Předchozí
1 z 16
Další

Zdroj: se svolením Vyšehradü

Dalajlama a Havel (Vyšehrad)

Co všechno se odehrávalo při setkáních Václava Havla a dalajlamy? A co si řekli, když zhasly kamery? Možná vám napoví publikace, jež působivou formou nahlíží na méně známý aspekt Havlova politického působení. O jeho přátelství s Jeho Svatostí čtrnáctým dalajlamou i Tibetu promlouvají známé osobnosti i fotografie Josefa Koudelky, Bohdana Holomíčka či Karla Cudlína.

Inspirace na Vánoce. Deník přináší tipy na dárky z oblasti kultury

Zdroj: se svolením Motta

Scarlett Wilková: Desetkrát a dost (Motto)

Seznamka po padesátce je jako spící sopka – všichni jsou zdánlivě zkušení, klidní a vyrovnaní, ale pod povrchem to vře. Svoje štěstí tam zkouší i novinářka Markéta, pečovatelka Briana a majitelka seznamky Tamara. Všechny se poznají se sympatickým mužem, který ale vždycky po desáté schůzce zmizí. Při pátrání po jeho identitě se ženy seznámí a zjistí, že sdílejí celou řadu zájmů, třeba lásku k cestování.

V malebném řeckém městečku Parga na ně pak čeká zajímavé překvapení… Současný román plný řeckého slunce.

Zdroj: se svolením XYZ

Karel Šíp: To nejlepší z Best of (XYZ)

Herec a moderátor Karel Šíp během své bohaté kariéry nastřádal nespočet zážitků, nápadů, televizních scének i písňových textů. Užít si je můžete v antologii plné nefalšovaného šípovského humoru. Najdete v ní řadu příběhů, úvah, písní, scének i vzpomínek na společné zážitky s hvězdami jako Karel Gott či Jiřina Bohdalová. Zavzpomínejte na zlaté okamžiky showbyznysu a nechte se unášet na vlnách nostalgie – to vše v podání muže, který svým vyprávěním dovede rozesmát i pohladit po duši.

Zdroj: se svolením Metafory

Camilla Läckberg, Henrik Fexeus: Kult (Metafora)

Za slunečného letního dne se z mateřské školy ve Stockholmu ztratí pětiletý chlapec. Všechny stopy nasvědčují únosu. Policistka Mina Dabiriová i její kolegové vědí, že jim jde o čas. Brzy zjišťují souvislost s dřívějším zmizením stejně staré dívky, které skončilo tragédií. Zdá se, že nebezpečí hrozí i dalším dětem. Zločiny jsou pečlivě naplánované a nesou rituální znaky. Mina se opět rozhodne do případu zapojit mentalistu Vincenta Waldera. Podaří se jim zakročit včas? Napínavá detektivka švédské provenience.

Zdroj: se svolením Motta

Halina Pawlowská: Rande (Motto)

Pamatujte si, že když na prvním rande mluvíte jen o sobě, druhé rande už nebude! Je něco jiného jít na rande, když je vám čtrnáct, než když vám je přes padesát. Je něco jiného myslet si, že všechno, včetně toho rande, je tak nějak na zkoušku, a že to buď báječně dopadne, nebo ne.

Když je vám víc než padesát a máte rande, víte skoro jistě, že to nevyjde, ale přesto je ve vás absurdní naděje, že třeba, navzdory všem okolnostem, pravděpodobnosti, zkušenostem, vás čeká něco úchvatného a vy jdete na rande s odhodláním člověka, který dostal k narozeninám zážitkový dárek a je přinucen skočit s padákem, i když se mu vůbec nechce. Nové povídky oblíbené autorky Haliny Pawlowské.

Zdroj: se svolením Prostoru

Justine Picardie: Coco Chanel. Legenda a skutečnost (Prostor)

Coco Chanel byla ženou s obrovským nadáním a invencí. Vytvořila ikonickou módní značku, stála i u zrodu jednoho z nejprodávanějších parfémů světa. Revoluční módní návrhářka nahradila korzety z velrybích kostí námořnickými halenkami a volnými kalhotami a okázalé večerní róby vyměnila za malé černé šaty s jedinou šňůrkou perel. Zkrátka oblečením, v němž ženy mohly žít, dýchat a cítit se pohodlně.

