„Pandemie v lidech vzbudila touhu prchat z města, případně objevovat městskou přírodu, proto se letošní ročník nese v tomto duchu,“ říká Adriana Krásová z Českých center, která festival pořádají. „Oslovili jsme herce, kteří se účastnili akce loni, kdy situace byla kvůli koronaviru velmi nejistá. Akce se konala těsně před lockdownem, ale žádný z nich neodmítl. Letos můžeme slyšet a vidět mnohé z nich znovu, doplní je další známé tváře.“

Petr Nárožný na festivalu komedie v Novém městě nad Metují
Dobré komedie chodí ve vlnách. Já miluju Waltera Matthaua, říká Petr Nárožný

Řada míst bude otevřena exkluzivně právě pro Noc literatury. V podolském Yacht Klubu tak bude číst Ondřej Pavelka civilizaci od Laurenta Bineta, v Kotvě Braník U Ledáren se usadí Lenka Vlasáková s knihou Mlíkař, do klubu otužilců a knihy Ony známé dánské autorky Helle Helle nahlédnete s Kristýnou Frejovou. V Klubu vodních sportovců v Modřanské představí Zdeněk Piškula Normální lidi od Sally Rooneyové – složitý, ale láskyplný vztah dvou rozdílných teenagerů, který známe i jako seriálové zpracování z HBO.

Tramvají i na kole

Herce a knihy potkáte také kousek dál od vody, v Kostele sv. Michaela Archanděla pod Vyšehradem si můžete poslechnout úryvek z portugalské Karen v podání Ivany Uhlířové, Branický pivovar bude hostit ukázky z romské literatury. Na různých místech si poslechnete kromě četby i hudbu z kapel Konzervatoře Jaroslava Ježka, s níž letos pořadatelé spolupracují.

Men in black. Na premiéře druhého filmu Muži v černém se svými hereckými partnery Larou Flynn Boyle a Willem Smithem daleko v Asii v Jižní Koreji v roce 2002.
Hrát ho učil život. Legendární muž v černém Tommy Lee Jones oslavil jubileum

Dvacítka knih je vybrána z devatenácti zemí, mezi něž se letos zapojila i literatura běloruská. Pro pohyb městem, který loni přál koloběžkám a kolům, nabízejí organizátoři Rekola, Podolí s Braníkem propojí mimořádně modrožlutá tramvaj Měsíček. Nastoupit můžete ve smyčce u Podolské vodárny a dojedete až na nádraží Braník.

Města ponořená do knih

Kromě Prahy si ukázky poslechnou i lidé v Benešově, Březnici, Českém Krumlově, Hradci Králové, Jičíně a dalších městech napříč republikou. Připomeňme, že ukázky z knih se čtou v době od 18 do 23 hodin, každá vždy čtvrt hodiny na stejném místě s 15 minutovými pauzami.