Předchozí
1 z 15
Další

Zdroj: se svolením Jota

Matthew Quirk: Noční agent (Jota)

Peter Sutherland pracuje u FBI a jako syn zkompromitovaného agenta před sebou nemá zářné vyhlídky na kariérní postup. O to víc ho překvapí, když mu personální ředitelka Bílého domu nabídne místo v jednom z nejutajovanějších oddělení, kde má během nočních směn čekat na volání na nouzovou linku… Měsíce ubíhají a Petera služba u mlčícího telefonu unavuje. Jednou mu však zavolá vyděšená dívka, která mu oznámí, že jí právě zabili strýce a tetu a že číslo na nouzovou linku dostala od svých příbuzných, od kterých má vyřídit, že Orel měl pravdu. Peter se postupně ocitá uprostřed vyšetřování spiknutí ohrožujícího samotnou podstatu americké demokracie.

Podle knihy byl natočen seriál Noční agent, který se stal nejsledovanější premiérou Netflixu v roce 2023 a také třetí nejsledovanější premiérou v historii této platformy.

Zdroj: se svolením Odeon

Markéta Pilátová: Arnoštova cesta (Odeon)

Arnošt Lustig byl jedním z nejvýznamnějších světových spisovatelů, kteří se ve svých dílech věnovali holokaustu. Román v obrazech Markéty Pilátové představuje hlavní momenty jeho života. Mohou to být obrazy zásadní jak pro něj, tak pro jeho dceru Evu a syna Josefa. Kniha je koncipována jako jejich dialog o cestě životem. Děti i Arnošt na ní stárnou a zjišťují o sobě nejrůznější věci – a tím se k sobě také přibližují. Zjišťují, kdo opravdu jsou a kým jsou pro sebe navzájem.

Knihu, která vznikla ve spolupráci s nadačním fondem Arnošta Lustiga, doprovázejí obrazové koláže Elišky Podzimkové.

Zdroj: se svolením Metafora

Louisa Treger: Šílená (Metafora)

Píše se rok 1887. Třiadvacetiletá Nellie Blyová se vydává do New Yorku, odhodlána prosadit se tu za každou cenu jako seriózní novinářka. V žádných novinách ale o ženu-reportérku nestojí. Nellie v zoufalství vymyslí pro přední plátek The World neodolatelnou nabídku: pravdivou reportáž z ženského blázince na Blackwellově ostrově, kam se chce dostat tak, že bude předstírat šílenství. Jenom tak může zjistit, nakolik jsou pravdivé řeči o tamních nelidských podmínkách. Když se však za mladou novinářkou v utajení dveře blázince zavřou, ocitne se na místě plném hrůz, kde vládne krutost, jakou si vůbec nedokázala představit. Do blázince přišla dobrovolně – ale dokáže se z něj vůbec někdy dostat ven?

Zdroj: se svolením Motto

Tereza Bartošová: Dceřina kletba (Motto)

Poručík Tomáš Vyskočil má velký problém. Ten problém je blonďatý, rafinovaný a odhodlaný pořádně mu zavařit. Zatímco se Tomášovo manželství ocitá v ohrožení, je uprostřed Příbrami nalezen těžce podchlazený opilec, který po pár hodinách v nemocnici umírá. Taková smrt by kriminálku mohla nechat v klidu, kdyby se ovšem dotyčný nedávno nezmínil, že mu někdo usiluje o život. A tak se Tomáš s kolegou Honzou Richterem pouštějí do vyšetřování zločinu, po jehož vyřešení nikdo netouží. Detektivka od autorky hitu Vodník vychází i jako e-kniha a audiokniha.

Zdroj: se svolením 65. pole

Radek Diestler: Dekáda naplno (65. pole)

Protržená hráz, opojení svobodou. Naplněná Lucerna, kde náhle nevystupovali jen konformní hudebníci, ale Krásné nové stroje, Psí vojáci anebo Už jsme doma. První půjčovny CD, první privátní rádia a televizní stanice, rozmach hudebních klubů a časopisů, novopečené gramofirmy. Klasici i novicové světového rocku, popu, jazzu, etnické i taneční hudby si u nás podávali dveře…

Kniha hudebního historika Radka Diestlera je výjimečným svědectvím o živelné proměně české hudební scény 90. let 20. století. S erudicí, nadhledem a vtipem líčí, co tato devadesátková tsunami udělala s vnímáním a přijímáním hudby u nás.