Britská spisovatelka Justine Picardie strávila roky pátráním po opravdové Coco Chanel, skryté pod slupkou legendární módní ikony. Ve své knize založené na studiu dobových materiálů odhaluje skutečnost zbavenou nánosů romantiky a nepravdy. Knihu doprovází více než dvě stě černobílých i barevných dobových fotografií, kreseb a ilustrací.

Zdroj: se svolením Odeonu
Karel Hynek Mácha, Míla Fürstová: Máj (Odeon)

Vrcholné dílo čelního představitele českého romantismu Karla Hynka Máchy otevírá dveře příběhu o lásce i smrti, zamýšlí se nad tajemstvím věčnosti a oslavuje krásu přírody. Známá lyrickoepická skladba vychází v citlivém výtvarném pojetí, jemuž dominuje až mystická jemnost ilustrací malířky a grafičky Míly Fürstové. Ta svým propracovaným pojetím dokonale dotváří jedinečnou romantickou atmosféru tohoto unikátního díla.

Zdroj: se svolením Moby

Vlastimil Vondruška: Anděl smrti (Moba)

Jubilejní třicátý román s Oldřichem z Chlumu. „Tentokrát zavedu čtenáře do klasických míst, tedy na Bezděz a do jeho širšího okolí. Rokliny s pískovcovými věžemi, hluboké opuštěné lesy a tajemná zákoutí přímo vybízejí k tomu, aby se zde udál příběh téměř mysteriózní. Proto se tu objevuje i anděl smrti. Tohle zjevení není nové, hovořilo se o něm už kdysi při upálení sekty kacířů. A teď najednou mizí lidé a někteří i umírají násilnou smrtí. Většinou se jedná o potomky těch, kteří za upálením sekty stáli. Jenže kacíři tehdy zemřeli všichni. O to je celá věc záhadnější,“ láká čtenáře autor.

Zdroj: se svolením Bourdonu

Patrik Hartl: Gazely (Bourdon)

Čtyřnásobný držitel ocenění Český bestseller napsal svůj šestý román Gazely. Je o radostech, které nejde prožít bez odvahy, o nekonečném boji o rodinnou harmonii a o náctiletých snech, kvůli kterým je třeba riskovat. Hlavní hrdinky Helena, Karolína a Šárka kdysi chodily do třídy s Prvokem, Šampónem, Tečkou a Karlem a kamarádí spolu už skoro třicet let.

„Už když jsem před třinácti lety vymýšlel svůj první román, měl jsem v plánu jednou vyprávět o tom, jak se ve středním věku žije bývalým spolužačkám hlavních hrdinů,“ říká Patrik Hartl s doplněním, že Gazely nejsou pokračováním první knihy. „Chtěl jsem vyprávět úplně nový příběh. Souvislost je jen ve studiu stejného životního období v poločase mezi pubertou a důchodem. Tentokrát z ženského pohledu.“

Zdroj: se svolením Práhu

David Attenborough: Život na Zemi (Práh)

Nezapomenutelné setkání Davida Attenborougha s gorilami se stalo ikonickým okamžikem pro miliony televizních diváků. Seriál a doprovodná kniha Život na Zemi změnily způsob, jakým pohlížíme na svět přírody a jak s ním komunikujeme. U příležitosti čtyřicátého výročí prvního vydání se Attenborough ke knize vrátil, aktualizoval ji, rozšířil původní text a zohlednil moderní vědecké objevy. Vybral i krásné nové fotografie.

Přepracované jubilejní vydání nadchne ty, kdo dílo znají v podobě prvního vydání, i celou novou generaci.

Zdroj: se svolením Kalibru

C. J. Tudor: Závěj (Kalibr)

Hannah se probouzí v havarovaném autobusu uvězněném vánicí. Meg sedí v lanovce, která uvízla vysoko nad zasněženými horami. Carter hledí z okna izolované lyžařské chaty, jejíž generátor začne v bouři vypovídat službu. Pokud selže, hrozí, že něco, co se skrývá uvnitř, unikne. Všechny tři čeká boj o život. Boj s nebezpečím, které má moc pohltit celé lidstvo… Temný katastrofický horor od celosvětově oblíbené mistryně mrazivých příběhů.

