci bolest zubů," říká nový radní pro zdravotnictví Petr Tulpa. Případů, kdy turisté marně v noci hledali zubní pohotovost přitom není málo. Stejně jako lidí, kteří sice v kraji bydlí, ale jejich zubař není v noci ochoten je ošetřit.

Vedení kraje se pokoušelo už dříve dohodnout na noční pohotovosti s krajskou nemocnicí v Liberci, z její strany ale nebyl zájem. Přitom v některých krajích jako v Jihomoravském, Olomouckém nebo Plzeňském funguje zubní pohotovost nepřetržitě.

„Liberecká nemocnice má problém s obsazováním i dopoledních víkendových služeb, noční směnu by tam v podstatě neměl kdo sloužit. I takhle tam dojíždí několik lékařů z Prahy," uvedl už před časem náměstek Pieter.