Zdroj: se svolením Ikar

Boyd a Beth Morrisonovi: Země bezpráví (Ikar)

Canterbury, rok 1351. Zemi zpustošil mor a ničí ji válka. Mnohé vesnice zůstaly vylidněné a nikde není bezpečno. V takových temných časech je rozumné se držet stranou. Mladý rytíř Gerard Fox si ale nemůže dovolit být rozumný. Jeho bratr zahynul v bitvě, otce zabil mor, rodině byl odebrán veškerý majetek a Gerard se ocitl v nemilosti církve. Exkomunikaci může zrušit jedině papež, rytíř ale potřebuje svědectví jediného muže, který o událostech něco ví… První díl historické dobrodružné série ze 14. století.

Zdroj: se svolením Grada

Josef Kalina: Dlouhá, křivolaká cesta (Grada)

Kniha vzpomínek, veselých i napínavých historek a zároveň kronika nejtěžšího závodu Rally Dakar od slavného navigátora Josefa Kaliny vychází už ve třetím upraveném vydání, včetně vyprávění o jeho poslední cestě v roce 2023. Autor detailně popisuje českou účast od samotných těžkých začátků, kdy se celý den závodilo, často beze spánku a odpočinku jelo i v noci několik dní za sebou. Kdy se opravy „dělaly za jízdy“, navigovalo bez GPS a palivo se shánělo na nejpodivnějších místech. Podrobně rozebírá dění jednotlivých ročníků, včetně úspěchů s Karlem Lopraisem. Líčí také okolnosti, které vedly k postupnému přesunu závodu směrem na západní pobřeží Afriky, následně do Jižní Ameriky, a nakonec do Saúdské Arábie.

Zdroj: se svolením Moba

Tom Hillenbrand: Karmínové zlato (Moba)

Pokračování oblíbených detektivních případů s kulinární zápletkou v hlavní roli s lucemburským kuchařem Xavierem Kiefferem přináší další případ s názvem Karmínové zlato. Od té doby, co chodí s nejslavnější gastrokritičkou Francie, dostává pozvánky na nejexkluzivnější večírky. Jenže nóbl diner u pařížského starosty skončí už po předkrmu: Rjúnosuke Mifune, proslulý specialista na suši, záhadně umírá a diagnóza zní jasně: otrava rybou. Jenže Kieffer o výsledcích vyšetřování pochybuje, obzvláště když se objeví několik podstatných nesrovnalostí. Možná jsou některé ryby skutečně nad zlato a mají větší cenu než lidský život.

Zdroj: se svolením Ikar

Sara Ackermanová: Tajemství luštitelky kódů (Ikar)

Isabel se po Pearl Harboru zabývá rozkrýváním japonských kódů. Po převelení na Havaj, kde zahynul její bratr, se seznámí s jeho přítelem Matteem a oba se neubrání vzájemné přitažlivosti. Jejich osudy se však později rozcházejí. Navíc Isabel přichází o kamarádku Glorii, jež se nevrátí z výletu s přítelem Dickiem – on tvrdí, že se utopila… V červenci 1965 se na Havaji otevírá moderní rezort. Mezi VIP hosty je známý fotograf Matteo, zpěvačka Joni Diaz a mladičká novinářka Lu. Sblíží se s Matteem a Joni, ta však náhle zmizí. Při pátrání je objevena stará kostra a zjistí se, že jde o Glorii, jež byla stejně jako Joni zavražděna. Který z hostů je vrahem obou dívek? Román plný romantiky a napětí v kulisách ostrova Oahu.

Zdroj: se svolením Rosier

Jan David: Mrzneme napříč Vltavou (Rosier)

Novinář Jan David se přihlásil do I. plaveckého klubu otužilců Praha, aby se vydal po stopách legendárního českého otužilce Alfréda Nikodéma. Současně s ponorem do studené Vltavy se vypravil na místa spjatá s borcovým životem, za jeho potomky i současnými následovníky. Prošel stovky dobových článků z novin, rozhovory, Nikodémovy fotografie a poznámky. Přičemž stále plaval, mrznul a hřál se u kamen. Nakonec zjistil, že plavání v chladné vodě mu pomáhá být bdělý a živý. Z jeho pátrání a osobní zkušenosti vznikla kniha s unikátními dobovými fotografiemi, která čtenáře vtahuje do počátků stoleté historie českého otužování i mezi současné zimní plavce.

