Předchozí
1 z 15
Další

Zdroj: se svolením nakladatelství Metafora

Ann Napolitano: Ahoj krásko

Metafora

William Waters vyrůstal v rodině zasažené tragédií, bez lásky a zájmu rodičů. Když v prvním ročníku na univerzitě potkává energickou a ambiciózní Julii Padavanovou, rozzáří se mu celý svět. S Julií do jeho života vstupuje i její rodina, především tři mladší sestry: Julii nejbližší Sylvie, snílek a knihomolka, a dvojčata, bohémská výtvarnice Cecelie a laskavá pečovatelka Emeline.

Do osudu všech zúčastněných však zasáhnou životní komplikace, které způsobí katastrofální rodinný rozkol…

Rodinná sága v mnohém navazuje na klasiku Malé ženy. Příběh o čtyřech sestrách, do jejichž kruhu proniká osamělý cizinec, získal titul kniha roku 2023 podle The New York Times a chystá se jeho adaptace pro Netflix.

Zdroj: se svolením nakladatelství Cosmopolis

Robert Bryndza: Anděl smrti

Cosmopolis

Když najde detektiv šéfinspektor Erika Fosterová vysoce postaveného politika Nevilla Lomase nahého, svázaného a mrtvého ve vlastní posteli, vedení Metropolitní policie rychle rozhodne, že jeho smrt není potřeba vyšetřovat. Případ je odložen. Ovšem jen do chvíle, kdy je nalezena mrtvá i nadějná fotbalová hvězda. Erika a její tým navíc s těmito vraždami spojí i smrt známého režiséra.

Policie už nemůže ignorovat to, co je očividné: v Londýně řádí sériový vrah, který si chce vyřídit účty. Čas do jeho dalšího útoku se krátí a je na Erice, aby rozpletla síť důkazů a odhalila všechny tváře zla…

Robert Bryndza se vrací s dalším případem Eriky Fosterové a jejího týmu, který vychází i jako audiokniha v podání Martina Stránského.

Zdroj: se svolením nakladatelství Práh

Anthony Delon: Má rodina, můj příběh

Práh

„Mohl jsem tak snadno dojít k závěru, že mě můj otec nemá rád, a tím ho nechat zničit část mého já. Ale pochopil jsem, že si mě přál víc než cokoli na světě a že mě miloval s bezmezným, pro mládí tolik charakteristickým zápalem.“ Herec Anthony Delon, syn filmového idola a svobodomyslné herečky, odhaluje, jaká byla jeho rodina za zavřenými dveřmi a mimo kamery. Dojemně vypráví o svém dětství, mládí i nemoci matky, které zůstával nablízku až do jejího posledního dne. Otázky, které si klade, jsou univerzální. Jak neopakovat stejný rodinný vzorec, prokletí předávané z generace na generaci, v němž byla obětována láska. A jak se konečně stát mužem s pevným a sebevědomým postavením v životě.

Zdroj: se svolením nakladatelství Brána

Marek Wollner: Reportér na odstřel

Brána

Kde končí svoboda slova, co je pravda a lež, jak se dá neúspěšné pátrání obrátit v cenzuru a pomluva v ničivou zbraň? Šéfa nejznámějšího televizního investigativního pořadu, kterého roky nemohli zničit politici, nakonec za pár dnů zničí kolegyně. Všechno, co jste chtěli vědět o zákulisí boje o politický vliv v televizi, ale báli jste se zeptat.

Významný český novinář a tvář pořadu Reportéři ČT Marek Wollner zažil po několika desetiletích uznání tvrdý pád na dno. Poté, co policie zjistila, že nespáchal trestný čin ani přestupek, přichází s autobiografickým románem Reportér na odstřel, který se nevyhýbá ničemu.

Zdroj: se svolením nakladatelství Vyšehrad

Jiří Březina: Labuť a lovec

Vyšehrad

Tam, kde se dnes leskne hladina Lipna a zvedají se šumavské kopce, se před tisíci lety rozprostíralo území mezolitických lovců. Jeden z posledních ostrůvků původního lidského způsobu života ale musel dříve nebo později čelit nově příchozí civilizaci zemědělců a pastevců. Na pozadí mýtu o labutí panně, který patří k nejstarším lidským vyprávěním, se rozvíjí první opakování příběhu Evropy: s jeho migrací lidí a kultur, válkami, odchodem starého a příchodem nového, krví, násilím i se záblesky naděje… Mytologií prostoupený příběh z dob mezolitu od oceňovaného autora vydal Vyšehrad.

