Předchozí
1 z 14
Další

Zdroj: se svolením Knižního klubu

Martin Sichinger: Zítra přijde Olah (Knižní klub)

Bylo nás pět za časů normalizace – tak by se dal charakterizovat tragikomický román ze šumavského pohraničí, líčený očima Michala Zídka, žáka 7. C vimperské Základní školy československo-sovětského přátelství. On a jeho spolužáci prožívají svá chlapecká dobrodružství, hrají si na indiány, užívají si školních radostí a starostí. Zdobí budovatelské nástěnky, běhají při branném cvičení v plynových maskách…

A tváří v tvář zákeřným praktikám soudruhů učitelů, lampasáků, šikanujících osmáků, drsných dívek i nečekané tragické smrti jednoho z kamarádů vstupují ze světa dětských her do prostoru dospělosti, v němž musí vůči tlaku komunistické ideologie projevit skutečnou odvahu a hrdinství. Jednoho dne do jejich třídy přibude nový mlčenlivý romský spolužák Martin Olah a svérázným způsobem si získá úctu ostatních.

Vítězný román 28. ročníku Literární ceny Knižního klubu věrohodně líčí, jaké bylo dospívání v 80. letech na malém městě.

Zdroj: se svolením Garamondu

Hila Blumová: Jak milovat svoji dceru (Garamond)

Tisíce mil od domova stojí v tmavé ulici žena a oknem pozoruje dvě malé holčičky, své vnučky, které nikdy nepotkala, dcery její dcery, kterou léta neviděla. V centru tohoto fascinujícího příběhu stojí matčina snaha porozumět tomu, jak se vztah, který začal něžným poutem matky a jediné dcery, mohl natolik odcizit. Proplétá se v čase vpřed a zase zpět, odhaluje vzpomínky a dávno zakopané pocity, sleduje nekonečné rodičovské snažení, jehož každý detail je tak všední a zdánlivě vlídný, a snaží se pochopit, co vlastně ve výsledku podkopalo to, čeho si nejvíce cenila.

Hila Blumová s vynikající psychologickou přesností sleduje zdánlivě bezvýznamné přešlapy a podvody rodinného života, kde lze snadno překročit hranici mezi milujícím ochráncem a vlastnictvím toho druhého, aniž bychom si toho všimli. Jakou škodu může napáchat slepota lásky?

Zdroj: se svolením Listen

Daniela Fischerová: Fialky, tajemství a jiné povídky (Listen)

Tajné milenky i utajené děti, výstřední géniové, tragické omyly, vražedné fantazie, nejpodivnější podoby lásky a nečekané okamžiky, které nás navždy promění… Daniela Fischerová dospěla ve svých textech k obdivuhodné úspornosti a na nejmenší ploše vypráví o neobyčejných osudech svých postav, často i o svém vlastním. Její jazyk je brilantní, ironický i poetický, příběhy jsou občas zvláštní, ale nikdy banální. Ty nejlepší z nich mapují krajinu života mezi všedností a šokující nevšedností, krajinu mezi smíchem a slzami. Kniha obsahuje bezmála padesát povídek zkušené autorky.

Zdroj: se svolením Mladé fronty

Martina Viktorie Kopecká: Zpověď farářky (Mladá fronta)

Faráři i farářky jsou neustále připraveni naslouchat ostatním. Co se ale děje v jejich duši? Martina Viktorie Kopecká dává v nebývale otevřené zpovědi nahlédnout do svého vnitřního světa. Co si myslí o celibátu a založení rodiny? Jak vnímá vážné nemoci a odcházení svých farníků? Je ze služby někdy unavená? A jaké podoby může mít duchovní praxe v době zaměřené na výkon a hmotné statky?

Sbírku nadčasových úvah doplňují rozhovory, v nichž nejznámější česká farářka vůbec poprvé promlouvá i o nečekaných tématech.

Zdroj: se svolením Metafory

Yrsa Sigurðardóttir: Není úniku (Metafora)

Policejní vyšetřovatel Týr se po letech vrací ze Švédska na rodný Island, protože v přelomové životní situaci touží po novém začátku. Záhy po nástupu do kriminalistického týmu v Reykjavíku se musí zapojit do pátrání po pachateli zločinu, jaký si v poklidné ostrovní zemi nedovedl představit ani v nejhorších snech – brutální čtyřnásobné vraždy. Jeho spánek však nakonec budou narušovat ještě hrozivější noční můry než obraz vyhaslých očí čtyř nevinných obětí.

První díl nové série Černý led od úspěšné autorky kriminálních románů.

