Předchozí
1 z 14
Další

Praha: Jan Přeučil

86 let, herec a pedagog

Herec a pedagog Jan PřeučilHerec a pedagog Jan PřeučilZdroj: Deník/Jaroslav Sýbek

Ke knihám mám vřelý vztah. Můj tatínek založil v roce 1945 nakladatelství Pamir a vydal řadu publikací, které ovlivnily můj život. Velmi mě okouzlila kniha Q. M. Vyskočila Veliká noc o historii Staroměstské radnice v Praze s kresbami Ladislava Jana Šalouna nebo kniha Pod plachtou cirkusu od Jiřího Voldána, volně zpracována podle Durova a Alperova. Odhaluje magičnost cirkusového umění a to celý život miluji.

Q. M. Vyskočil a Ladislav Šaloun Veliká noc.Q. M. Vyskočil a Ladislav Šaloun Veliká noc.Zdroj: redakce

Středočeský kraj: Lukáš Rudolfský

45 let, vinař

Lukáš Rudolfský, ředitel Vinných sklepů Kutná HoraLukáš Rudolfský, ředitel Vinných sklepů Kutná HoraZdroj: Deník/Hana Pilcová

Hodně zajímavou knihou pro osobní rozvoj je publikace Ve světle Pravdy: Poselství Grálu od Oskara Ernsta Bernhardta, píšícího pod pseudonymem Abd-ru-shin, nebo Čtyři dohody Miguela Ángela Ruize, krásná je Tibetská kniha o životě a smrti Sogjala Rinpočheho. Všechny vás dovedou k sebeuvědomění, proč a kam kráčí člověk. Poselství vám představí celkový pohled na uspořádání a "pravidla" vesmíru, v němž je člověk nepatrnou součástí.

Tibetská kniha o životě a smrtiTibetská kniha o životě a smrtiZdroj: nakladatel

Ústecký kraj: Josef Formánek

54 let, spisovatel

Josef Formánek založil geografický magazín Koktejl, napsal řadu knih. Podle některých vznikly filmy a divadelní hra.Josef Formánek založil geografický magazín Koktejl, napsal řadu knih. Podle některých vznikly filmy a divadelní hra.Zdroj: Deník/Topi Pigula

Gabriel García Márquez: Sto roků samoty. Nádherná, barevná, obrazotvorná a tajemná kniha, která mi kdysi ukázala, že ne okolní svět, ale autor určuje jaký ten jeho svět bude. Můj prvotní úžas a okamžitý čtenářský souhlas s magií vět malujících stejný svět z úplně jiného úhlu, fantaskně pitoreskní a přitom hluboce skutečný…

Josef Formánek doporučuje 100 roků samotyJosef Formánek doporučuje 100 roků samotyZdroj: nakladatel

Liberecký kraj: David Nejedlo

51 let, ředitel Zoo Liberec

Ředitel Zoologické zahrady v Liberci obhájil David Nejedlo.Ředitel Zoologické zahrady v Liberci obhájil David NejedloZdroj: Deník/Freiwilligová Blanka

Před několika lety se mi dostala do ruky kniha Uspořádání světa od Henryho Kissingera. Před pár týdny jsem se k ní vrátil a čtu ji znovu. Krom toho, že se velmi příjemně čte, popisuje na reálných historických událostech mentalitu a chování národů a národních států. Evropských, asijských, USA, Číny, ale také Ruska. Carského, sovětského, současného. Dobře zpracované téma do dnešní doby, kdy si mnozí lámeme hlavu nad tím, jak je možné, že v 21. století jeden stát v Evropě napadne druhý a chová se při tom jako by se psal rok 1916.

Uspořádání světa.Uspořádání světa.Zdroj: Deník/Jiří Louda

Královéhradecký kraj: Martin Věchet

58 let, aktivista, pořadatel festivalu TrutnOFF, Trutnov

Knížky, které by měli lidé číst a posunou je dál? Jaká kniha posunula mě dál?Knížky, které by měli lidé číst a posunou je dál? Jaká kniha posunula mě dál?Zdroj: Deník/Jiří Fremuth

Nemám žádnou stěžejní knihu, ale autorů několik. Patří mezi ně Jean-Paul Sartre a jeho Zeď. V šestnácti letech jsem si sedl v drsném mrazu s knihou na lavičku a jal se více propojit s jeho existencialistickými otázkami o smyslu bytí. Vzdělání mi pak doplnil v Ruzyni ze sousedního kavalce český filosof Zdeněk Urbánek přednáškami o A. Camusovi a dalších existencialistech. Jistě je pro mě významný také John Steinbeck a jeho novely Pláň Tortilla a Na Plechárně. Poetické i drsnější příběhy o svobodném životě lidí, žijících si po svém nezávisle na společnosti.

