Předchozí
1 z 11
Další

Martin Vopěnka: Václav Havel – mocný bezmocný ve 20. století

Martin Vopěnka: Václav Havel – mocný bezmocný ve 20. stoletíMartin Vopěnka: Václav Havel – mocný bezmocný ve 20. stoletíZdroj: se svolením Práh

Bohatě ilustrovaná kniha Martina Vopěnky vypovídá nejen o Havlově životě a jeho myšlenkovém odkazu, ale také o dějinách střední Evropy ve dvacátém století. Na počátku je Václav Havel drobnou figurkou v těžkých dějinných zkouškách, později se stává slavným dramatikem, avšak zároveň bezmocným disidentem, kterého tehdejší komunistická moc pronásledovala a zavírala. A přesto nad ní nakonec zvítězí a vstoupí do dějin.

Obě linie knihy se tak v závěru propojí.

Autor text nepřetížil informacemi, naopak, využil své zkušenosti z psaní pro děti a mládež. Díky tomu se jedná o knihu určenou jak mládeži, tak dospělým. „Neustále se setkávám s tím, že pro mladé lidi, kteří tu dobu nezažili, je těžké pochopit, v čem byla tehdejší totalita tak devastující. Na příběhu Václava Havla lze ve zkratce vysvětlit i naše moderní dějiny. V osmdesátých letech, kdy jsem byl středoškolský a později vysokoškolský student nenávidící tehdejší režim plný přetvářky a lži, byl pro mne Havel jediným opravdu jasným hlasem z disentu. Nebyl reformní komunista ani katolík – neměl svou vlastní agendu. Bojoval za svobodu nás všech,“ uvedl autor.

Vydalo nakladatelství Práh.

Jo Nesbø: Krysí ostrov a jiné povídky

Jo Nesbø: Krysí ostrov a jiné povídkyJo Nesbø: Krysí ostrov a jiné povídkyZdroj: se svolením Kniha Zlín

V českém překladu Kateřiny Krištůfkové vychází v nakladatelství Kniha Zlín sbírka příběhů Krysí ostrov a jiné povídky. Jo Nesbø v něm bere čtenáře do dystopické budoucnosti, kde už nelze věřit nikomu.

Povídky plné katastrof, temných vášní a boje o přežití potěší všechny Nesbøho fanoušky, kteří si jeho knihy oblíbili pro temnou atmosféru a vyostřené pointy. Vyslechnete zpověď vědce, který objevil lék proti stárnutí, sledujte střet zabijáků připomínající šachovou partii, zjistíte, jaký výsledek má soupeření dvou mladíků o stejnou dívku a synův boj s otcem o dědictví. Mrazivé příběhy ukazují nedalekou budoucnost, v níž se zhroutila tradiční společnost. Spolehnout se dá už jen na rodinu a blízké přátele – a někdy ani to ne.

U příležitosti vydání knihy přiletí král severské krimi 24. 10. 2022 do Prahy, kde se setká se svými čtenáři na besedě s autogramiádou a pak se po boku špičkového lezce Adama Ondry vydá zdolat moravské skalní stěny.

Marek Epstein: Země

Marek Epstein: ZeměMarek Epstein: ZeměZdroj: se svolením Listen

Lea o všechno přišla. Několikrát. Válka jí vzala rodinu, komunisti dceru, škodolibost osudu partnera. Naštěstí ale dostala do vínku nevšední dar – téměř nadpřirozenou fyzickou sílu. Znovu a znovu ji ve svém těle nalézá, aby přemohla strach, aby našla dceru Mirabelku, aby si udržela lásku. Bude jí ale její dar na to všechno stačit?

Země je strhující sága, která na pozadí nesnesitelných dějin druhé poloviny dvacátého století vypráví o dvou generacích mimořádných žen a jednom neobyčejném talentu.

Vydává nakladatelství Listen.

