Předchozí
1 z 7
Další

Zdroj: se svolením Supraphon

Gustav Meyrink: Golem (Supraphon)

Gustav Meyrink (1868–1932) žil od svých šestnácti let v Praze, kde si v pětadvaceti letech založil bankovní ústav. Užíval si života, byl průkopníkem automobilismu, šermoval, vesloval, věnoval se alchymii, spiritismu, okultismu, józe, buddhismu a mystickým učením. To vše se promítá do jeho nejslavnějšího románu Golem, vydaného v roce 1915. Magický příběh se odehrává kolem roku 1890 v pražském židovském městě, hlavním hrdinou je rytec drahokamů Athanasius Pernath.

Důležitou roli zde hraje pověst o hliněném sluhovi rabína Löwa. Denní realita se stýká s nadpozemskými silami. Hrdina objevuje či předjímá různé duchovní cesty, poté, co je zbaven části své minulosti. Před očima mu běží expresionistické fantastické situace, přízraky minulých časů. Román zkoumá téma identity, paměti, osudu a smyslu života. Čte Radúz Mácha.

Zdroj: Youtube

Zdroj: se svolením Radioservis

Agatha Christie: N či M? (Radioservis)

V Evropě zuří druhá světová válka, každý britský občan se ve jménu lásky k vlasti snaží zapojit do boje proti fašismu. Hrozba však nepřichází jen zvenčí, největšími nepřáteli se ukazují být zrádci z vlastních řad. Jak je však odhalit? Detektivové Tommy a Pentlička Beresfordovi už nejsou nejmladší, to však neznamená, že by pro tento úkol nebyli jako stvoření.

Dokonale sehraná dvojice se vydává do ospalého přímořského letoviska v Leahamptonu. Někde tam by se měli skrývat dva krajně nebezpeční agenti známí dosud jen pod písmeny N a M… Účinkují: Robert Jašków, Miroslava Pleštilová a další.

Zdroj: se svolením Tympanum

Zdeněk Jirotka: Muž se psem (Tympanum)

Pošetilé podvody, jimiž Jiří Teston způsobil velkým mezinárodním bankám škodu dosahující výše asi pěti korun, byly policií vyhodnoceny jako šaráda geniálního mozku, který si takto testuje zranitelnost peněžních ústavů. Přestože byl posléze Teston považován za geniálního šejdíře, na jeho podvodech nic geniálního nebylo. Avšak ani věhlasní detektivové ho nedokázali polapit.

Až se do dění přimíchal jakýsi pan Václav Kavaňas, hlídač majáku číslo dvě, který se chce stát slavným detektivem, a pes, který na nástupišti jeví dychtivé přání zvážit se na nádražní váze… Humornou parodii na detektivní román o hloupých podvodnících a neomylném amatérském detektivovi, který zločince odhalí, čte Jaromír Dulava.

Zdroj: se svolením OneHotBook

Pavel Klusák: Gott – Československý příběh

První nezávislé shrnutí umělecké kariéry Karla Gotta (1939–2019) vykročilo na nelehkou cestu, protože zpěvák si legendu o své osobě úzkostlivě aranžoval a dirigoval. Přední hudební publicista Pavel Klusák byl proto někdy nucen až investigativně stopovat pěvcovy první krůčky z dílen ČKD na pódia pražských tanečních lokálů, jeho výstřelky, nedokončená studia na konzervatoři a angažmá v divadle Semafor.

Rozbor proměny nadějné hvězdy v kantilénového interpreta ideologicky nezávadného šlágru se detailně zabývá i Gottovým údajně veleúspěšným turné v Las Vegas a okolnostmi jeho „cvičné emigrace“ do SRN (1971), která tuto proměnu zásadně ovlivnila. Demystifikující portrét umělce, jehož celonárodní obliba prozrazuje i cosi nelibého o nás samých, byl vyhlášen Knihou roku v rámci ceny Magnesia Litera 2022. Zvítězil i v kategorii publicistika. Čtou Vasil Fridrich, Jan Cina a další.

Zdroj: Youtube

Zdroj: se svolením Radioservis

Patricia Gibneyová: Stará tajemství (Radioservis)

Irská autorka Patricia Gibneyová vrací na scénu inspektorku Lottie Parkerovou ze své úspěšné detektivní série. Tentokrát dostane na stůl případ zavražděné starší ženy, jež byla nalezena v dceřině domě. Poté, co zmizí i dcera a shoří blízký dům, vypuknou obavy o bezpečí celé rodiny. Vraždy podle všeho vedou daleko do minulosti, k události, kterou vyšetřoval Lottiin otec, než spáchal domnělou sebevraždu.

Lottie stále neví, jak to skutečně bylo, zdá se však, že by jí stávající případ mohl poskytnout vodítko… Kam až je ochotná se kvůli nalezení pravdy vydat? Napínavý příběh načetl pro posluchače Lukáš Hlavica.

Zdroj: se svolením Audioteka

TJ Klune: Pod šeptajícími dveřmi (Audioteka)

Když si pro Wallace na jeho vlastní pohřeb přijde Smrtka, začne mít podezření, že je asi přece jenom mrtvý. Místo aby ho zavedla rovnou do záhrobí, vezme ho do malého městečka. Na jeho okraji, kousek od silnice vinoucí se lesem, je mezi horami uhnízděná čajovna, kterou vlastní muž jménem Hugo. Pro místní je Hugo majitelem čajovny a pro duše, které potřebují přejít na druhý břeh, je převozníkem.

Jenže Wallace ještě není připravený opustit život, který sotva začal žít. S Hugovou pomocí začne objevovat věci, které za života propásl. Když se v čajovně objeví Manažer, zvídavá a mocná bytost, a dá Wallacovi jeden týden na to, aby přešel na druhý břeh, rozhodne se Wallace vměstnat celý život do sedmi dní… Čte Saša Rašilov.

Zdroj: se svolením Tympanum

David Walliams: Operace Banány (Tympanum)

Od konce června najdete na pultech v audiopodobě další z humoristických knih pro mládež britského spisovatele, komika, herce a scénáristy Davida Walliamse. Titul Operace Banány, bondovsky laděný příběh z druhé světové války s podtitulem „Máte rádi banány, špionážní mise a gorily plivající do obličeje?” načetl opět Jiří Lábus.

Jeho charakteristický hlas se tak objeví už na sedmnácté audioknize od autora, který je díky brilantním příběhům s překvapivou pointou a černým humorem přirovnáván k novodobému Roaldu Dahlovi.