Pláň Tortilla / Na plechárněPláň Tortilla / Na plechárněZdroj: nakladatel

Pardubický kraj: Libor Škrlík

56 let, výtvarník, Chrudim

Libor Škrlík, 66 let, výtvarník, ChrudimLibor Škrlík, 66 let, výtvarník, ChrudimZdroj: Deník/Romana Netolická

Můj život ovlivnil Jaroslav Foglar a snad nejvíc jeho Rychlé šípy. Právě Foglarovi vděčím za to, kam se můj život ubíral, jakým to bylo směrem. Mluvím o žebříčku hodnot, který dnešní mládeži schází. Co je tradiční, je špatné, takový je nyní trend. Každý chce být youtuberem, protože to vynáší peníze, všechno je založeno na konzumu. Fenomén, jako byl Foglar, dnešním dětem chybí. Nemají vzory, které by je pozitivně ovlivnily. Konzum zvítězil v prvním poločase, ale snad se to ještě zvrátí. Byl bych moc rád.

Rychlé šípyRychlé šípyZdroj: Deník/Romana Netolická

Libor Škrlík, 66 let, výtvarník, ChrudimZdroj: Deník/Romana Netolická

Jihočeský kraj: Kateřina Nováková Mašlová

30 let, knihovnice, držitelka titulu Jihočeský knihovník roku 2022 do 35 let, Vodňany

Kateřina Nováková Mašlová.Kateřina Nováková Mašlová.Zdroj: Deník/Petr Škotko

Mezi knihami, které jsem přečetla, převažují historické romány zasazené do českého prostředí. V poslední době jsem fanouškem odborných knih z nakladatelství Jan Melvil Publishing, které si pořizuji i do své soukromé knihovničky. Ráda zmíním i knihu, která mi dodala mnoho energie a myšlenek pro mé nynější aktivity. Je to kniha od Karla Čapka Hovory s TGM. Je v ní nekonečné a nadčasové moudro.

Karel Čapek, Hovory s TGM.Karel Čapek, Hovory s TGM.Zdroj: Trh knih

Plzeňský kraj: Tomáš Holub

55 let, biskup plzeňské diecéze, Plzeň

Plzeňský biskup Tomáš HolubPlzeňský biskup Tomáš HolubZdroj: Filip Nekola

Teď mám rozečtené dvě knihy, které rád doporučím čtenářům. První je Nesnesitelná lehkost bytí od Milana Kundery, druhá Údolí včel od Vladimíra Körnera. K Nesnesitelné lehkosti jsem se vrátil, chtěl jsem si ji přečíst podruhé. Myslím si, že patří k všeobecnému rozhledu každého z nás. Údolí včel je krásná baladická kniha, která hledá odpovědi na otázky, o nichž často přemýšlíme.

Nesnesitelná lehkost bytíNesnesitelná lehkost bytíZdroj: nakladatel

Karlovarský kraj: Michael Rund

52 let, ředitel muzea, Sokolov

Michael Rund, 52 let, ředitel muzea, SokolovMichael Rund, 52 let, ředitel muzea, SokolovZdroj: Deník/Roman Cichocki

Čtenářům bych doporučil stále aktuální Foglarovky, které v současné době znovu vycházejí. Myslím si, že tyto knihy jsou aktuální i v dnešní době, byť některé z nich vyšly poprvé ještě před druhou světovou válkou. Jsou populární nejen mezi starší, ale i mladší generací. K těmto knihám je mohou přivést samotní rodiče. Snažím se sledovat i vycházející knihy o našem regionu. Zde bych upozornil na knihu Milana Augustina s názvem Zaváté končiny karlovarské. Mapuje v ní výletní místa, lavičky či pavilonky v lázeňských lesích Karlových Varů. I čtenář z regionu může v knize najít místa o kterých možná nevěděl.

