Před pár dny se šestasedmdesátileté Marii Kühnové stala na Soukenném náměstí nepříjemná věc. „Šla jsem přes náměstí, obě ruce plné tašek a najednou jsem zakopla o jednu z těch rozviklaných dlaždic. Já na zemi a nákup všude kolem mě." Zvlněná dlažba je už od počátku terčem kritiky. Zrekonstruované náměstí se otevřelo 5. prosince 2012, o dva měsíce později už se dlažba začala uvolňovat, praskat a vzdouvat. Přeměna náměstí stála 18 milionů korun, proti ceně se hlasitě ozývala tehdejší opozice i běžní občané.

VZDOUVAJÍCÍ SE DLAŽDICE brzy nahradí nové. Už v březnu by se mělo začít s předlážděním celého náměstí. Firma Syner nechtěla reklamaci dlouho uznat, město se teď opírá o odborný posudek.

Rekonstrukci prováděla firma Syner. Její mluvčí Ondřej Paclt tvrdí, že se přesně drželi projektu: „Projekt, jehož autorem je architekt Kousal, nepočítal při navrhování dlažby s pohybem zásobovacích vozů, těžké techniky údržby komunikací a v zimních měsících se solením ploch, které město provádělo." Sám Kousal uvolněnou dlažbu před dvěma lety komentoval následovně: „V zimě je poměrně běžné, že se dlažba v Liberci zdvíhá. Běžte se podívat třeba do Pražské nebo Moskevské ulice." Položení dlaždic přitom sám navrhl tak, že jsou jen volně ložené, tedy bez výplně mezi spárami, což způsobuje jejich pohyb. „V zimě teploty kolísají, a tak se dlaždice posunují běžně a přirozeně. Do původní polohy se vrátí na jaře, kdy voda mezi dlaždicemi vyschne," uvedl v roce 2013 mluvčí Paclt.

Jenže ani na jaře, ani v létě nebyla situace o nic lepší. „Když jsem jel poprvé přes opravené náměstí na kole, tak jsem se nejdřív lekl, co se děje. Měl jsem pocit, jak bych jel na vodě, všechno se tak houpalo," podivuje se nad dlažbou Petr Mikeš z Liberce.

Odborný posudek

Radnice už vloni nechala zkušebně opravit vzorek dlažby, a to přilepením pomocí lepidel a volným usazením do kameninového lože. „Obě metody ale selhaly a navíc, kdyby se použily, tak by došlo k výraznému omezení užití prostranství, například tím, že by něj nemohla vjíždět vozidla zimní údržby," říká mluvčí magistrátu Zuzana Minstrová. Po dohodě s odborem správy veřejného majetku proto Syner nechal zhotovit odborný posudek, na kterém se podíleli i pracovníci ČVUT z katedry dopravních staveb.

„ Z posudku vyplývá, že inkriminované místo je nutné předláždit. Město se teď domluví se stavební firmou a projektantem na dalším postupu. V návrhu je, aby byly velké dlaždice nahrazeny menšími," upřesňuje Minstrová. To potvrzuje i Paclt: „Nově zpracovaný posudek konstatuje, že je možné opravit dotčený úsek dlažbou menšího formátu a větší tloušťky tak, aby lépe odolávala vyššímu, než původně předpokládanému zatížení." Pokud Rada města obnovu schválí, může se s předlážděním začít už během března.

Soukenné náměstíPrvní zmínky o tomto prostoru jsou z roku 1559, kdy v místě dnešní kavárny Nisa vznikl panský mlýn. Rozvoj samotného náměstí byl ale velmi pozvolný. Ještě v roce 1858 to byla jen rozšířená křižovatka císařské silnice a několika dalších ulic. Změnu přinesla až výstavba železnice, kdy se obyčejná polní cesta od nádraží do středu města proměnila v hlavní tepnu. Dopravní význam Soukenného náměstí pak vzrostl ještě díky tramvajovým linkám Nádraží Lidové Sady a Soukenné náměstí Rochlice. Když přibyla i třetí linka do Horního Hanychova vedoucí přes ul. Barvířskou, musel se prostor náměstí zvětšit. Domy, které stály uprostřed náměstí, se zbouraly v roce 1930, další pak vzaly za své při stavbě obchodního domu Ještěd r. 1978.