Předchozí
1 z 10
Další

Mika Waltari: Jeho královstvíMika Waltari: Jeho královstvíZdroj: se svolením OneHotBook

Mika Waltari: Jeho království

OneHotBook

Před Velikonocemi dramatického roku, který v budoucím křesťanském kalendáři ponese číslovku 30, se nešťastný Říman Marcus Manilius Mezentianus vydal z Alexandrie do svatého města Židů. Cítí, že zhrzenému srdci uleví jedině očistná pouť, avšak dál zasílá listy římské milence Tulii, neboť se s její krutostí dosud nevyrovnal. Do Jeruzaléma dorazí ve chvíli, kdy na kříži dotrpěl Ježíš, jenž Judeu pobuřoval divotvornými zázraky a ještě neslýchanějším učením. A zatímco se Marcus u svého známého Piláta Pontského dovídá o farizejských pohnutkách exekuce, mizí Ukřižovaný ze skalního hrobu, zrádce Jidáš vrací stříbrňáky a kolonii zachvátí neklid.

Přečtěte si také čerstvé tipy Deníku na zajímavé knižní novinky:

Dubnové knihy: Romantasy Čtvrté křídlo, lovec Markovič i život Bedřicha Smetany

V poctivé snaze vypátrat, čím se Ježíš Nazaretský lišil od záplavy místních mesiášů, se noblesní vzdělanec Marcus vydává za těmi, které prorok poctil milosrdenstvím. Zpovídá sedláky, kupce i padlé ženy, apoštoly mladé víry nevyjímaje. Připouští si už, že na Golgotě viděl živého boha, ale ještě netuší, že i on sám bude muset ve vztahu k němu učinit zásadní krok… „Je to nádherné osobní zamyšlení nad vírou v každém z nás,“ okomentoval Waltariho knihu herec Ondřej Brousek, který ji načetl.

Karel Hynie: VolhaKarel Hynie: VolhaZdroj: se svolením Audioteky

Karel Hynie: Volha

Audioteka

Oblibu si získal jako román i jako seriál, který uvedla Česká televize. Nyní si příběhy „panského kočího“ Standy Pekárka můžete poslechnout v audioknižním provedení. I v něm exceluje Kryštof Hádek. Z pozice hlavní postavy, řidiče volhy, přibližuje zákulisní dění v televizi, která coby nástroj ideologického působení stojí v popředí zájmu každého režimu. Titul zajímavým a zábavným stylem přibližuje svéráznou historii československé televize protkanou různými historkami z natáčení.

Současně je však portrétem hlavního hrdiny, omezeného egocentrika, který vyniká ve vymýšlení drobných podvodů i triků, jak si nakrást benzín, zfalšovat počet ujetých kilometrů nebo podvést manželku. Pod krycím jménem Volha pak jako spolupracovník StB bez jakýchkoliv výčitek svědomí donáší na všechny a všechno. Jak se však ukazuje po sametové revoluci, jeho přizpůsobivá a sobecká povaha se dobře uplatní vlastně kdykoliv. Pokud si jaro chcete okořenit pořádnou dávkou hořkého humoru, je tahle audioknižní novinka právě pro vás.

Patricia Gibneyová: Poslední zradaPatricia Gibneyová: Poslední zradaZdroj: se svolením Radioservisu

Patricia Gibneyová: Poslední zrada

Radioservis, Témbr

Když dvě mladé dívky nedorazí z nočního klubu domů, jejich rodiny jsou bez sebe strachy. Z vězení totiž nedávno propustili Conora Dowlinga, muže, který jednu z dívek nenáviděl, protože právě kvůli ní skončil za mřížemi. Bohužel po pár dnech jsou v odlehlém squatu nalezeny obě dívky mrtvé. Mrazivé je nejen to, že jejich těla byla zcela zkrvavená, ale navíc obě v rukou svíraly stříbrné mince. Jaký vzkaz to po sobě vrah zanechává? Všechny stopy ukazují na Conora, ovšem jeho alibi je neprůstřelné. A zatímco se inspektorka Lottie Parkerová pouští do pátrání, v luxusním bytovém komplexu se najdou těla dalších dvou ubodaných dívek. A pak zmizí Lottiiny dcery… Šestý případ inspektorky Lottie Parkerové čte Lukáš Hlavica.

