Předchozí
1 z 7
Další

Hana Wlodarczyková: Božena (Prostor)

BoženaBoženaZdroj: se svolením nakladatelství Prostor

Božena. Tak se jmenuje úspěšná minisérie České televize oceněná Českým lvem za nejlepší televizní film, kterou sledovaly více než tři miliony diváků. A jmenuje se tak rovněž román scenáristky a dramaturgyně Hany Wlodarczykové, jenž vznikl na základě této minisérie. Ve srovnání s filmovou verzí obsahuje další důležité peripetie z Boženina života, jež se do minisérie nedostaly, například jak Němcová přišla k četbě první česky psané knížky a proč se nadchla pro Prahu, co ji inspirovalo k napsaní některých známých děl, jak připravovala svého manžela na vstup do politiky.

V knize stejně jako v minisérii tvoří hlavní linii bouřlivý a složitý vztah inteligentní a svobodomyslné ženy s o patnáct let starším úředníkem Josefem Němcem. Wlodarczyková zbavuje Němcovou nálepky světice a rehabilituje jejího manžela, často považovaného za despotu.

Štěpán Javůrek: Sudetský dům (Moba)

Sudetský důmSudetský důmZdroj: se svolením nakladatelství Moba

Je léto 1945, krátce po válce. Mnohé české rodiny míří do Sudet, aby zde zabraly domy po odcházejících Němcích. Jiří a Marie Smolíkovi, společně se synem Františkem, dorazí s celým svým skromným majetkem do podhorské vsi Glasendorf. Tady úřaduje krutý a cynický národní správce a člen rudé gardy Vojtěch Tomeček. Svým žoviálním a podlézavým způsobem nabízí rodině krásný sudetský dům, který Smolíkovy okamžitě nadchne, má jen jeden nedostatek. Dosud v něm žije původní německá rodina, která čeká na odsun.

Všichni se tak musejí načas naučit žít ve společné domácnosti. Jedni, kteří jsou zde novými pány, ale musejí trpět staré obyvatele domu. A druzí, kteří zde žili celý život, ale teď jsou tu vlastně cizí. A v pozadí toho všeho se objevují staré křivdy a rány, které způsobila válka. Štěpán Javůrek zaujal už předešlými romány Chaloupky a Nebe nad Perninkem.

Nita Prose: Pokojská (Ikar)

PokojskáPokojskáZdroj: se svolením nakladatelství Ikar

Molly je na světě úplně sama. Je zvyklá být při své práci v hotelu Regency Grand neviditelná. Načechrává polštáře, utírá prach a střeží tajemství procházejících hostů. Je jen pokojská – proč by si jí měl někdo všímat? Když však objeví nechvalně proslulého hosta, pana Blacka, mrtvého v jeho posteli, ocitne se náhle ve středu pozornosti. Tohle není nepořádek, který by se dal snadno uklidit.

A jak se Molly snaží zjistit pravdu a poslouchá, co jí našeptávají stěny hotelu Regency Grand, nachází v sobě sílu, o které neměla tušení. Je možná jen pokojská, má ale schopnost vnímat to, co ostatní ne.

„Vynikající a zábavné… nejzajímavější (a nejsympatičtější) hlavní postava za dlouhou dobu,“ řekl o knize Pokojská spisovatel Stephen King.

Mhairi McFarlaneová: Včerejší noci (Cosmopolis)

Včerejší nociVčerejší nociZdroj: se svolením nakladatelství Cosmopolis

Eve, Justin, Susie a Ed se znají už od svých středoškolských let. Nyní, po třicítce, jsou si všichni čtyři stále stejně blízcí a každý čtvrtek se společně scházejí. Eve je stále tajně zamilovaná do Eda. Zní to sice jako scénář hloupého romantického filmu, ale je to pravda.

Možná by se už přes to měla přenést, ale nemůže přestat myslet na to, co mohlo být, kdyby… A ví, že Ed o tom také stále přemýšlí. On je sice zadaný, ona však věří, že jsou si souzeni…

Autorkou románu postaveného na hořkosladkém příběhu ze života současných mladých třicátníků je Mhairi McFarlaneová, rodačka ze Skotska a autorka bestsellerů Sunday Times.

Olivie Blake: Atlasova šestka (Laser)

Atlasova šestkaAtlasova šestkaZdroj: se svolením nakladatelství Laser

Alexandrijská společnost je sdružením správců dávno ztraceného vědění největších civilizací a přední tajný spolek magických akademiků na světě. Ti, kteří si v něm vyslouží místo, získají život plný bohatství, moci a věhlasu, dalece přesahující naše nejdivočejší představy. Při náboru nováčků se novici dozvědí od tajemného Atlase Blakelyho, že mají přesně rok na to, aby se kvalifikovali k zasvěcení. Šest potenciálních kandidátů může mít všechno a vědět všechno. Ale za jakou cenu?

Olivie Blake je pseudonym kalifornské spisovatelky Alexene Farol Follmuth, milovnice a vypravěčky příběhů, z nichž většina obsahuje prvky fantasy.

Jakub Marek: Podzemí slov (Pointa)

Podzemí slovPodzemí slovZdroj: se svolením nakladatelství Pointa

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč se rumu říká zrovna rum? Víte, co to znamená, když vám majitel e-shopu řekne, že právě ponížil ležáky?

Podzemí slov je knížka, v níž můžete prostřednictvím krátkých kapitol nahlédnout pod povrch češtiny. Objevíte taje denně používaných slov a možná v tom všem najdete i paralely s životem jako takovým. Kniha by mohla zaujmout čtenáře, kteří mají rádi češtinu a kteří se alespoň tu a tam zamyslí, proč vlastně mluvíme tak, jak mluvíme.

Frank McDonough: Hitlerovy roky, triumf a pád 1933-1945 (Prostor)

Hitlerovy rokyHitlerovy rokyZdroj: se svolením nakladatelství Prostor

Ještě sedmdesát sedm let po svém tragickém zániku jsou Hitler a třetí říše stále atraktivním byznysem, o čemž svědčí celá řada televizních dokumentů a populárně historických publikací. Aby si každá nová studie získala pozornost, musí mít nový úhel pohledu, který předchozí autoři přehlédli nebo bagatelizovali.

„McDonough ve své knize sleduje období Hitlerovy vlády, agrese a následného pádu den po dni a s přísnou oporou ve faktech. Jeho mocenský vzestup a utužení vlády, diplomatická jednání i vojenské operace tak sledujeme bezmála okem současníka, bez jakýchkoli povšechných zobecnění či teoretických konstrukcí. Takřka mikroskopické zaměření na jednotlivé dny umožňuje zpřesnit a někdy i zásadně korigovat rozšířené představy o tom, jakou roli Adolf Hitler osobně sehrál v různých událostech a v různých oblastech vývoje nacistického Německa,“ komentuje více než tisícistránkovou knihu její překladatel Martin Pokorný.