Zdroj: se svolením Paseky

Cyril Liéron, Benoit Dahan: V hlavě Sherlocka Holmese (Paseka)

Milovníci detektivek by neměli minout tento nápaditý komiks. Cyril Liéron a Benoit Dahan v něm totiž berou čtenáře přímo do detektivova mozku. A zatímco většina komiksů se slavným hrdinou sází na realistickou kresbu, tady vás čekají rozkošné karikatury, hravost, nadsázka a spletité výtvarné kompozice evokující tu rozložené noviny, jindy průřez lidskou hlavou.

Zdroj: se svolením Albatrosu

Harry Potter: Kouzelnický almanach (Albatros)

Harry Potter, fenomén knižní i filmové kultury. Almanach vydaný britským Bloomsbury a ilustrovaný hned několika autory nabízí důkladný průřez jeho světem. Shrnuje čarodějky a čaroděje, magická místa, nehody, pověry, kouzla i dovednosti, ba dokonce časovou osu. Užijí si ho zkrátka všichni fanoušci Bradavic a jejích hrdinů.

Zdroj: se svolením Joty

Scott Hershovitz: Malí filozofové (Jota)

Jedni z nejlepších filozofů na světě se scházejí tam, kde bychom je nečekali: v mateřských školách a na dětských hřištích. Diskutují o otázkách spjatých s metafyzikou a morálkou, přestože tato slova ještě nikdy neslyšeli a možná si ani neumějí zavázat tkaničky. Jsou to děti. A jak Hershovitz dokazuje ve svém debutu, jsou to také překvapivě dobří filozofové. Autor vyzývá čtenáře, aby děti podporovali v jejich filozofických dobrodružstvích a vybízí je, aby se k nim přidali a znovu prožili kousek z dětského úžasu nad světem.

Zdroj: se svolením Bambooku

Zdeněk Svěrák: Čerti nejsou (Bambook)

Pohádkový příběh zavede malé i velké čtenáře do okolí hradu Hakenburk, kde musí Anička bojovat o svou lásku se samotným čertem.

„Nazval jsem tuhle knížku Čerti nejsou, abyste se jí nebáli, ale oni tam jsou, a to dokonce tři. Je to však pohádka o lidech, kteří se měli rádi a málem o tu lásku přišli. A taky o dvou dětech, které měly zlého tatínka a nevěděly, jak se to mohlo stát. Chvílemi je to smutné, chvílemi veselé, jak to v životě bývá,“ řekl ke své knize Zdeněk Svěrák.

Zdroj: se svolením Šuplíku
Pauline Butcher: Freak Out! Můj život s Frankem Zappou (Šuplík)

Náhodné setkání s americkou rockovou hvězdou, ke kterému došlo 16. srpna 1967, zcela změnilo Angličance Pauline Butcherové život. Jako zaměstnankyně firmy poskytující sekretářské služby byla povolána do hotelu, kde v době prvního londýnského koncertu Mothers of Invention bydlel i Frank Zappa. Během přepisování textů k albu Absolutely Free je konfrontována s jeho názory, a přestože si dovolí jeho texty kritizovat jako příliš ulítlé a obscénní, Zappa si prostořekou Angličanku oblíbí a pozve ji, aby pro něj pracovala v Hollywoodu, kde si právě kupuje dům.

V Laurel Canyonu tak Pauline zcela zblízka poznává Frankův každodenní život, jeho vztah se členy kapely i členkami groupies, způsob jeho tvorby a myšlení. Během společného života v rozpadávajícím se srubu s Frankem, jeho rodinou a dalšími excentrickými obyvateli či návštěvníky má možnost se seznámit s držiteli Oscarů i hvězdami hudebního nebe, což ji nezřídka přivede do situací, které vtipně glosuje. Kniha je nejintimnějším portrétem tohoto charizmatického hudebníka, jaký byl kdy napsán.

Inspirace na Vánoce. Deník přináší tipy na dárky z oblasti kultury