Předchozí
1 z 14
Další

Zdroj: se svolením Fragmentu

Rebecca Yarros: Čtvrté křídlo (Fragment)

Dvacetiletá Violet Sorrengailová měla nastoupit do kvadrantu písařů a strávit život mezi knihami. Její matka, nesmlouvavá velící generálka, jí však nařídí, aby se připojila ke stovkám kandidátů toužících dostat se mezi navarrskou elitu: dračí jezdce. Violet chybí trénink, navíc je menší než ostatní a draci se s „křehkými“ lidmi nespojují. Spálí je. Proto bude potřebovat všechen svůj důvtip, aby obstála. Brzo ale zjistí, že z Basgiathské válečné školy vedou jen dvě cesty ven: absolvovat, nebo zemřít… Fantasy z plánované pětidílné série Empyreum doslova uhranula svět. „Brutální hry, nebezpeční draci… třaskavé sexuální napětí,“ napsala o romantasy (žánr kombinující romantiku a fantasy) spisovatelka Jennifer L. Armentroutová, která se několikrát objevila v seznamu bestsellerů The New York Times.

Zdroj: se svolením Jota

Martin Úbl a přátelé: Stezka Českem – Nové příběhy (Jota)

Jak se stalo, že z nápadu party kamarádů vznikl první oficiální přechod po hranicích České republiky, který nadchl tisíce lidí? Proč o něm Česká televize natočila cestopisný seriál s Miroslavem Vladykou jako průvodcem? A co chystá BBC? Odpovědi na tyto a mnoho dalších otázek naleznete v pokračování úspěšného titulu Stezka Českem. „Rozsviťte tedy lampičku, dejte si nohy do sucha a nechte se unést k hranicím naší republiky, kde statečné ženy a zavilí mužové hrdinně zdolávají kilometry v horách s batohem za přízně i nepřízně počasí a přitom zjišťují, že se výborně baví. A najednou zjistíte… že můžete jít taky!“ vyzývají autoři nového cestopisu.

Zdroj: se svolením Metafory

Susanne Lieder: Astrid Lindgrenová (Metafora)

Píše se rok 1929 a dvaadvacetiletá Astrid si k sobě do Stockholmu konečně bere svého tříletého synka Larse, kterému říká Lasse. Jako svobodná matka z venkova to v hlavním městě nemá jednoduché, je ale odhodlaná postavit se životu čelem. Když potká svého budoucího manžela a posléze se jim narodí dcerka Karin, cítí se opravdu šťastná. Astrid, plná radosti ze života a hravosti, pro své děti vymýšlí nejrůznější hry a příběhy, někde i přímo na téma, které si děti přejí. A protože odmala ráda píše, začne je zapisovat. Tak vzniká i vyprávění o neobyčejné dívce se dvěma rezavými copánky, žijící s opičkou a koněm v podivné vile Vilekule. Když se Astrid odváží příběh Pipi Dlouhé punčochy poslat do soutěže pořádané významným nakladatelstvím, nic moc nečeká… Román německé autorky přináší životní příběh legendární autorky Dětí z Bullerbynu a dalších knih pro děti.

Zdroj: se svolením Epochy

Jiří Markovič, Viktorín Šulc: Markovič – lovec přízraků (Epocha)

Jiří Markovič, bývalý šéf pražské mordparty, podrobně rozebírá sérii případů, které poznamenaly jeho profesní dráhu. Případ pětinásobného vraha Hojera či kauza tzv. spartakiádního škrtiče Straky vstoupily už na beztak výrazně zkrvavený piedestal historie české kriminalistiky. Kniha nezůstává pouze u popisu zločinů. Čtenáři jsou zavedeni na místa činu, pitevny a psychiatrická zařízení, kde se odehrávaly klíčové momenty těchto případů. Jiří Markovič se stává zasvěceným průvodcem do tajemného světa kriminalistiky, odhalujícím nelítostnou pravdu o pachatelích a jejich temných motivacích. Případy legendárního detektiva vešly ve známost i díky seriálu Metoda Markovič: Hojer, vysílaném na Voyo.