Lauren Layneová: Láska z Manhattanu aneb Jak vyrobit gentlemana

Lauren Layneová: Láska z Manhattanu aneb Jak vyrobit gentlemanaLauren Layneová: Láska z Manhattanu aneb Jak vyrobit gentlemanaZdroj: se svolením Metafora

Violet Townsendová vždy vycházela lidem vstříc a snažila se jim zavděčit. Vyrostla na manhattanské Upper East Side v bohaté rodině, kde měla vždy ty správné věci, nosila to správné oblečení a nikdy nevybočovala z řady. Pro lidi kolem sebe by udělala cokoliv, obzvláště pro svou milovanou přítelkyni Edith. A proto, když ji právě ona požádá, aby si vzala pod křídla jejího nenadále objeveného vnuka, který se musí během pár měsíců naučit veškeré finesy života newyorské smetánky, Violet souhlasí. Její cíl? Připravit Kaina Stonea na to, že převezme rodinný podnik.

Kain ale není zrovna nadšený a poslušný student… Pochází z New Orleans, svět korporátu se mu příčí a opravdu nepociťuje touhu stát se manekýnem z New Yorku. Alespoň tedy zpočátku – dokud s Violet někde mezi nesnesitelnými večírky a mučením ve formě zkoušení nových obleků nenajdou společnou řeč. Upjatá Violet navíc postupně zjišťuje, že Kain není jediný, kdo se učí nové věci. A jak k sobě nacházejí cestu, pochopí, že slepé následování společenských pravidel nemusí vždycky vést ke štěstí.

Variaci na My Fair Lady od oblíbené autorky humorně-romantických románů vydala Metafora.

Josef Dvořák, Patrik Rozehnal: Kulišárny Josefa Dvořáka

 Josef Dvořák, Patrik Rozehnal: Kulišárny Josefa DvořákaJosef Dvořák, Patrik Rozehnal: Kulišárny Josefa DvořákaZdroj: se svolením Radioservis

Josef Dvořák je veselý vypravěč, u kterého úsměv na tváři nikdy nemizí. Rád baví sebe i své okolí. Je tomu tak i v této knize, která vychází v edici pořadu regionálních stanic Českého rozhlasu Humoriáda.

Najdete v ní vyprávění, příhody a historky o Uršule Klukové, Jiřím Císlerovi, Otovi Jirákovi, Janě Paulové, Františku Filipovi nebo Jiřím Suchém. Josef Dvořák v ní líčí své zážitky z dětství, ale také odhaluje řadu náhod, které ho přivedly k divadlu nebo ho přiměly u něj zůstat. Popisuje natáčení slavných filmů a seriálů, píše o lásce ke sportu, automobilům nebo chalupaření.

Kniha z nakladatelství Radioservis je humorně laděným životopisem herce a komika Josefa Dvořáka, který vůbec poprvé vychází v knižní podobě, a to u příležitosti jeho 80. narozenin.

Guzel Jachina: Vlak do Samarkandu

Guzel Jachina: Vlak do SamarkanduGuzel Jachina: Vlak do SamarkanduZdroj: se svolením Prostor

Kazaň 1923: v Povolží vypukl zničující hladomor. Mladý voják Rudé armády Dějev, veterán občanské války se soucitnou povahou, má za úkol transportovat vlakem pět set dětí ze sirotčince do „blahobytného“, čtyři tisíce verst vzdáleného Samarkandu, aby je zachránil před jistou smrtí hladem. Avšak chybí vše potřebné: zásoby, oblečení, topivo pro parní lokomotivu a léky. Na měsíc a půl trvající cestě zničenou zemí, kde stále zuří občanská válka, Dějeva doprovází a na jeho práci dohlíží lidová komisařka Bílá, tvrdá bolševička.

Přes zcela protikladné povahy se na čas stává jeden pro druhého nepostradatelným. Všude číhají nesmiřitelní nepřátelé: uprchlíci, bandité, čekisté, kozáci. Dějev, který skrývá i své vlastní temné tajemství, se nebojí rizika ani nebezpečí a je odhodlaný zachránit dětské životy za každou cenu. Nejprodávanější ruská autorka se vrací k další hrůzné kapitole sovětských dějin.

Knihu vydalo nakladatelství Prostor.

Barbora Vajsejtlová: Vůbec o nic nejde

Barbora Vajsejtlová: Vůbec o nic nejdeBarbora Vajsejtlová: Vůbec o nic nejdeZdroj: se svolením Cosmopolis

Někdy se věci zvrtnou způsobem, který by nikdo nečekal. Je ten, kdo si u manžela prosadí volný víkend, opravdu vítěz? Co se skrývá za zdánlivě dokonalým chováním jednoho gentlemana? Je žena špatná matka, když má jedno své dítě radši než druhé? A jak profesionální zloději kradou, tedy shánějí dárky k narozeninám?

