Předchozí
1 z 11
Další

Zdroj: se svolením Prostoru

Faith Hoganová: Dámský klub půlnočního plavání (Prostor)

Čerstvě ovdovělá Elizabeth O'Sheaová proklíná na hřbitově svého muže. Více než třicet let manželství si byla jistá, že zná Erika skrz naskrz. Až nyní zjistila svůj omyl: kvůli jeho utajeným dluhům jí hrozí, že na stará kolena přijde o střechu nad hlavou i přilehlou ordinaci.

O generaci mladší Lucy na tom není o moc líp, ačkoli z úplně jiných důvodů. Rozvod a hektické roky dřiny v nemocnici ji přivedly na pokraj sil. A stejně jako Elizabeth hledá východisko.

Dvě ženy v nesnázích svede dohromady Lucyina matka Jo, která se ochotně nechává vtáhnout do starostí ostatních. Ta jediná působí dojmem, že má život pod kontrolou. Důchod tráví v útulném domku ve společnosti koček a každý den, bez ohledu na počasí, se oddává stejnému rituálu – nočnímu plavání v chladném moři. V jeho náruči se může smát, plakat a nechat odplavit své obavy. Do temnoty šeptá své přání, sen o daru pro Lucy a Elizabeth, který by jim ráda zanechala.

Zdroj: se svolením Kalibru

Robin Cook: Vir (Kalibr)

Brian Murphy si s rodinou užívá pohodový letní pobyt na mysu Cape Cod, když se u jeho ženy Emmy začnou projevovat silné příznaky chřipky. Následuje hektický návrat domů do New Yorku, po prodělaném záchvatu v autě je Emma značně dezorientovaná a na pohotovosti upadá do kómatu. V nemocnici jí diagnostikují koňskou encefalomyelitidu východního typu neboli EEE, vzácné a vysoce smrtelné virové onemocnění přenášené komáry. Jejich malá dcera záhy vykazuje znepokojivé příznaky stejné nemoci…

Situace se stane ještě strastiplnější, když Brian obdrží závratný účet za pobyt v nemocnici, který pojišťovna odmítá proplatit s odvoláním na pochybné klauzule v Brianově pojistce. Naštvaný Brian přísahá, že bude hledat spravedlnost.

Zdroj: se svolením Cosmopolisu

Alžběta Ottová: Vzpomínky má každý (Cosmopolis)

„Život je jak jízda na řetízkovém kolotoči. Než jsem se stačila párkrát projet, nějakým záhadným způsobem změnily mé vlasy barvu z černé na šedivou. Je mi skoro šedesát, i když mé vnitřní ‚já‘ se cítí na sotva odrostlejších třicet let.“ Úvodní slova knihy napovídají, že se nejedná o smyšlenou romanci, ale skutečný příběh bez cenzury a krému proti vráskám…

Jaké to je, když překročíte padesátku a musíte se proměnit z technického dinosaura na obstojného uživatele moderních technologií a ke všemu ještě ukočírovat bláznivou rodinu?

Alžběta Ottová čtenářům předkládá potrhlé rodinné historky a eskapády neobyčejných příbuzných pohledem manželky, matky už odrostlých puberťáků a paničky postaršího psa s duší věčného štěněte.

Zdroj: se svolením Moby

Tom Hillenbrand: Ďábelské ovoce (Moba)

Sklenka müllerky, kousek paštiky a hlavně žádný velký stres. Xavier Kieffer býval kuchařskou hvězdou, ale pak opustil svět „haute cuisine“ a otevřel si v Dolním městě v Lucemburku malou restauraci, kde hostům předkládá samé místní speciality. Jenže když v jeho podniku zemře uznávaný pařížský gastro kritik, všechna pohoda je ta tam. Úvodní napínavý, zábavný a hlavně realistický příběh o mrtvém recenzentovi otevírá novou sérii kulinárních napínavých příběhů německého spisovatele Toma Hillenbranda.

V Ďábelském ovoci čeká čtenáře série záhadných požárů a zmizení učitele, které donutí samotného šéfkuchaře Kieffera vyšetřovat na vlastní pěst. Pátrání po pachateli zavede čtenáře až do Paříže a Ženevy, kde hlavní hrdina přijde na stopu obludnému kulinárnímu skandálu.

Stále hlouběji se bude nořit do světa, kde vládne tvrdý konkurenční boj a nekompromisní tlak na kvalitu. Ve hře toho však bude víc, než se na první pohled zdá…

Zdroj: se svolením Metafory

Christina Myersová: Bláznivá jízda (Metafora)

Ruthie je osmatřicet. Právě přišla o práci a o snoubence, spí na rozvrzaném gauči u kamarádky a svůj světabol utápí ve víně. Cítí, že ona i její strádající bankovní účet potřebují nutně změnu. A tak odpoví na inzerát jistého Davida Marche hledajícího doprovod pro jeho starou matku na cestě z východního pobřeží Kanady až na druhý konec země do Vancouveru. Jakmile se obě dámy vydají na cestu, dvaasedmdesátiletá Kay se vytasí s dlouhým seznamem věcí, které by během oné pouti napříč kontinentem ráda zažila a podnikla.

Zatímco Davidovým přáním je mít matku co nejrychleji u sebe, dvojice cestovatelek prožívá bláznivou jízdu nekonečnou, fascinující Kanadou. Najde Ruthie tu správnou odbočku, aby konečně vzala svůj život do vlastních rukou? Opravdu má už jen dožít v dusivé péči svého syna? Odpověď najdete v zábavné knize Christiny Myersové.

