Osamu Okamura, David Böhm & Jiří Franta: Město pro každého

Město je fascinující lidský vynález, který se stal domovem pro většinu obyvatel naší planety. Jak ale pochopit něco tak složitého a přitom křehkého, jako je město? Manuál urbanisty začátečníka od slovutného architekta a urbanisty Osamu Okamury přiblíží, jak tato velká lidská mraveniště fungují, jaké nám poskytují příležitosti, ale hlavně s jakými problémy se dnes potýkají.

Městské plánování je strategická hra, ve které se každý den učíme, jak žít a respektovat se na společném půdorysu. Pochopení města je důležité, protože jde o budoucnost nás všech! Okamura spolu s výtvarníky Davidem Böhmem a Jiřím Frantou pro tuto knihu vytvořili obrovský model papírového města. Unikátní detaily všedního života pak zachytili v ilustracích a na barevných fotografiích. (Labyrint, 2021)

Frank Miller: Xerxés: Pád domu Dareiova a vzestup Alexandrův
Knižní tipy Deníku: Další výlet do Irska či do antického Řecka

Vladimír Birgus, Pavel Scheufler: Česká fotografie v datech

Kniha Česká fotografie v datech 1839–2019 je dosud nejrozsáhlejší chronologií významných událostí české fotografické scény za 180 let od vyhlášení vynálezu daguerrotypie až do současnosti.

Zahrnuje informace o důležitých autorských i skupinových výstavách, o vzniku a zániku fotografických spolků, odborných časopisů, galerií nebo škol, o vydání významných publikací, o životních datech předních fotografických osobností, a také informace o německých či rakouských fotografech, kteří působili v českých zemích. Obsahuje téměř tři sta fotografií a obsáhlý seznam literatury o české fotografii. (Grada, 2021)

Mike Mignola: Baltimore 8

Osmým svazkem se definitivně uzavřela pouť lorda Baltimora, neúnavného upírobijce, jehož před pronásledováním krvežíznivých netvorů nezastavila… ani vlastní smrt. Původně prozaický příběh, který Mike Mignola s Christopherem Goldenem vydali v beletristické podobě roku 2007, se v komiksové adaptaci dočkal i rozšíření děje nad rámec románu. Zatímco v próze končí vyprávění ve chvíli, kdy Baltimore zabije upíra Haiga, v komiksu musí vykonat ještě jednu maličkost – zachránit lidstvo před blížícím se Rudým králem.

Knižní tipy Deníku: Vzpomínky šedivé rockerky a Morgensternův šibeniční humor

Na začátku finálního svazku se ovšem zdá, že to bude takřka nesplnitelný úkol. Rudý král stihl rozšířit svůj vliv téměř po celé Evropě, zatímco Baltimore je nezvěstný, a čím dál více lidí začíná věřit, že zmizel nadobro. (Comics Centrum, 2021, překlad Alexandra Niklíčková)

Michaela Klevisová: Drak spí

Dvojnásobná držitelka Ceny Jiřího Marka za nejlepší detektivní knihu vrací na scénu postavu kriminalisty Josefa Bergmana. Michaela Klevisová čtenáře v sedmém románu s oblíbeným hrdinou zavede do jižních Čech na místa, která jsou jen zdánlivě poklidná. Pod povrhem totiž číhá nebezpečí, které není radno probouzet… V zapadlé jihočeské vesničce se před čtrnácti lety odehrálo něco, o čem Eliščina matka už nikdy nechtěla mluvit.

Dospělá Eliška se teď vrací, aby dávné události pochopila. Po jejím příjezdu však zmizí mladá žena a další je zavražděna. Spojitost zločinu se starým nevyřešeným případem nakonec přivede na scénu Josefa Bergmana. Pražský kriminalista během pátrání po vrahovi zjišťuje, že místní před ním tají temnou minulost i vlastní skříně plné kostlivců. (Motto, 2020)

Nedokončená vražda
Knižní tipy Deníku: Nedokončená vražda, stylový komiks i úvahy o životě

Laurent Binet: Civilizace

Román Civilizace stojí na této hypotéze: Atahualpa, vládce Incké říše, se vylodí v Evropě Karla V. Habsburského. Jak to zde vypadá? Španělská inkvizice, Lutherovy reformy, rodící se kapitalismus. Zázračný vynález knihtisku, díky němuž promlouvá papír. Monarchie, vyčerpané nekonečnými válkami a bez ustání ohrožované Turky. Moře sužovaná piráty. Kontinent drcený náboženskými a dynastickými sváry.

Ale především týraný, vyhladovělý, bouřící se lid, toledští Židé, granadští Mauři, němečtí rolníci: možní spojenci. Z Cuzca do Cách a hlavně až do bitvy u Lepanta – to je trasa vyprávění o převráceném chodu dějin, o ovládnutí světa, k němuž vlastně mohlo dojít. Navíc jméno autora Laurenta Bineta dává tušit, že půjde o skutečně velkolepé čtení. (Argo, 2021, překlad Michala Marková)