Kniha Rychlé šípyKniha Rychlé šípyZdroj: nakladatel

Vysočina: Martina Sáblíková

35 let, rychlobruslařka, trojnásobná olympijská vítězka, Žďár nad Sázavou

Rychlobruslařka Martina Sáblíková.Rychlobruslařka Martina SáblíkováZdroj: ČTK

Čtu hodně, a to všechny žánry. Neřekla bych, že mě nějaká knížka vyloženě ovlivnila, ale v poslední době čtu hlavně knihy od švédského páru, který píše pod společným pseudonymem Lars Kepler. Ať už to byl Lovec králíků nebo Hypnotizér. Jsou to thrillery, napínavé od začátku do konce, člověk nikdy neví, jak příběh dopadne. Tyhle knihy u mě momentálně vítězí.

Lovec králíkůLovec králíkůZdroj: nakladatel

Jihomoravský kraj: Radka Prokopová

53 let, spolumajitelka Alca Group a výkonná ředitelka společnosti Alcadrain, Břeclav

Radka Prokopová, spolumajitelka Alca Group a výkonná ředitelka Alcadrain, Břeclav, 53 letRadka Prokopová, spolumajitelka Alca Group a výkonná ředitelka Alcadrain, Břeclav, 53 letZdroj: se svolením Radky Prokopové

Všem bych doporučila knihu Myšlení rychlé a pomalé od izraelsko-amerického psychologa a držitele Nobelovy ceny za ekonomii, Daniela Kahnemana. Autor poutavě provází čtenáře naší myslí, vysvětluje, jak funguje mozek, jak jsme mozkem klamáni i jak si utváříme představy o světě. Za mě jde o naprosto zásadní knížku.

Myšlení rychlé a pomaléMyšlení rychlé a pomaléZdroj: nakladatel

Moravskoslezský kraj: Jiřina Kábrtová

69 let, zastupitelka Ostravy-Svinova a bývalá ředitelka Ostravského muzea, Ostrava

Ředitelka Ostravské muzeu Jiřina KábrtováŘeditelka Ostravské muzeu Jiřina KábrtováZdroj: Deník/Lukáš Kaboň

Mám-li zmínit jednu jedinou knihu s hloubkou a myšlenkou, pak je to příběh mé někdejší spolužačky Lydie Romanské s názvem Kletba podle Justiny. Je o historii a příbězích starého Svinova, což se mi jako kované Svinovačce dobře četlo. Znovu jsem prožívala situaci, kdy se spolužačce zabil bratr, co se v domě a celém okolí dělo. Začínám nyní opět nacházet cestu k dříve vydaným historickým knihám.

Kletba podle JustinyKletba podle JustinyZdroj: nakladatel

Olomoucký kraj: Zdeněk Schenk

42 let, archeolog, Přerov

Archeolog Zdeněk SchenkArcheolog Zdeněk SchenkZdroj: se svolením Zdeňka Schenka

Můžu říci, že právě knihy věnované archeologii ovlivnily můj budoucí život a výraznou měrou se podílely na mém rozhodnutí stát se archeologem. Jako školou povinný jsem si z přerovské knihovny opakovaně půjčoval knihu Za sedmi divy světa od Vojtěcha Zamarovského, která mi otevírala brány fantazie. A se zaujetím jsem četl Lovce mamutů od Eduarda Štorcha a představoval si Předmostí v době ledové.

Lovci mamutůLovci mamutůZdroj: nakladatel

Zlínský kraj: Marta Santovjáková Gerlíková

37 let, režisérka, Jarcová

Marta Santovjáková Gerlíková, režisérka, scénáristka, zpěvačka ze Vsetína.Marta Santovjáková Gerlíková, režisérka, scénáristka, zpěvačka ze Vsetína.Zdroj: se svolením M. Santovjákové Gerlíkové

Možná, že to bude znít dětinsky, ale když nad tím přemýšlím, to, co mě opravdu zasáhlo a provází životem, je Kája Mařík od F. Háje, což byl pseudonym spisovatelky Marie Černé, provdané Wagnerové. Vždycky si vzpomenu na Babičku Boženy Němcové, kterou psala, když jí zemřel její milovaný syn Hynek. Také tehdy utíkala do svého idylického světa, a tak podobně to mám já s Kájou Maříkem. Je to o čistotě, skromnosti, úctě k rodičům a skutečným autoritám. 

Školák Kája MaříkŠkolák Kája MaříkZdroj: redakce Deníku