Zdroj: se svolením Universa

Pavel Jiras: Barrandov nezapomenutelní - Martin Frič (Universum)

Zkušený barrandovský historik Pavel Jiras představuje velikána českého filmu, režiséra Martina Friče (1902 – 1968). Kniha plná unikátních a do velké míry doposud nepublikovaných fotografií z rodinného archivu představuje osobnost „Maca“ Friče zejména v těžším a méně známém období jeho kariéry po roce 1945.

V době plné ústupků, kdy vládl socialistický realismus a kulturní marasmus, stál režisér u vzniku působivých děl, která se i přes jistou míru tendenčnosti liší od filmů jeho konkurentů, mimo jiné vždy velkolepým hereckým obsazením. Zásadní linií knihy je i Fričův osobní život, zejména vztah k milované ženě podbarvený romantickou nostalgií vzpomínek na dávné časy mladistvého okouzlení.

Zdroj: se svolením Grady

Vojtěch Říha: Kempiči (Grada)

„Po zkušenostech z průzkumu areálu jsme si nedělali iluze, že místní koupelny budou nějakým výdobytkem moderní doby. Nebyly. Jako opaření jsme stáli před podivnou chýší ze zeleného plechu, která byla v plánku areálu značena jako ‚moderní sociální zařízení‘. Naše zoufalství se prohlubovalo. Byl to ten typ umývárek, kam se bojíte jít osprchovat, abyste se neušpinili,“ popisuje Vojtěch Říha zážitek z jednoho kempu, který navštívil předtím, než vydal užitečnou knihu Kempiči.

Jaké jsou vlastně české kempy? Autor se svými přáteli na vlastní kůži vyzkoušel kvality tuzemských rekreačních středisek. Součástí knihy je i přehled všech nej a vybavení, které se vám určitě bude hodit.

Zdroj: se svolením XYZ

Jonathan Freedland: Únik z Osvětimi (XYZ)

V dubnu 1944 se Rudolf Vrba zařadil mezi hrstku lidí, jimž se podařilo utéct z Osvětimi. Udělal to, aby odhalil světu pravdu o táboře smrti a aby varoval poslední Židy v Evropě, jaký osud je čeká na konci železniční trati.

Rudolf Vrba spolu s Fredem Wetzlerem propašovali první úplný popis Osvětimi vůbec – forenzně podrobnou zprávu, která se nakonec dostala k Franklinu Rooseveltovi, Winstonu Churchillovi a papeži. Díky jejich odvaze byl celý svět přinucen přestat zavírat oči před jedním z nejstrašnějších zločinů v celé historii lidstva.

V roce 2007 vyšla kniha Rudolfa Vrby „Utekl jsem z Osvětimi“. Příběh slovenského Žida za okupace shrnuje především jeho zážitky z koncentračního tábora a končí rokem 1945. Kniha Jonathana Freedlanda velmi poutavě a autenticky líčí nejen toto období, ale i vše, co se odehrálo potom – tzn. předání informací o dění v Osvětimi představitelům židovské obce a následně britským spojencům i celý jeho další profesní a rodinný život. Rudolf Vrba zemřel v Kanadě v roce 2006.

Zdroj: se svolením Ikaru

Eva Vychodilová: Někdy je potřeba prohodit role (Ikar)

Monika najde zalíbení ve svém dlouholetém kamarádovi, Jana se snaží ukočírovat tajnou aféru s ženatým mužem a Kamila prožívá jeden z nejhorších dnů za dlouhé roky. Hrdinky a hrdinové jedenácti povídek se s krizí (nejen) středního věku vypořádávají každý po svém. Mnohdy zoufalé a zdánlivě nevýznamné kroky ale vedou k velkým změnám, se kterými nepočítali, ale někdy je tak trochu potřebovali.

Příběhy Evy Vychodilové jsou plné radosti i smutku, milostných vzplanutí i vztahových karambolů a přinášejí jasné poselství, že na svoje trápení nejsme nikdy úplně sami.

Zdroj: se svolením Cosmopolisu

Petr Opršal: Dokud nás krev nerozdělí (Cosmopolis)

Záhřebský advokát se pouští do vyšetřování staré vraždy, k níž došlo v 90. letech při masakru srbskými povstalci v Chorvatsku. Postupně odkrývá děsivé okolnosti zločinu a rozplétá propletenec tragických osudů a traumatických událostí sahající až do dob druhé světové války.

Fiktivní příběh, který je založený na skutečných událostech z bývalé Jugoslávie a států z nich vzešlých, zejména Chorvatska. Petr Opršal sepsal tento realistický detektivní román na základě svých pracovních a rodinných zkušeností, jehož prvky konzultoval se skutečnými vyšetřovateli.

Zdroj: se svolením Metafory

Aaron Jackson: Podivuhodný život Augusta Marche (Metafora)

August March se narodil v šatně divadla na Broadwayi o přestávce, chvíli poté, co jeho matka uzavřela první dějství strhujícím monologem. Fakt, že chlapec přežil dětská léta, lze považovat za dílo štěstěny, neboť stařena, jež se ho ujala, nebyla právě matka roku. Živil se tím, co v divadle našel, jeho učiteli byli Wilde, Shakespeare, Ibsen a Shaw, Richarda II. uměl zpaměti dřív, než se naučil abecedu. A nikdy nenavštívil svět tam venku.

Každé představení ale jednou skončí. Divadlo zaniká a August se ocitá na ulicích poválečného New Yorku. V neznámém labyrintu se musí protloukat na vlastní pěst, až ho dramatický talent vystřelí na dráhu zločinu… Dickensovský příběh o sirotkovi, který hledá své místo v životě, nabízí humor i vřelost bez zbytečného sentimentu.