Zdroj: se svolením Moby

Štěpán Javůrek: Sudetský dům II (Moba)

Pokračování Sudetského domu se odehrává od září 1947 do května 1950. V podhorské vesnici Skláře se po válce zabydlují české rodiny. Mezi nově příchozími je i rodina mladé dívky Jarmily Lukešové. Matka jí zemřela za války, a tak se musí postarat o dva malé bratry, ale také o otce, který rodinné úspory prohrává v kartách. Jarmila se v novém domově zamiluje do Františka Smolíka, ten však její city neopětuje. Věří, že se z Německa vrátí jeho milovaná Paula. Stále více se také dostává do sporu s místními komunisty.

Komunisté předepisují Smolíkovým pro jejich hospodářství nesplnitelné dodávky, navíc se mluví o plánované kolektivizaci. Jarmila je v těch těžkých časech jediná, kdo při Františkovi pevně stojí. Ten tak poznává, jak statečná žena to je. Dokonce se zdá, že by společný život s ní mohl být útěchou před tím, co se chystá. Ale žádné štěstí netrvá věčně, zvlášť když kolem krouží všemocná strana a její tajná policie.

„Třetí díl Sudetského domu vyjde v příštím roce a bude definitivně poslední, uzavře příběh vesnice a jejích obyvatel,“ uvedl autor.

Zdroj: se svolením Práhu

Walter Isaacson: Elon Musk (Práh)

Ve škole v Jižní Africe Elona Muska často šikanovali. Jednou jej skupinka grázlů shodila ze schodů, a pak do něj kopali tak dlouho, až měl hlavu nateklou jako balón. Strávil týden v nemocnici. Všechny fyzické jizvy však vybledly vedle těch emočních, které mu způsobil otec, násilník, inženýr a charismatický fantasta. Když se Elon po tom výprasku vrátil z nemocnice domů, otec mu vynadal. Otcovo chování mělo na Muska trvalý vliv. Vyrostl v tvrdého, ale přitom křehkého muže s duší dítěte a nesmírně vysokou tolerancí rizika, zálibě v dramatu, epickým pocitem poslání a maniakální urputností, která bývá bezohledná a občas dokonce destruktivní…

Příběh nejkontroverznějšího a nejpozoruhodnějšího inovátora současnosti, vizionáře, jenž se nezdráhá porušovat pravidla, aby dovedl svět do éry elektromobilů, soukromého vesmírného výzkumu a umělé inteligence.

Zdroj: se svolením XYZ

Aleksander Kaczorowski: Hrabal – Sladká apokalypsa (XYZ)

Kniha není zjednodušenou biografií, život Bohumila Hrabala líčí přehledně a věnuje se jeho literárním dílům. Pojímá je v dějinném a kulturním kontextu a zaměřuje se novátorsky i na Hrabalův vliv na polskou literaturu a kulturu. Bohumil Hrabal je ve Sladké apokalypse představen jako člověk z masa a kostí. Jako uznávaný a obdivovaný autor, který je však stíhán pochybnostmi, a vede osobitý způsob života.

Aleksander Kaczorowski tak čtenářům předkládá jeho obraz nejednoznačně, živě a leckdy velmi zblízka. Zároveň poutavým a čtivým stylem seznamuje čtenáře s historií, interpretuje obsah Hrabalových knih a přidává svůj osobní vhled a zcela nový úhel pohledu.

Čtenář jistě ocení, že se může seznámit i s pozapomenutými Hrabalovými texty a s méně známými etapami jeho života.

Zdroj: se svolením Knihy Zlín

Kristina Ohlssonová: Ledoborec (Kniha Zlín)

Do ospalé přímořské vesničky Hovenäset přišla bílá zima. August Strindberg je šťastnější než kdy dřív: jeho vetešnictví si vede skvěle, a navíc je čerstvě zamilovaný. Během mrazivé lednové noci však jeho idylou otřese požár, který zničí dvě chatky u moře. Jedna patřila Augustovi a druhá místnímu starousedlíkovi Axelovi. Inspektorka Maria Martinssonová se pouští do vyšetřování, které se záhy rozšíří o vraždu. Někdo skrývá smrtící tajemství. A nebezpečí hrozí Augustovi i Marii.

Po románu Bouře se jedná o druhé pokračování detektivní série.

Zdroj: se svolením Prostoru

Mary Karrová: Klub lhářů (Prostor)

Dnes již kultovní dílo americké spisovatelky zařadily The New York Times mezi nejlepší memoáry posledních padesáti let. Autorka v knize láskyplně reflektuje bouřlivý život s rodiči alkoholiky a starší sestrou.