Zdroj: se svolením Albatrosu

Eiko Kadono - Doručovací služba čarodějky Kiki (Albatros)

Kiki je třináct let a jako každá mladá čarodějka musí vyrazit do světa na zkušenou. Se svým mluvícím kocourem Džidžim se usadí v přímořském městečku Koriko a doufá, že právě tam její čarodějné umění budou lidé potřebovat. Využije toho, že dokáže létat na koštěti, a založí si expresní doručovací službu. Jenže na své cestě k samostatnosti to nemá vždycky lehké – vždyť místní lidé ještě nikdy opravdovou čarodějku neviděli. Získat si jejich srdce a najít si své místo v životě bude i pro ráznou a odhodlanou Kiki výzva… Kniha je určena pro děti od devíti let.

Zdroj: se svolením Ikaru

Milena Štráfeldová: Friedrich řečený Bedřich – Příběh českého skladatele (Ikar)

Je to jeden z největších Čechů, tvůrce naší národní hudby, bez jeho díla si českou kulturu ani neumíme představit. Přesto své chlapecké deníky i milostné dopisy psal německy a správně mluvit a psát česky se učil až dlouho po třicítce. A to není zdaleka jediná okolnost, která nás u autora Prodané nevěsty nebo Mé vlasti může překvapit. O Bedřichu Smetanovi vyšla spousta knih a zdálo by se, že jeho život už byl popsán do nejmenších detailů. Čím víc se ale o něm dozvídáme, tím víc také zjišťujeme, že je tu pořád co objevovat. Dokumentární román líčí jeho dramatický osud, ale i jeho dobu a příběhy lidí, kteří jej obklopovali, milovali a podporovali, nebo mu jeho cestu naopak ztěžovali. Je také zamyšlením nad tím, proč byl Smetana tolikrát propagandisticky zneužit, jako snad žádný jiný náš umělec.

Zdroj: se svolením Metafory

Barbora Bernátová: Špína (Metafora)

Dva týdny před vánočními prázdninami je krajina v okolí Košic sevřená mrazem a čtveřice puberťáků se vydává bruslit do kamenolomu. Dvojité rande se ale z večerní romantiky rychle změní v noční můru, když se jedné z dívek zasekne brusle do lidských prstů trčících ze zamrzlé hladiny. Tělo patří Patriku Morovi, profesorovi z místního gymnázia, jehož studenti sice zbožňovali, zato mezi kolegy příliš oblíbený nebyl a ani jeho osobní život nebyl právě příkladný. V temném kriminálním příběhu rozmotávají kapitán David Meizner spolu s mladým kolegou Dominikem složité předivo vztahů panujících na škole plné arogantních teenagerů a učitelů balancujících na pokraji nervového zhroucení. Ve hře je až příliš mnoho podezřelých i jedno hluboko pohřbené tajemství.

Zdroj: se svolením Moba

Håkan Nesser: Dopis z Mnichova (Moba)

Známý malíř Ludvig Rute pořádá v honosném domě v odlehlé vísce poblíž hranic s Norskem oslavu, na kterou pozve všechny své sourozence. Neviděli se spoustu let a on by jim rád sdělil něco důležitého. Už tak vypjatou atmosféru ještě zhorší to, že v noci na Boží hod dojde v domě k zákeřné vraždě. Případ začnou neprodleně vyšetřovat komisař Gunnar Barbarotti, jeho partnerka Eva Backmanová a jejich osvědčený tým. Zasněžený dům v lesích na konci světa a omezený okruh podezřelých – kriminalisté z Kymlinge mají pocit, jako by se ocitli ve staré anglické detektivce. Vraždil opravdu některý ze členů rodiny, nebo někdo mimo ni? Byly motivem zločinu peníze, anebo měl vrah zcela jiné pohnutky?

Zdroj: se svolením Cosmopolisu

Lisa Reganová: Závod s časem (Cosmopolis)

Detektiv Josie Quinnová o své sestře Trinity neslyšela od chvíle, kdy před třemi týdny po hádce utekla z domu. Když tedy na odlehlé chatě, kam se Trinity uchýlila, najde lidské kosti, obává se Josie nejhoršího. Při ohledávání místa činu si ale všimne stopy, kterou Trinity nechala přímo pro ni. Pátrání jí odhalí sestřinu minulost a postupně jí pomůže pochopit, proč a jak se Trinity dostala do nebezpečí. Po neprofesionálním přešlapu potřebuje najít velký příběh, který by zachránil její novinářskou kariéru, a zdá se, že se pokoušela navázat kontakt s nebezpečným sériovým vrahem… Už osmý případ vyšetřovatelky Josie Quinnové z pera bestsellerové autorky.