Zdroj: se svolením Dybbuk

Pavel Brycz: Nomádská víra (Dybbuk)

Kontakt s lidmi, kteří už odešli a jsou na druhé straně – to je téma, které spojuje tři novely v jedné knize. V první novele v sobě reklamní textař objeví dar komunikace se zásvětím, s jehož pomocí pomáhá pozůstalým spojit se s dětmi, o které přišli. Jeho nadání však nutně vede k emočnímu vyčerpání a neblahému konci… Druhá novela je příběhem uneseného pracovníka farmaceutického průmyslu, který musí jako příslovečná vrba naslouchat psychopatickému gangsterovi, jenž byl v dětství slabým a zneužívaným chlapcem. Ve třetí, nejrozsáhlejší novele pomáhá přítel duši mrtvé miss, kterou zabil žárlivý manžel, pomstít ještě horší násilí z doby dospívání…

Humor, melancholické polohy, napětí i trefné postřehy ze života najdete v magickém realismu nejnovější knížky Pavla Brycze, který si vás získá svou fantazií i vypravěčským mistrovstvím.

Zdroj: se svolením Eturnity

Eva Turnová: V zimě se u nás netopýr (Eturnity)

Kniha povídek Evy Turnové V zimě se u nás netopýr volně navazuje na deset knih sloupků, které vyšly pod názvem Turnový háj. Kniha je částečně autobiografická, témata, která se v ní objevují, jsou zážitky spojené s působením v kapele, ponorem do partnerských vztahů, výlety do širších stavů vědomí, nebo třeba bojem s každodenními titěrnostmi. K příběhům, které doprovázejí vlastní ilustrace autorky, například spisovatel Jaroslav Rudiš poznamenal: „Člověk se směje a zároveň ho trochu mrazí. Tohle by fakt člověk nechtěl zažít. Nebo chtěl. Jen na to nemá koule…“

Zdroj: se svolením Moba

Hana Marie Körnerová: Pán hor I (Moba)

Spisovatelku Hanu Marii Körnerovou proslavily zejména romány Heřmánkové údolí a Hlas kukačky či pětidílná historická sága: Kočár do neznáma, Třetí přístav, Druhý břeh, Dlouhá cesta a Císařská vyhlídka. Její Pán hor se odehrává na pozadí bouřlivých událostí Francie 18. století a vypráví příběh mladé Christiny a divokého Edmonda – černé ovce rodiny de Braie. Pro dívčina otce je Edmond ztělesněním všeho zla a je ochoten udělat cokoli, aby před ním svou dceru ochránil. Netuší však, s jak odhodlaným protivníkem bojuje. Edmonda nezastaví ani cesty zasypané sněhem, které odříznou jeho hrad od okolního světa, ani klášterní zdi nebo najatí zabijáci. Spletité rodinné vztahy zkomplikuje i politická situace. Po pádu Bastily je starý svět v troskách a všichni se musí buď přizpůsobit, nebo utéct.

Zdroj: se svolením Kniha Zlín

Karin Smirnoff: Můj bratr (Kniha Zlín)

Psychologické drama je napsané jedinečným syrovým stylem se špetkou černého humoru a bez nadbytečných slov. Autorčina schopnost vyprávět příběh bez interpunkce dodává ději intenzitu a poutavost, zatímco seversky lakonický jazyk umí tnout do živého. Vyprávění bez interpunkce, ignorující i pravidla psaní velkých písmen u jmen a názvů (opravdu nejde o nekvalitní práci korektora!) plyne jako dravá řeka, mrazí u srdce a probouzí ve čtenáři úzkost, děs i naději zároveň. Švédská autorka Karin Smirnoff nabízí nevšední pohled na život na odlehlém severu a problémy pečovatelských služeb, otevírá témata rodinného traumatu, tajemství, odpuštění, násilí, ale i lásky.

Zdroj: se svolením Mladá Fronta

Rachel Renée Rusellová: Deník mimoňky 6 – Příběhy nešťastný lásky (Mladá fronta)

Školní valentýnský ples je takřka za rohem a Nikki by na tuto nejdůležitější událost roku hrozně ráda vyrazila se svým idolem Brandonem. Jenže co když ji odmítne? A to ještě zdaleka není ten nejhorší možný scénář, protože… co když tam Brandon ve skutečnosti touží jít s MacKenzie?! Láska je zkrátka příšerně složitá a vypadá to, že i největší mimoňka ve škole možná zhyne na zlomené srdce. Dočká se Nikki nakonec svého pohádkového happy endu?