Matka je psychicky labilní umělkyně, která se provdala za dělníka pracujícího u naftových vrtů ve východním Texasu. Prudkými vášněmi ovládá celou rodinu. Nenávidí městečko Leechfield s bigotními a buranskými sousedy, kde rafinerie a chemičky zaplavují okolí zápachem zkažených vajec. I příroda je tu nepřátelská: hadi, všežravé kobylky, tornáda a nemoci připomínají biblické rány. Ropná a bavlníková pole zas představují úmornou dřinu.

Jediným světlým místem je dělnická hospoda, kde chlapi pijí, šťouchají kulečník a vesele lžou.

Karrová je nemilosrdně pravdivá a terapeutický účinek její knihy vyvolal davové reakce zejména čtenářek, kterým pomohla vytáhnout vlastní kostlivce z rodinné skříně.

Zdroj: se svolením Kazda

Aleš Palán: Náčelník (Kazda)

Autor kultovní Knihy o Jizerských horách, Chvály Zadní země nebo Karpatských her Miloslav Nevrlý oslaví 29. října devadesátku. Svým specifickým způsobem psaní, putováním po českých i zahraničních pohořích a láskou k přírodě ovlivnil několik generací. V Liberci, kde strávil většinu života, pomáhal vést skautský oddíl, po zákazu skautingu v roce 1970 organizovaný jako turistický oddíl mládeže. Tady si vysloužil přezdívku Náčelník, kterou Aleš Palán zvolil jako název knižního rozhovoru, jenž s Miloslavem Nevrlým vede.

Náčelník v knize reflektuje svůj osobní a pracovní život i zamyšlení nad obecnějšími tématy. Mimo jiné vypráví o tom, co ho naplňuje, o víře v zázraky, jitřní radosti a životní dychtivosti.

Zdroj: se svolením Moby

Vlastimil Vondruška: Katův odkaz (Moba)

Na královského písaře Jiřího Adama z Dobronína se obrátí jedna ze staroměstských měšťanek a stydlivě přizná, že se její sestra Adelheida před lety provdala za berounského kata. Nedávno její muž zemřel a odkázal jí cosi podivného. Vzápětí Adelheida zmizela a nikdo netuší, kde by mohla být. Tamní rychtář se však odmítl zabývat katovskými záležitostmi.

Jiřímu Adamovi nezbývá, než se vydat se svým pomocníkem bakalářem Petrem do královského města Berouna a tam začít rozmotávat dávný příběh lásky a zrady…

Sedmnáctý svazek edice Letopisy královské komory a sedmnáctý napínavý příběh královského písaře Jiřího Adama z Dobronína.

Zdroj: se svolením Prostoru

Sacha Naspini: Nives, co to povídáš? (Prostor)

Čerstvě ovdovělá toskánská farmářka Nives trpí vysilující samotou a nespavostí, dokud si do domu nepřivede jako společnici, slepici Giacominu. Ženě se uleví, dokonce si připadá šťastnější než po boku zesnulého Antea. Jednoho dne Giacomina sleduje reklamu na pračku, jež ji uvede do hypnózy. Sedí se svým obvyklým dementním výrazem úplně nehybná. Ale kde teď Nives najde další kamarádku s takovou přívětivou povahou? V panice zavolá o radu starému známému veterináři Lorianovi.

Následuje telefonát, který jako by trval celý život, telefonát, jenž se stane románem. Rozhovor Nives a Loriana se přesouvá od slepice do minulosti – k promarněným příležitostem a ztraceným láskám, k odhalením, jež je v pozdním věku těžké strávit, k ranám, které se nikdy nezahojily.

Zdroj: se svolením Fragmentu

Jiří Březina: Noční slunce (Fragment)

Malá Katka zažívá složité období. Zůstala sama s tátou, musela se přestěhovat na venkov a v novém velkém domě je jí smutno. Když se ale z nedalekého lesa začne ozývat zvláštní volání, s překvapením zjistí, že ho obývají tajemná stvoření. Mezi laskavými vílami si brzy najde kamarádky, v lese však bydlí i bytosti zla: hrůzostrašné bludičky, nebezpečný vodník i samotný démon lesa – hejkal.

Odolá Katka nástrahám temné části hvozdu? Nejde si kamarády i mezi dětmi ze vsi a udobří se s tátou? Jiří Březina, renomovaný autor detektivek, tentokrát nabízí dobrodružný příběh pro děti od 9 let.