Zdroj: se svolením Ikaru

Beth Moran: Patříme k sobě (Ikar)

Eleanor potřebuje zmizet z Londýna. Nahází proto svoje věci do auta a vydá se za kamarádkou Charlie na Damsonovu farmu. Na místě ale Eleanor nachází jen Charliina truchlícího bratra Daniela a sedmiměsíční Hope, jeho neteř, kterou adoptoval. Farma, o níž toho mladá žena slyšela tolik pěkného, se rozpadá a nikdo se o ni nestará. Od vlastních problémů se Eleanor utéct podařilo, teď se ovšem zapletla do cizích… Ferrington, na jehož okraji se statek nachází, nedělí jen řeka, ale i letitý svár. Jakmile však začne na dveře klepat jaro, farma díky Eleanořině péči a lásce znovu ožívá. Dokáže Eleanor sjednotit znepřátelenou vesnici a vrátit Danielovi chuť do života, nebo ji dřív dostihne její temné tajemství?

Zdroj: se svolením Universum

Hana Kneblová: Šlechta v českých zemích – Díl druhý (Universum)

Ve druhém dílu knihy Šlechta v českých zemích (2022) se dočtete o dalších aristokratech, kteří významně zasáhli do dějin naší vlasti, nebo o těch, jež měli zajímavé osudy. Kniha obsahuje spoustu zajímavostí a méně známých, dokonce i skandálních příběhů z české historie. Najdete zde například vyprávění o smutném osudu Kateřiny ze Šelmberka, kterou její manžel nechal pro nevěru zazdít, o záměru rybníkářů zabít Petra Voka z Rožmberka, o životě Žofie Chotkové před svatbou s následníkem rakouského trůnu Františkem Ferdinandem d'Este a o podivínství knížete Auersperga. Dozvíte se o osudech neprovdaných aristokratek, všedním životě českých šlechticů, jejich obvyklých kratochvílích, netradičních zálibách, erbech a erbovních pověstech.

Zdroj: se svolením Pointy

Eliška Wright: Jak to vidí Wilda (Pointa)

Wilda společně se svým medvídkem jménem Ouško přibližuje čtenáři běžný den ve svém každodenním životě. Často se však oba kamarádi setkávají s neporozuměním a různými nástrahami okolního světa, které Wildu kvůli jeho vývojové dysfázii provázejí. Náročné situace se mění v pohádkové příhody, které chlapci usnadňují vyrovnat se s jeho břemenem. Příběh Wildy a Ouška poodkrývá tajemství dětské mysli a snaží se, aby si k dětem s poruchou řeči našlo správnou cestu porozumění a láskyplného přijetí nejen jejich nejbližší okolí.

Zdroj: se svolením Dauphinu

Miroslav Černý: Tsagiglálal – mýty a legendy indiánů z náhorních plošin (Dauphin)

Tsagiglálal (Ta, která vidí vše) byla indiánskou náčelnicí, kterou podle legendy Kojot proměnil v kámen, a od té doby shlíží na své syny a dcery, dozírá na ně a naslouchá příběhům, které si po večerech, nejčastěji v zimě, vyprávějí u táborových ohňů. „Všichni lidé vědí, že Tsagiglálal vidí vše. Kdykoli vzhlédnou, spatří, jak na ně ze skály shlížejí její velké oči,“ píše se ve sbírce vyprávění indiánů obývajících náhorní plošiny severozápadu USA a jihu kanadské Britské Kolumbie. Jedná se o 25 příběhů v pěti kapitolách zaznamenaných podle původních mýtů a legend indiánských kmenů. Vybral je a do češtiny přeložil Miroslav Černý.

Zdroj: se svolením Moba

František Niedl: Past (Moba)

Jako červená nit se odvíjejí životní příběhy tří hlavních postav. Georga von Wasserhof, majora wehrmachtu, který zažil běsnění u Stalingradu a těsně před jeho pádem byl odvolán do Berlína. Kapitána německé ponorky Kurta Tallera, vyplouvajícího s vlčími smečkami do vod nemilosrdného Atlantiku potápět plavidla spojeneckých konvojů, s nimiž nacházejí smrt na dně moře stovky a tisíce lidí, a kapitána britské válečné lodě Harryho Holma, který naopak tyto konvoje chrání. Co nakonec svede tyto tři muže dohromady, kdy jsou si navzájem nepřáteli a zároveň jsou jejich životy závislé na tom druhém? Je to jen zpravodajská hra se smrtí, odehrávající se mezi německými a britskými tajnými službami? Román o tom, že i vítězové válek jsou zároveň poraženými.