Jeremy Clarkson: Jeremyho farma nejen zvířatJeremy Clarkson: Jeremyho farma nejen zvířatZdroj: se svolením Tympana

Jeremy Clarkson: Jeremyho farma nejen zvířat

Tympanum

Pokračování první knihy sloupků slavného moderátora a novináře o jeho farmářských eskapádách. „Nadále miluju to, co dělám, ačkoli mi to moc nejde. Horší je, že teď mám něco, co je ze všeho nejnebezpečnější: trochu znalostí. Například poznám rozdíl mezi pšenicí a ječmenem… Ale ze všeho nejlépe vím, že farmaření je nesmírně náročná, i když nic moc placená práce,“ píše Clarkson s břitkým anglickým vtipem a nadhledem.

Legendární trio se vrací s novou velkou cestou v rámci pořadu Grand Tour:

První snímky z Grand Tour: Sand Job
Clarkson, Hammond a May opět na scéně. Tentokrát v poušti

Humor ho však trochu přechází, když třeba glosuje vystoupení Velké Británie z Evropské unie, které kromě jiných důsledků silně poškodilo britské farmáře. Nepropadá však beznaději a dodává optimismus všem stejně postiženým, kteří rozjížděli nové projekty, ve kterých se měly otáčet peníze, aby pak jen s hrůzou sledovali, s jak nákladným neúspěchem končí. Čte Zbyšek Horák.

Daphne du Maurier: Má sestřenka RachelDaphne du Maurier: Má sestřenka RachelZdroj: se svolením OneHotBook

Daphne du Maurier: Má sestřenka Rachel

OneHotBook

Píše se rok 1830. Po náhlé smrti bratrance Ambrože, jenž mu byl opatrovníkem i rádcem, je čtyřiadvacetiletý Filip Ashley na cornwallské panství sám. I když ne docela. Zakrátko z daleké Florencie přicestuje poloviční Italka, se kterou se jeho vychovatel před osudnou nemocí narychlo oženil, a prosí o podporu, jelikož jí v postavení nezaopatřené vdovy nic jiného nezbývá. Svědomí Filipovi velí příbuzné pomoct, byť se mu ani trochu nechce. Během osmi měsíců zbývajících do jeho právní zletilosti se však mladíkův vztah k sestřence Rachel změní. Samotářský hoch, pobývající až dosud v izolaci od nástrah velkého světa, předvede veletoč a projeví až pošetilou vášeň k vdově, jejíž způsoby se tolik liší od upjatosti slečen ze sousedství.

Jsou však ženy, jež přinášejí jen smůlu. Co když je to prostě tak, že city z Racheliny strany jsou zištné – neměl by se tudíž zamilovaný kolísající Filip raději řídit radami zesnulého Ambrože, který se ho v posledních dopisech snažil varovat? Čte Matouš Ruml.

Jaroslav Major, Alan Piskač: Pátrači na stopěJaroslav Major, Alan Piskač: Pátrači na stopěZdroj: se svolením Supraphonu

Jaroslav Major, Alan Piskač: Pátrači na stopě

Supraphon

Hlavními hrdiny příběhu jsou osmiletý Petr a jeho dvanáctiletá sestra Pavla, kteří se nebojí čelit různým kriminálním případům. Ať už jde o loupež v galerii, pátrání po ztracené peněžence, nebo odhalení zloděje vojenských vyznamenání, tito mladí detektivové, známí jako Pátrači, jsou vždy na stopě. Každý příběh končí hádankou, která umožňuje dětským posluchačům zapojit se do vyšetřování a odhalit pachatele společně s hlavními postavami.

Knihu načetl herec Matouš Ruml, který na její adresu uvedl: „Můj děda byl ufolog a napsal dokonce i knihu o Lochnesské příšeře a asi i díky tomu už od dětství mám taková záhadná dobrodružství rád a o to víc mě bavila práce na této audioknize.“

Pavlína Křivánková: ChalupaPavlína Křivánková: ChalupaZdroj: se svolením Radioservisu

Pavlína Křivánková: Chalupa

Radioservis, Témbr

Existují cesty, které si člověk nevybírá, a lidé, které by raději nepotkal. Těhotná Helena uteče od panovačné matky na valašskou samotu, kde je jí opravdu dobře. Tereza se potýká s krizí středního věku, nesnesitelným šéfem a dcerou, které nerozumí. Osudy obou žen propojí tragická událost, se kterou se každá z nich musí vyrovnat po svém. Dokážou být vůbec ještě někdy šťastné? Knihu Pavlíny Křivánkové načetli Tereza Dočkalová, Apolena Veldová a Aleš Procházka.