Zdroj: se svolením nakladatelství Bílá vrána

Karin Lednická: Šikmý kostel 3

Bílá vrána

Ve třetím pokračování svého bestselleru autorka věnuje pozornost dlouhé řadě závažných společenských témat, i tentokrát pevně provázaných se specifiky Karvinska. S empatií a důrazem na osud jednotlivce se zabývá poválečným uspořádáním poměrů, kdy se tlak na zvyšování těžby stává základním hybatelem veškerých rozhodnutí.

Na pozadí prosazování ideologických a ekonomických záměrů nastupujícího komunistického režimu znovu nabírá dech národnostní nesnášenlivost, opakovaně se projevují důsledky nedávno skončené války, rodiny se rozkližují kvůli rozdílným politickým názorům.

Závěrečný díl Šikmého kostela lze číst nejen jako epický příběh, ale též jako román témat: politických, společenských, obecně lidských. Případně také jako zprávu o pozvolném rozleptávání komunity, do níž vstoupí totalitní režim.

Zdroj: se svolením nakladatelství Kalibr

John Grisham: Soudcův seznam

Kalibr

V mrazivém thrilleru bestsellerového autora se vyšetřovatelka Lacy Stoltzová setkává s tajemnou ženou, která je tak vyděšená, že používá několik pseudonymů. Její otec byl před dvaceti lety zavražděn a ona má podezřelého, jímž je od té doby posedlá. Dotyčný muž je prohnaný, trpělivý a vždy o krok napřed. A jeho obětí je pravděpodobně mnohem víc. Je nejprohnanější ze všech sériových vrahů. Zná kriminalistiku, policejní postupy a především: zná zákony. Má seznam se jmény svých obětí a cílů, všech lidí, kteří měli tu smůlu, že mu zkřížili cestu a nějak mu ublížili. Jak ho ale může Lacy pronásledovat, aniž by se stala další položkou na jeho seznamu?

Zdroj: se svolením nakladatelství Metafora

Yrsa Sigurðardóttir: Hrob

Metafora

Skupinka bývalých spolubydlících z vysokoškolské koleje míří na Vestmanské ostrovy – největrnější místo Evropy, aby se naposledy rozloučila se zesnulou kamarádkou. Ačkoliv se všichni z party snažili z hlavy vytěsnit důsledky jedné dávné bujaré oslavy, malé vulkanické souostroví jejich vzpomínky na osudnou noc spát nenechá a vytahuje jednotlivé útržky jako nitky z rozpárané látky. Události rozdmýchá nález dvou mrtvých těl na kamenité pláži nedaleko nově zrekonstruovaného domku strážce majáku.

Policie na místo vysílá Idunn, Týra a Karó, aby se ujali vyšetřování, v němž zdánlivě nic nedává smysl. A drsný vítr, který zastavil letecký provoz, neustává…

Fenomenální islandská autorka Yrsa Sigurðardóttir pokračuje ve své nejnovější sérii Černý led.

Zdroj: se svolením nakladatelství Argo a Dokořán

Jaroslav Petr: Desatero pohybů

Argo/Dokořán

Vážky létají přes oceán z Indie do Mosambiku, i když jejich tělo disponuje zásobou energie jenom na čtyři hodiny letu. Vorvaňovci při potápění do tříkilometrových hloubek stráví pod hladinou skoro čtyři hodiny. Z toho, co o jejich organismu víme, ale vyplývá, že by jim už po hodině ponoru mělo hrozit utonutí. Had bojga šplhá po hladkých sloupech díky tomu, že na sobě uváže uzel. Pavouci křižáčci používají svou síť jako prak a nechávají se z ní vystřelit na kořist. Drobným roztočům slouží k dopravě na květy vybraných druhů rostlin jako živý taxík kolibříci.

Ve volném pokračování bestselleru Desatero smyslů biolog a popularizátor vědy Jaroslav Petr zblízka ukazuje nejrozmanitější způsoby pohybu živočichů i extrémní výkony, kterých jsou tvorové schopni.

Zdroj: se svolením nakladatelství Jota

Christina Laurenová: Zůstane to mezi námi

Jota

Romance od autorek bestsellerové série Božský… Carey a James pracují pro známou guru dvojici z odvětví interiérového designu. Trippovi jsou miláčci Ameriky – mají vlastní TV show a nově také knihu, se kterou vyrážejí na turné. Ovšem má to jeden háček: na první pohled dokonalý pár se ve skutečnosti nemůže vystát. Carey a James, kteří si sami nepadli do oka, postupně přicházejí na to, že když nebudou pracovat proti sobě, ale naopak spojí síly, dají šanci nejen své práci, ale hlavně sami sobě vytvořit spolu něco nevšedního… V lásce a práci je totiž povoleno vše.