Povídky o tom, jak důležitá je pro nás láska ve všech podobách, co nalháváme sobě i ostatním a jak umíme být pošetilí i velkorysí, spojuje jako červená nit prvek překvapivé pointy.

Vyšlo v nakladatelství Cosmopolis.

Sósuke Nacukawa: Kocour, který zachraňoval knihy

 Sósuke Nacukawa: Kocour, který zachraňoval knihySósuke Nacukawa: Kocour, který zachraňoval knihyZdroj: se svolením Prostor

Nejnovější román japonského lékaře a oceňovaného spisovatele Sósukeho Nacukawy Kocour, který zachraňoval knihy byl přeložen do více než třiceti jazyků a stal se mezinárodním bestsellerem. Někteří kritikové ho přirovnávají k románu C. S. Lewise Kůň a jeho chlapec, jiní k Nekonečnému příběhu Michaela Endeho.

Nacukawa v příběhu o samotářském teenagerovi a prostořekém kocourovi rafinovaně kombinuje prvky fantasy, téma dospívání a odkazy na klasickou literaturu. Dává čtenáři příležitost zamyslet se nad vlastím vztahem ke knihám a vybízí, abychom si připomněli radost, kterou přináší otáčení stránek a dobrý příběh.

V překladu japanologa Tomáše Jurkoviče vydává Prostor v rámci Velkého knižního čtvrtka 13. října 2022.

Anna Sobotková: Josefína na zeleném ostrově

Anna Sobotková: Josefína na zeleném ostrověAnna Sobotková: Josefína na zeleném ostrověZdroj: se svolením Pointa

Volné pokračování knihy Odvážná holka o školačce Josefíně, která žije v Londýně, kamarádí se s detektivem a mocným alchymistou Derekem Darcym, jehož schopnosti nezmenšuje ani fakt, že je po smrti, upírem Oplzlíkem a tajemnou Maurou. Ve druhém dílu Josefína řeší další případ a jí i jejím rodičům hrozí smrtelné nebezpečí, proto se opět musí vrátit do světa kouzel a postavit se zlu.

Kniha z nakladatelství Pointa je určena pro děti od deseti let, mládež a maminky, které si s dětmi rády čtou. Je to příběh plný dobrodružství a fantazie. Hlavní hrdinka Josefína nevítězí silou, ale vlastní bystrostí. Stojí na straně dobra a děti se učí, že ten, kdo je čestný, vyhrává.

Sophie Haydock: Čtyři múzy

Sophie Haydock: Čtyři múzySophie Haydock: Čtyři múzyZdroj: se svolením Metafora

Vídeň začátku 20. století je plná umění, hudby i radikálních myšlenek. Egon Schiele maluje své modelky odvážným novátorským způsobem. Kdo jsou ale ženy, které shlížejí z jeho obrazů?

Adele, Gertrude, Wally a Edith. Čtyři ženy Schieleho života, které jsou navždy součástí jeho slavného díla, vyprávějí svůj příběh velké lásky, vášně a zrady, kterým jsou všichni neúprosně a neoddělitelně navzájem spojeni.

Vydává Metafora.

Karin Krajčo Babinská: Tsunami

Karin Krajčo Babinská: TsunamiKarin Krajčo Babinská: TsunamiZdroj: se svolením Cpress

Den Eminých narozenin se kvapem blíží. Kromě členů její rodiny se však na oslavu chystá i jeden nezvaný host – minulost, kterou všichni považovali za dávno mrtvou. V návalu nečekaných emocí tak začnou ožívat události z jedné dovolené v Thajsku, která otřásla osudy všech zúčastněných. Polozapomenuté vzpomínky se vracejí silou tsunami a hrozí, že rodinu plnou tajemství rozmetají na kousky.

Příběh podle slov Karin Krajčo Babinské vznikl během jedné její procházky po pláži, kdy se střípky nápadů, které se jí už dlouho rojily v hlavě, spojily do celé mozaiky. „Věděla jsem, že chci napsat knihu o všech podobách lásky a najednou mi to všechno dávalo smysl,“ dodává autorka.

Prvním čtenářem jejích knih je manžel Richard Krajčo, který příběhy oživuje a načítá do audioverze.

Vydalo nakladatelství Cpress.