Silvie Lauder: V pasti pohlavíSilvie Lauder: V pasti pohlavíZdroj: se svolením Audioteky

Silvie Lauder: V pasti pohlaví

Audioteka

Už více než sto let hledá česká i celá západní společnost odpověď na takzvanou ženskou otázku. Přijali jsme za samozřejmé, že ženy mohou volit, v politice jsou však stále podezřelé — kdo se asi doma stará o jejich děti? Mužů se na takové věci neptáme. Podobně ženám nikdo nebrání zastávat jakoukoli pracovní pozici — pokud se do ní ovšem ve složitém období návratu po mateřské vůbec dostanou. A jestliže žena děti nemá, nebo je dokonce mít nechce, pak s ní musí být něco špatně. A co teprve, když chce měnit zažité pořádky — vždyť je to proti přirozenosti! Novinářka Silvie Lauder v titulu V pasti pohlaví popisuje, na čem se ženská emancipace v Česku zadrhla a jaké to má následky. Nejen pro samotné ženy, ale rovněž pro celou společnost. Audioknihu načetla Tereza Hof.

Håkan Nesser: Druhý život pana RooseHåkan Nesser: Druhý život pana RooseZdroj: se svolením OneHotBook

Håkan Nesser: Druhý život pana Roose

OneHotBook

Aby konečně přestal být podivínem z fabriky na termosky, rozhodl se devětapadesátiletý Ante Valdemar Roos dvoumilionovou výhru ve švédské obdobě sazky utajit. Jak před závistivým světem, tak před hašteřivou manželkou a dcerami na zabití, jelikož chatku u jezera si za tu sumu přece užije i bez jejich požehnání. Úniková strategie však nepočítá s nedoléčenou feťačkou Annou, která se v jeho novém útočišti skryla na útěku před ramenem spravedlnosti. Oba si v domku vyjdou nezištně vstříc, protože ani jeden z nich není vyvrhel, ale ještě netuší, že posměváček osud je brzy vžene do situace, na jejímž konci je kudla v zádech dotěrného násilníka a úprk z místa činu. A od inspektora Gunnara Barbarottiho – už tak přetíženého všednodenní kriminální agendou města Kymlinge a navíc s čerstvě zlomenou nohou – se očekává, že s kolegyní Evou šmodrchanec rozmotá. Zpočátku budou jen obtížně nalézat střípky indicií případu, který začal banálním pohřešováním… Čte Martin Zahálka.

Anthony de Mello: Nepotřebuješ se změnitAnthony de Mello: Nepotřebuješ se změnitZdroj: se svolením Audioteky

Anthony de Mello: Nepotřebuješ se změnit

Audioteka

Chcete jarní příval energie využít ke svému rozvoji? Pak vám mohou být inspirací příběhy jezuitského kněze a psychoterapeuta jménem Anthony de Mello. Proslavil se svými knihami, které se formou krátkých a leckdy humorných příběhů a meditací dotýkají spirituality a smyslu lidského života. Jeho odpověď na otázku „Co mám udělat pro to, abych se změnil?“ byla prostá. Byl totiž přesvědčen, že není třeba dělat vůbec nic. Právě naopak. Jak říkal: „Čím víc toho děláte, tím hůř. Jste v pořádku takoví, jací jste. Nezasahujte do sebe. Nic neměňte. Jen se dívejte. Pozorujte. Věci, které se v sobě snažíte změnit, ve skutečnosti potřebují jenom vaše pochopení. Když jej dostanou, promění se samy. A v té chvíli objevíte tu jedinou věc, na které se shodují všichni svatí i mystici: vše je přesně tak, jak má být.“ Třeba ji objevíte právě při poslechu této audioknihy, které propůjčil hlas Aleš Slanina.