Zdroj: se svolením nakladatelství Cosmopolis

Holly Jacksonová: Jen pět přežije

Cosmopolis

Red Kennyová vyrazila o jarňácích s partou kamarádů na road trip. Jen ona, její nejlepší kámoška se svým starším bratrem, jeho dokonalá holka, kamarád ze školy a kluk, se kterým by Red nejradši více než jen kamarádila. Jenže se jim v noci uprostřed ničeho porouchá obytňák a oni záhy zjistí, že v pustině nejsou sami. Někde tam ve tmě se totiž ukrývá odstřelovač. Nejde ale o žádného náhodného pomatence tenhle chlap jde najisto - a jeho cílem je jeden z nich. Do úsvitu zbývá osm hodin. Do té doby musí šestice uprchnout, nebo odhalit, kdo z nich skrývá děsivé tajemství, pro které je muž tam venku ochoten je všechny do jednoho postřílet.

Zdroj: se svolením nakladatelství Galén

Michal Bystrov: Pekelnej pes má na mě vztek

Galén

Michal Bystrov se muzikou ve spojení s poezií a historií zabývá dlouhodobě. Svým variacím na texty starých afroamerických bluesmanů dal podobu netradiční básnické sbírky, ve které se volně inspiroval stylem i obsahem více než tří set legendárních nahrávek.

Verše plné humoru, tmy a rozpustilé hudebnosti ho oklikou dovedly k samé podstatě těch dávných příběhů. Tím, že se držel vlastní poetiky, přiblížil se duchu předválečného blues víc, než kdyby se pokoušel o věrnou kopii.

„Blues je všechno, co tě trápí, blues je zima, led a mráz. Blues je nepopsanej papír, blues je nečas, blues je čas,“ tvrdí autor knihy.

Zdroj: se svolením nakladatelství Fragment

Eva Obůrková: Hravý průvodce Brnem

Fragment

Průvodce je určen zejména rodinám s dětmi, a proto obsahuje méně letopočtů a suché historie, ovšem o to více zajímavostí, pro děti pověsti, úkoly a kvízové otázky. Uvítají ho však nejen rodiče a jejich ratolesti, ale i školy, školní družiny či zájmové organizace. Čtenáři díky němu získají ucelený přehled o dané lokalitě, stavbách, historii.

Je plný informací, příběhů, tipů na výlet – stovky míst v devatenácti vycházkách. Zavítáte na Petrov, do Starého Brna, na Špilberk, do Mariánského údolí, Kamenný vrch i do tajuplného brněnského podzemí.

Rodiče ani učitelé nemusejí vymýšlet složitě trasy a shánět si k nim informace. Autorka knihy už vše vymyslela za ně.

Zdroj: Youtube

Zdroj: se svolením nakladatelství Prostor

Verena Kesslerová: Eva

Prostor

Román z pera německé spisovatelky se věnuje aktuální a pro mladé čím dál palčivější otázce, zda je nutné a vlastně i dobré mít děti, zejména s ohledem na budoucnost v čase klimatických změn. Hlavní hrdinka Eva Lohausová veřejně razí názor, že porodnost by se měla v zájmu udržitelnosti omezit. Názory této svobodné učitelky budí mnoho emocí, včetně nenávistných reakcí na sociálních sítích. Zájem o Evu totiž živí i různá média.

Jednou z novinářek, která se o ni zajímá, je Sina. Ta s partnerem dlouhodobě usiluje o dítě. Poté, co Sina Evu v kontroverzním interview označí za pokrytce, rozpoutá se ve společnosti peklo. Mezi mnohými, koho rozhovor zasáhne, je též Sinina sestra Mona. Matka tří dětí, žijící v neustálých obavách, že nezvládne výchovu a nedá svým dětem do života to, co by měla.

Čtyřlístek žen doplňuje svobodná matka, oddaná svému jedinému dítěti, o něž bohužel kvůli nemoci přišla.

Zdroj: se svolením nakladatelství Práh

Frans de Waal: Odlišní

Práh

Knihou Odlišní světoznámý odborník na primáty Frans de Waal přispívá k dlouhotrvající debatě o vlivu přírody a výchovy. Vychází z desítek let pozorování a studia lidského i zvířecího chování a přináší ohromující poznatky o tom, jakou roli zde hraje biologické pohlaví a jakou gender. Autor nevynechává ani sexuální orientaci, genderovou identitu a ukazuje, že ani ve světě primátů se všichni nevejdou do tradičních genderových binárních škatulek. Tato kniha rozdíly nepopírá, naopak přináší důkazy, že ve společnosti je místo pro každého.

De Waalova předchozí kniha Mámino poslední objetí (vydal Práh, 2020) se stala vítězným titulem Amazon Best Books of 2019 v kategorii Věda.